Warner Bros. opłacało znanych YouTuberów, zakazywało wytykania wad gier

Federalna Komisja Handlu w 2014 roku rozpoczęła spór z firmą Warner Bros., w którym oskarżała producenta o wydawanie setek tysięcy dolarów na opłacanie pozytywnych recenzji gry Middle Earth: Shadow of Mordor (Śródziemie: Cień Mordoru). Ogromne pieniądze trafiały do YouTuberów, których recenzje, według warunków umowy: „nie powinny pokazywać i wspominać o żadnych ewentualnych usterkach i problemach technicznych gry i nie komunikować żadnych negatywnych jej cech”. Recenzje promowano oczywiście także w innych serwisach, takich jak Facebook i Twitter.
Recenzje sponsorowane nie są niczym nowym w branży technologicznej i nie są same w sobie sprzeczne z prawem amerykańskim. Federalna Komisja Handlu uważa jednak, że jeżeli YouTuberom płacono wyłącznie za pokazywanie zalet gry i celowe pomijanie ich wad, stosowna informacja powinna zostać zawarta w prezentowanych materiałach. FTC zarzuca, że Warner Bros. w warunkach umowy nie umieścił stosownego wymogu. Jeśli twórcy płatnych recenzji decydowali się zamieszać notkę dotyczącą tego, że materiał jest sponsorowany, robili to w sekcji widocznej dopiero po kliknięciu przycisku „pokaż więcej”.
Do wiadomości publicznej nie podano pełnej listy YouTuberów, którzy współpracowali z Warner Bros. przy owych recenzjach, jednak FTC wymieniło najpopularniejszego z nich – PewDiePie. Ten akurat zamieścił w swoim filmie stosowną informację, jednak zrobił to w podobnym jak większość stylu – w miejscu, do którego trzeba było się „przeklikać”. Niektórzy YouTuberzy nie zamieszczali takiej informacji wcale.
Wszystkie płatne recenzje gry Middle Earth: Shadow of Mordor zyskały 5,5 miliona odsłon, z czego aż 3,7 miliona nabiła recenzja PewDiePie, posiadającego kolosalną bazę blisko 47 milionów subskrybentów.
Co ciekawe, gra została ciepło przyjęta przez recenzentów na całym świecie – także tych, którzy z pewnością nie byli opłaceni. Czy Warner Bros. faktycznie potrzebował tego, negatywnego rozgłosu wkoło całej sprawy?
 
 

Źródło:FTC