Chiny naśladują Starlinki, ale umieszczają je na wyższej orbicie

Chiny wystrzeliły pierwsze satelity konstelacji szerokopasmowej na średnią orbitę okołoziemską (MEO). Dopiero po udanym starcie ujawniono co znajdowało się w ładowni rakiety.

Rakieta Długi Marsz 3B wystartowała z Centrum Wystrzeliwania Satelit Xichang w południowo-zachodnich Chinach. China Aerospace Science and Technology Corporation (CASC) potwierdziła sukces startu, ujawniając po raz pierwszy, że ładunkiem misji będą satelity A i B Smart Skynet-1.

Satelity zostały opracowane dla Shanghai Tsingshen Technology Development Co. Ltd. Firma Tsingshen Tech została założona w 2018 roku. Współpracuje z Uniwersytetem Tsinghua i rządem Szanghaju w celu stworzenia łącza szerokopasmowego na średniej orbicie okołoziemskiej (MEO).

Konstelacja satelitów

Według Szanghajskej Akademię Technologii Lotów Kosmicznych (SAST) , satelita A Smart Skynet-1 (01) jest wyposażony w wielowiązkowe, szybkie łącze mikrofalowe, międzysatelitarne dwukierunkowe łącze laserowe oraz pokładową platformę cyfrowego przetwarzania i przesyłania.

Z kolei satelita B jest wyposażony w ładunek będący eksperymentem związanym z satelitarnym łączem laserowym. Działania na orbicie obejmą walidację technologii elastycznych łączy międzysatelitarnych i transmisji satelitarnej naziemnej. 

Tsingshen Tech planuje początkowo umieścić osiem satelitów na orbitach MEO, aby utworzyć globalną konstelację komunikacyjną.

Można ją rozszerzyć do 16 satelitów, składających się z dwóch grup i czterech grup obejmujących łącznie 32 satelity. Firma twierdzi, że po ukończeniu konstelacja będzie świadczyć spersonalizowane usługi sieciowe bez martwych punktów na całym świecie – czytamy na portalu.

Zdaniem SAST, Smart SkyNet można połączyć z chińskimi megakonstelacjami komunikacyjnymi znajdującymi się na niskiej orbicie okołoziemskiej, a także z satelitami komunikacyjnymi na orbicie geostacjonarnej. Zapewniłoby to dostęp do wszystkich typów użytkowników we wszystkich scenariuszach i we wszystkich domenach.

Szanghaj wspiera także projekt megakonstelacji łączy szerokopasmowych znany jako „ G60 Starlink ”, którego centrum znajduje się w dzielnicy Songjiang. W ramach projektu planuje się wystrzelenie w tym roku pierwszych 108 satelitów, a po ukończeniu ich liczba na orbicie będzie wynosić ponad 12 000.

Chiny mają obecnie szereg planów konstelacji na różnych orbitach przy dużym wsparciu ze strony państwa. Chiny zamierzają wystartować w tym roku około 100 razy.

Źródło: spacenews.com

Czytaj też: Kosmiczny samolot Dream Chaser. Niebawem pierwsza misja na ISS

Grafika tytułowa: Alejandro Luengo / Unsplash