Style chwytów – zobacz czym się kierować przy wyborze myszki

Firma Cooler Master opublikowała krótki poradnik związany z różnymi rodzajami chwytów, za pomocą których trzymamy myszkę. Chwyty te nazywane są wśród graczy gripami. Zobaczcie czym różnią się od siebie poszczególne gripy i które myszki z oferty Cooler Mastera korespondują z danym sposobem chwytu.
Czym jest grip?
Najprościej rzecz ujmując, grip jest sposobem chwytu myszy. Grip jest sprawą bardzo indywidualną i to od niej powinien zależeć wybór kształtu myszy. Każdy chwyt, poza układem dłoni, różni się również sposobem utrzymania dynamiki myszy czy kontroli jej przycisków. Dobierając odpowiednią myszkę do swojego chwytu faktycznie możesz zwiększyć efektywność gry lub sprawić, by długie godziny w pracy przed komputerem były nieco zdrowsze niż dotychczas.
Zrozumienie idei gripów i rozpoznanie swojego chwytu stanowi cenną wiedzę przy wyborze myszki. To dzięki tej wiedzy nie nabierzemy się na zakup kota w worku zupełnie nie przystosowanego do naszych dłoni. Zostań ekspertem w kwestii doboru myszki podążając za poniższymi wskazówkami.
Palm grip
Palm grip to prawdopodobnie najbardziej znany rodzaj chwytu gryzonia. Charakteryzuje się ułożeniem całej dłoni na powierzchni myszy, a głównym punktem podparcia jest środkowa, wewnętrzna część dłoni. W efekcie cała dłoń spoczywa luźno na kontrolerze. Przyciski wciskane są całą powierzchnią palca, ruchy wykonywane są głównie przez nadgarstek i przedramię.CM Storm AlcorPrzykładem myszy wyprodukowanej specjalnie z myślą o „palm gripowcach” jestCM Storm Alcor. Zaprojektowano ją w taki sposób, by idealnie dopasować je do wewnętrznej strony dłoni. Zazwyczaj idealnie współpracują z nią ergonomiczne, dłuższe myszki dla praworęcznych lub gryzonie pozwalające na spore modyfikacje swojego kształtu.
Claw grip

Amatorzy szybkiej rozgrywki zazwyczaj preferują chwyt claw grip. Styl ten cechuje charakterystyczne, szponiaste ułożenie dłoni. W tym przypadku dłoń styka się z myszką w sześciu punktach – w opuszkach palców oraz w dolnej części śródręcza. Przyciski są wciskane opuszkami palców, a ruchy kontroluje się za pomocą nadgarstka. Taki chwyt zapewnia wysoką kontrolę nad myszką i umożliwia bardzo szybkie wciskanie przycisków.CM Storm XornetMyszki jak np.CM Storm Xornet II przeznaczone dla amatorów tego chwytu są zazwyczaj niewielkich rozmiarów i wykonane w taki sposób, by jak najbardziej ułatwić przesuw gryzonia. Krawędzie są w nich umieszczone wysoko, a środek jest nieco podniesiony i cofnięty. Zasada jest prosta – im myszka jest krótsza (szczególnie wśród graczy wykorzystujących jedynie opuszki palców, bez podparcia śródręcza), tym lepiej.

Hybrydy

Chwytów nie da się sklasyfikować jednoznacznie. Wiele osób wykorzystuje elementy obu chwytów podczas rozgrywki, szczególnie wtedy, kiedy mają większe lub mniejsze dłonie. W takim przypadku palce są lekko ugięte, a górna część śródręcza opiera się na myszce. Połączenie palm i claw grip sprawia, że korzystanie z myszy jest nie tylko wygodne, ale i efektywne.
Hybrydowy fingertip
Kolejną hybrydą obu chwytów jest fingertip, w którym kontakt z myszą jest ograniczony, a końcówki palców znajdują się na przyciskach, przy czym palce są wyprostowane. Cała dłoń jest dość nisko i płasko uniesiona. W tym stylu ruchy wykonywane są przez nadgarstek. Przykładem takiej myszy jest modelCM Storm Recon.CM Storm ReconDobór idealnej myszki jest nie tylko ważny dla graczy, ale również dla osób, które bardzo dużo korzystają z komputera. Daj odpocząć swoim dłoniom i wybierz myszkę przystosowaną specjalnie dla Ciebie.

Źródło: inf. prasowa