Bakterie, które poruszają się, jak elektrony wokół jądra atomu

Zespół naukowców z MIT i Uniwersytetu Cambridge odkrył, że gdy bakterie zostaną zmuszone do pływania wśród krat, ich ruch synchronizuje się i zaczyna przypominać krążenie elektronów wokół jąder atomów.
Przez odpowiednie dobranie wymiarów kraty, zespół sprawił, że bakterie zaczęły poruszać się wokół prętów na różne sposoby. Gdy wykorzystali jedne wymiary, te pływały wokół nich w tym samym kierunku, tak jak elektrony w materiale magnetycznym. Naniesienie pewnych zmian spowodowało, że bakterie zaczęły przemieszczać się w różnych kierunkach, tak jak w materiale niemagnetycznym.
Zachowanie bakterii możecie zobaczyć na poniższym GIFie. Tutaj poruszają się w „studniach” o średnicy 70 mikronów, wykonanych z polimeru podobnego do gumy. Przez zmieniane wielkości tych kanałów zespół mógł wpływać na zachowanie mikroorganizmów.

BakterieOdkrycie to potwierdza tylko fakt, że w przyrodzie istnieje wiele uniwersalnych wzorów, które pojawiają się, niezależnie od wielkości obiektu, tego czym jest oraz jego otoczenia. Doskonałym przykładem mogą być rozgałęzienia, które obserwujemy zarówno w przypadku naczyń krwionośnych, jak i gałęzi drzew.

„To że, zauważamy taką uniwersalność jest zaskakujące.” – powiedział Jörn Dunkel, jeden z badaczy. – „Tutaj występuje żywy system pokazujący wszystkie te zachowania, które zgodnie z naszą wiedzą są też częścią układów kwantowych.”

Źródło:MIT News