Nareszcie wiadomo, jak węże utraciły swoje nogi

Do tej pory powszechnie uważało się, że węże utraciły nogi, by mogły żyć w wodzie. Teraz okazuje się, że mogło być zupełnie inaczej. Według najnowszych badań węże straciły na drodze ewolucji nogi, by zaadaptować się jak najlepiej życia i polowania w norach.
Naukowiec z Uniwersytetu w Edynburgu – Hondyu Yi przeskanował skamieniałe szczątki czaszki wymarłego węża z gatunku dinilysia patagonica. Szacuje się, że znalezisko ma aż 90 milionów lat. Skany pozwoliły na stworzenie trójwymiarowych modeli czaszek, a także dokładne obejrzenie ich wnętrza, gdzie w środku ucha wewnętrznego naukowcy znaleźli struktury, które przypominają te występujące u dzisiejszych gatunków węży żyjących w norach.
Nareszcie wiadomo, jak węże utraciły swoje nogi„To zaskakujące, ale pasuje do hipotezy, według której węże rozpoczęły życie w norach. Więc co najmniej były dostosowane do tego stylu życia lub polowania pod ziemią, gdzie potrafiły zlokalizować i uciekać od drapieżników oraz wykrywać swoje ofiary.”
Paleontologowie odkryli kilka skamieniałości gatunków węży posiadających kończyny, a wcześniej w tym roku odkryto czworonożnego przodka węża. Znaleziska dały naukowcom do zrozumienia, że węże ewoluowały na lądzie, a nie w wodzie i straciły nogi, gdy stały się specjalistami polowania w norach.

Technika wykorzystana do przeskanowania czaszki, czyli tomografia komputerowa oferuje potencjał rozwiania pewnych wątpliwości na temat ewolucji innych zwierząt, a w tym jaszczurek, krokodyli czy żółwi. Dekadę temu rozwiązanie zagadki rozwoju węży nie byłoby możliwe, a tomografia komputerowa zrewolucjonizowała metody badań szczątków wymarłych gatunków.

Nareszcie wiadomo, jak węże utraciły swoje nogiŹródło:Phys.org