Najciekawsze premiery filmowe – marzec 2016

 
 
 

1. Wstrząs (Concussion)
11 marca
W 2002 roku doktor Bennet Omalu, błyskotliwy neuropatolog, dokonał wstrząsającego medycznego odkrycia. Zgodnie z jego badaniami, między mikrowstrząsami oraz urazami głowy sportowców i ich późniejszymi samobójstwami istniało wyraźne powiązanie. Przekazanie tej wiedzy światu wiązało się ze stawieniem czoła jednej z najważniejszych amerykańskich instytucji – NFL, która za wszelką cenę starała się ukryć bolesną prawdę. Nie trudno się domyślić, że historię tę oparto na prawdziwych wydarzeniach.
W rolach głównych zobaczymy między innymi Willa Smitha, Aleca Baldwina oraz Alberta Brooksa. Za reżyserię obrazu odpowiada Peter Landesman.
Co ciekawe, naukowy artykuł dotyczący odkrycia prawdziwego doktora Omalu możemy przeczytać w jednym z wydań czasopisma Neurosurgery – z lipca 2005 roku. Lista jego autorów jest jednak znacznie szersza niż mogłoby się wydawać – wśród nich znaleźli się również: „DeKosky ST, Minster RL, Kamboh MI, Hamilton RL, Wecht CH”.
 Najciekawsze premiery filmowe - marzec 2016
2. El Clan
11 marca
W latach 80. XX wieku Argentynę sparaliżowała wieść o tym, że jedna z najbardziej szanowanych rodzin klasy średniej okazała się być odpowiedzialną za szereg porwań i kilka morderstw. W tym filmie, określanym argentyńskim kandydatem do Oscara, poznamy właśnie jego historię, a w tym ojca, który tylko z pozoru wygląda jak niegroźny staruszek z sąsiedztwa oraz jego najstarszego syna, który pragnie porzucić rodzinny biznes i odmienić swoje życie.
To drugi film, który wyreżyserował i do którego napisał scenariusz Pablo Trapero, który pojawił się w konkursie Biennale di Venezia, czyli Weneckim Festiwalu Filmowym. Pierwszym był Mundo grúa z 1999 roku, który jednocześnie był pierwszym stworzonym przez niego obrazem.
 Najciekawsze premiery filmowe - marzec 2016
3. Psy mafii (Triple 9)
18 marca
Jesteście gotowi na porządne męskie kino? Właśnie takim mianem można określić ten amerykański obraz, pełen nieoczekiwanych splotów i zwrotów akcji. Wszystko to napędzane jest przez skomplikowane relacje skorumpowanej policji, gangsterów oraz rosyjskiej mafii, na czele której stoi ich królowa – Irina. W tę postać wcieliła się laureatka Oscara – Kate Winslet.
W pewnym momencie seansu na ekranie można zobaczyć znak drogowy z napisem „ZOMBIES AHEAD (UWAGA ZOMBIE)”, nawiązujący do filmu Żywe trupy z 2010 roku, w którym Norman Reedus – aktor występujący w Psach Mafii także grał, a który również został nakręcony w stanie Georgia, w słonecznej Atlancie. Przypomnijmy, że ten sam aktor pojawił się w The Walking Dead.
 Najciekawsze premiery filmowe - marzec 2016
4. Powrót (The Daughter)
18 marca
Oparty na sztuce Henrika Ibsena Powrót to australijski dramat, który posiada wiele cech tajemniczego, mrocznego thrillera. Historia w nim przedstawiona skupia bowiem się wokół dwóch rodzin, które połączone są nie tylko wzajemną znajomością, ale również niezliczonymi, skrywanymi sekretami. Sekrety te stanowią dla ich relacji poważne zagrożenie, jednak to właśnie one niespodziewanie wychodzą na jaw.
Obraz został nakręcony w Australii. W postaci, które będziemy mogli podziwiać na ekranie wcielili się między innymi:  Geoffrey Rush, którego możecie pamiętać z Piratów z Karaibów, Miranda Otto znana z Władcy pierścieni, Paul Schneider, Sam Neill, i nie tylko.
 Najciekawsze premiery filmowe - marzec 2016
5. Dama w vanie (The Lady in the Van)
18 marca
Filmy oparte na prawdziwych wydarzeniach cieszą się niezwykłą popularnością, z wielu względów. Jedne prezentują niewiarygodne wręcz opowieści, a inne, tak jak ten, wręcz przeciwnie – bardzo proste i wcale nie mniej poruszające. Tutaj przyjrzymy się perypetiom pewnej mieszkającej w vanie staruszki, która postanowi „tymczasowo” zaparkować na podjeździe jednego z mieszkańców eleganckiej dzielnicy Londynu, a ostatecznie spędzi tam 15 kolejnych lat.
Nicolas Hytner, reżyser filmu, powiedział w jednym z wywiadów, że podczas kręcenia w Camden Town, gdy załoga pewnego poranka przybyła na plan, okazało się, że do filmowego vana ktoś się włamał. Właściwie, były to dwie osoby, które postanowiły „bardzo miło spędzić razem czas”. Z tego powodu wystąpiła konieczność usunięcia całej zawartości furgonetki, która wcześniej została ubrudzona ze względów artystycznych. Wszystko po to, by została głęboko oczyszczona i ponownie przywrócona do stanu sprzed zajścia.
 Najciekawsze premiery filmowe - marzec 2016Właśnie tak prezentują się najciekawsze filmy, które w tym miesiącu będziemy mogli zobaczyć w kinach. Dajcie znać w komentarzach, jakie produkcje Wy umieścilibyście na tej liście. Wybór jest spory, bo w marcu, w polskich kinach pojawi się ponad 30 obrazów, wśród których znajdziemy, dramaty, animacje, komedie i wiele innych gatunków.