Grafen kluczem do wytrzymałych elastycznych paneli OLED

Prototypy smartfonów czy smartwatchów z elastycznymi wyświetlaczami powstają już od dłuższego czasu, ale nie bez powodu tego typu urządzenia nadal nie zawojowały rynku – przezroczyste elektrody w wielu wyświetlaczach OLED są po prostu zbyt delikatne, aby mogły wytrzymać zbyt duże naprężenia. Niemniej, wkrótce może się to zmienić.
Badacze z Korei Południowej stworzyli pierwszy panel OLED, którego elektrody są wykonane z grafenu. Grafen, nie bez powodu nazywany cudownym materiałem przyszłości, jest nie tylko elastyczny, ale również wytrzymały – zatem nie powinien pękać i się łamać. Ta cecha jest bardzo ważna dla wyświetlaczy, które mają być wyginane i skręcane. Tradycyjnie, w ekranach OLED znajdują się elektrody, które tworzy związek nazywany tlenkiem cyny indu (ITO – idium tin oxide).GrafenJak twierdzą naukowcy, dzięki elektrodom grafenowym można tworzyć bardzo duże panele OLED, nawet o niestandardowych kształtach, dostosowanych do potrzeb związanych z ich zastosowaniem. Wyobraźcie sobie ubrania nowej generacji, zawierające elastyczne wyświetlacze.
W przeciwieństwie do wielu innych grafenowych wynalazków, istnieje szansa, że ten rzeczywiście opuści laboratorium. Naukowcy chcą skomercjalizować elastyczne ekrany OLED w ciągu pięciu lat. Oczywiście, warto pozostać sceptycznym względem tego tematu. Wielu badaczy zapowiadało przełomy związane z grafenem, ale produkowanie tego materiału na skalę masową nadal stanowi wyzwanie.

Źródło:Digital Trends