NASA udostępniła kolejne zdjęcie wykonane przez sondę Cassini

Mimo, że podróż sondy Cassini powoli dobiega końca, ta ciągle wykonuje fotografie Saturna i jego pierścieni. Przedwczoraj NASA opublikowała kolejne z nich. Owe zdjęcie przestawiawidok bieguna północnego gazowego giganta, który Cassini uchwyciła w dnu rozpoczęcia ostatniej fazy swojej misji, czyli 26 kwietnia.
Jak podaje NASA, w momencie wykonania fotografii Cassini unosiła się 267 tysięcy kilometrów nad atmosferą Saturna. Biegun północny tej planety jest obszarem charakterystycznym ze względu na rozciągającą się na ponad 2000 kilometrów burzę, którą sonda sfotografowała wiele razy. Sześciokątny strumień gazów otaczający ten ogromny cyklon tworzy niezwykły widok, który absolutnie zapiera dech w piersiach, niezależnie od tego, z której strony się go podziwia.SaturnKliknij na obrazek, aby go powiększyć.
Poniżej umieściliśmy starsze zdjęcie burzy wykonane przez sondę Cassini. Na tą fotografię nałożono specjalny filtr, który pozwala na dostrzeżenie dodatkowych szczegółów.SaturnZa sprawą misji, którą przez wiele ostatnich lat wykonywała Cassini, wiemy znacznie więcej o Saturnie, strukturze jego pierścieni oraz naturze jego atmosfery. Oczywiście, sonda przesłała także ogromną ilość informacji na temat księżyców gazowego giganta – Tytana, Enceladusa, i nie tylko. Nie możemy również zapominać o widokach, które uchwyciła na zdjęciach.
Także podczas ostatnich chwil swojej misji Cassini powie nam wiele na temat Saturna: „To, czego dowiemy się podczas ostatnich orbit Cassini poszerzy naszą wiedzę o tym, w jaki sposób wszystkie gigantyczne planety oraz układy gwiezdne powstają i ewoluują.”
15 września 2017 roku sonda Cassini zanurkuje w atmosferze Saturna, gdzie spali się, kończąc swój żywot. Zanim to nastąpi, sonda okrąży planetę jeszcze trzy razy. Tego wydarzenia nie będziemy mogli podziwiać z bliska, ale na szczęście NASA jakiś czas temu opublikowała wideo przedstawiające jego symulację.

Źródło:NASA