TOP 10: Najlepsze animacje krótkometrażowe (filmy w zestawieniu)

Nie dajcie sobie wmówić, że jesteście za starzy na animacje! W zestawieniu znalazły się filmy z różnych krajów świata, od kilku klasycznych filmów, przez te o lekkiej tematyce, aż po filmy dotykające trudnych kwestii. Co najważniejsze: wszystkie możecie obejrzeć klikając w wideo! 🙂
Po obejrzeniu podzielcie się swoimi wrażeniami i dajcie znać, jakie shorty dodalibyście do tego zestawienia.
PS. Nie sugerujcie się kolejnością filmów w zestawieniu.

1. „Brain Divided”Brain Divided

Reżyseria: Josiah Haworth, Joon Shik Song, Joon Soo Song
Scenariusz: Josiah Haworth, Joon Shik Song, Joon Soo Song
Kraj produkcji: USA (2013)
Zanim cały świat oszalał na punkcie uroczych emocji [sic!] w filmie „W głowie się nie mieści”, podobną historię zaserwowała trójka reżyserów: Josiah Haworth, Joon Shik Song, Joon Soo Song. „Brain Divided” to historia speszonego mężczyzny, który umawia się na randkę z piękną Scarlett. W trakcie spotkania na jaw wychodzą dwie, skrajne strony jego osobowości, które biją się o względy kobiety. Na pewno podczas tego pięciominutowego seansu uśmiechniecie się nie raz, być może pod koniec zdając sobie sprawę z tego, ile prawdy kryje ta niepozorna animacja. Sprawdźcie koniecznie, kto wygrał i co wyniknęło z tego starcia.


2. „Zero”Zero

Reżyseria: Christopher Kezelos
Scenariusz: Christopher Kezelos
Kraj produkcji: Australia (2010)
Kolejna propozycja pochodzi prosto z Australii. W przedstawionej rzeczywistości, wełnianych bohaterów określa  nadany im podczas narodzin numer. Główny bohater z numerem zero jest zatem samotny i  prześladowany od najmłodszych lat. Poczuliście zbyt depresyjne tony? „Zero” to historia, która wzrusza i porusza, ale z drugiej strony dostarcza też ciepła i nadziei. Zobaczcie inspirującą historię „Zero” zamkniętą w krótkiej formie, która została przetłumaczona na ponad 40 języków.


3. „Zatrudnienie” („The Employment”)Zatrudnienie

Reżyseria: Santiago Bou Grasso
Scenariusz: Patricio Plaza
Kraj produkcji: Argentyna (2008)
Czujecie się znudzeni monotonią dnia codziennego? Powtarzalnością porannych czynności? No i w końcu: męczącą, rutynową pracą? W takim razie „Zatrudnienie” to krótkometrażówka, którą koniecznie powinniście obejrzeć. Film nie tylko pozwoli Wam utożsamić się z głównym bohaterem, ale przede wszystkim zwróci Waszą uwagę na to, że nie tylko wielkie korporacje traktują ludzi przedmiotowo. Czasem robimy to sobie nawzajem lub nawet… samym sobie. Na pewno te kilka minut filmu dostarczą Wam powodów do refleksji.


4. „Zaburzenie częściowe” („Partly Cloudy”)Zaburzenie częściowe

Reżyseria: Peter Sohn
Scenariusz: Peter Sohn
Kraj produkcji: USA (2009)
Zastanawialiście się kiedyś skąd bociany przynoszą dzieci lub młode zwierzaki? „Zaburzenie częściowe” prezentuje jedną z interpretacji wielkiego mitu dzieciństwa. Rozwiązanie zagadki kryje się pomiędzy chmurami, gdzie dzielnie współpracują ze sobą chmury i bociany. To jedna z tych ciepłych, kolorowych historii, która porusza siłą przyjaźni. Jeśli macie przy sobie młodsze rodzeństwo, syna, córkę czy chrześniaka to obejrzyjcie wspólnie, a ubawicie się podwójnie! 🙂


5. „The Maker”The Maker

Reżyseria: Christopher Kezelos
Scenariusz: Christopher Kezelos
Kraj produkcji: Australia (2011)
Christopher Kezelos to twórca drugiego już filmu animowanego w tym zestawieniu („Zero”). Niezależnie od tego, czy polubiliście „Zero”, czy nie, ten short jest zupełnie inny od swojego poprzednika. W tej historii pod presją upływającego czasu dziwne stworzenie musi zrealizować dzieło swojego życia. Brzmi mistycznie? Dodatkowo całość uzupełniona jest dopasowaną do rytmu filmu muzyką oraz oryginalną scenografią, która wzbogaca film wizualnie. Co ciekawe, w 2015 roku reżyser stworzył na podstawie tej animacji film aktorski.  Ktoś się skusi?


6. „Schody” („The Stairs”)Schody

Reżyseria: Stefan Schabenbeck
Scenariusz: Stefan Schabenbeck
Kraj produkcji: Polska (1968)
Tym razem przedstawiam mój ulubiony film krótkometrażowy, który jest produkcji polskiej i liczy sobie dziś kilkadziesiąt lat. „Schody” Stefana Schabenbecka powstały w 1968 roku i pomimo tak dużego upływu czasu, który w filmach animowanych jest zauważalny dwa razy bardziej niż w pozostałych formach, nie da się go odczuć. Swoją świeżość zawdzięcza uniwersalnemu przekazowi, który film ze sobą niesie. „Schody” przedstawiają bezimienną postać, która  rozpoczyna wędrówkę po ogromnej konstrukcji złożonej wyłącznie ze schodów. Zobaczcie  ośmiominutowy spacer życia schodami Schabenbecka.


7. „Umrzeć przy Tobie” („To die by your side”)Umrzeć przy Tobie

Reżyseria: Simon Cahn, Spike Jonze
Scenariusz: Olympia Le-Tan
Kraj produkcji: Francja (2011)
Pięć lat temu Simon Cahn we współpracy z niejakim Spike’em Jonzem („Ona”, „Być jak John Malkovich”) zrealizowali tę krótkometrażówkę. Twórcy obierają za bohaterów postaci z okładek książek. W ten sposób główne skrzypce odgrywają tu szkielet z „Makbeta” i Mina Harker z „Draculi”, którzy ze względu na niespodziewane okoliczności nie mogą się do siebie zbliżyć. Ta pozbawiona ckliwości, momentami nawet i wulgarna, ale wciąż romantyczna  historia wypełniona jest przygodami z książek. Warto zobaczyć choćby dlatego, aby poznać, jakie historie w krótkim metrażu opowiada Jonze.


8. „Wymiar dialogu” („Dimensions of Dialogue”)Wymiar dialogu

Reżyseria: Jan Švankmajer
Scenariusz: Jan Švankmajer
Kraj produkcji: Czechosłowacja (1982)
Nie mogłam się oprzeć, aby nie dodać do zestawienia filmu jednego z najważniejszych twórców animacji poklatkowej. Aby oderwać się od kultowego „Ciemność, światło, ciemność”, chciałam zwrócić uwagę na trzyczęściową opowieść o… dialogu. Interpretacja dialogu według Jana Svankmajera zostaje przełożona wyłącznie na język obrazu, który jest zdecydowanie najoryginalniejszy ze wszystkich pozycji w zestawieniu. Figury nawiązują ze sobą kontakt poprzez wzajemne pożeranie się, uprawianie miłości czy współpracę. To właśnie dzięki tej krótkometrażówce Jan Svankmajer otrzymał dwie nagrody podczas Berlinale w 1983 roku.


9. „Dama i śmierć” („The Lady and the Reaper”)Dama i śmierć

Reżyseria: Javier Recio Gracia
Scenariusz: Javier Recio Gracia
Kraj produkcji: Hiszpania (2009)
Hiszpański short dostarczy natomiast dużej dawki skrajnych odczuć. Film przedstawia staruszkę, która jest pogodzona z tym, że odejdzie na drugi świat i… cieszy się na to – w końcu będzie mogła zobaczyć swojego zmarłego męża. Kiedy wydaje się już, że kobieta jest w objęciach śmierci rozpoczyna się walka między doktorem a śmiercią na sali operacyjnej. Sprawdźcie sami skalę dosłowności poprzedniego zdania. Lekkie podejście do tematu odchodzenia pomaga zdystansować się wobec tematów ostatecznych. Nie będziecie chcieli, ale mimowolnie pojawi się uśmiech na Waszej twarzy. J


10. „Trois Petits Points”Trois Petits Points

Reżyseria: Florian Parrot, Tracy Nowocien, Rémy Schaepman, Ornélie Prioul, Lucrèce Andreae, Alice Dieudonne
Scenariusz: Florian Parrot, Tracy Nowocien, Rémy Schaepman, Ornélie Prioul, Lucrèce Andreaem Alice Dieudonne
Kraj produkcji: Francja (2010)
Zestawienie zamyka urokliwy i niepozorny „Trois Petits Points”, gdzie głównymi bohaterami są oczekująca na męża szwaczka oraz powracający z wojny ukochany. Wydaje się, że marzenia się spełniły i teraz przed dwojgiem zakochanych sielskie życie. Nic bardziej mylnego, ponieważ kolorowe kadry i cieszące się tłumy krótkometrażówki przesłaniają koszmary wojenne. W kontraście do  poprzednika, tym razem mamy do czynienia z lekką formą, która przykrywa trudniejsze tematy. Choć short jest bardzo przystępny i zrozumiały, jego interpretacji może być wiele, dlatego jeśli macie swoją teorię, podzielcie się w komentarzu.