Koniec z oprogramowaniem MIUIPolska dla nowych urządzeń Xiaomi

MIUIPolska od 4 lat tworzyło z niespotykaną wręcz częstotliwością ROMy w języku polskim dla wszystkich smartfonów marki Xiaomi. Niestety, ze względu na stale zaostrzającą się politykę producenta w kwestii instalowania nieautoryzowanych systemów oraz powstawanie coraz to nowych zabezpieczeń, MIUIPolska zapowiedziało, że nie zostanie stworzone oprogramowanie dla żadnego ze smartfonów z roku 2016.
Zespoły MIUIPolska oraz Xiaomi.eu spędziły przez ostatni rok bardzo wiele czasu na łamaniu weryfikacji podpisów aplikacji i recovery, aby Polacy mogli instalować system MIUI z usługami Google i językiem polskim na swoich urządzeniach. Niestety, rok 2016 przyniósł kolejne blokady – m.in. Bootloadera i Kernela (jądra systemu). Jak donosi MIUIPolska:
„Bootloader uniemożliwia flash oprogramowania innego niż Xiaomi, a kernel… czegokolwiek.”
W smartfonach Xiaomi Redmi 3, Redmi Note 3 Pro, Mi4s i Mi5 wprowadzona została weryfikacja struktury systemu na poziomie kernela. Jest to opcja wykorzystywana już od czasów Androida 4.4, jednakże Xiaomi zdecydowało się ją wprowadzić dopiero teraz – głównie z obawy o modyfikacje oprogramowania przez chińskich pośredników, sprzedających smartfony za granicę i umieszczających w nich w nielegalny sposób reklamy.
Przedstawiciele MIUIPolska oświadczyli, że łamanie zabezpieczeń MIUI jest stratą czas i jest bezsensowne, gdyż nie da się przewidzieć tego, czy gotowy i zmodyfikowany system po instalacji nie zostanie po prostu w pewnym momencie zablokowany.
Starsze urządzenia wciąż będą otrzymywały wsparcie, ale jak czytamy: „będzie to zależało od dalszych poczynań Xiaomi i chęci zespołu osób odpowiedzialnych za modyfikacje.”
Oczywiście nie oznacza to, że w smartfonach Xiaomi zabraknie nagle języka polskiego. ROMy w wersji Global posiadały będą taką paczkę językową, lecz nie jest to regułą w przypadku wszystkich smartfonów. Nowe smartfony na stosowne oprogramowanie zazwyczaj czekają kilka tygodni lub miesięcy od swojej premiery. Urządzenia takie jak Mi4C i MiNote Pro nie są sprzedawane poza Chinami, więc nie posiadają ROMów Global.

Źródło:MIUIPolska