Zobaczcie film poklatkowy prezentujący orbitujące księżyce Jowisza

Chociaż sonda Juno już znalazła się na orbicie Jowisza, minie trochę czasu, zanim prześle na Ziemię jego pierwsze, wykonane z bliska zdjęcia. Wczoraj, wszystkie urządzenia pojazdu wyłączono, by ten mógł wykonać manewr JOI (Jupiter Orbit Insertion), a NASA nie włączy ich przez kilka najbliższych dni. Poza tym, obecnie sonda krąży wokół planety po eliptycznej orbicie, której pokonanie zajmie 53 dni. W związku z tym, teraz pojazd coraz bardziej oddala się od gazowego giganta i zbliży się do niego dopiero 27 sierpnia.
Skoro wciąż musimy czekać na zdjęcia, które Juno wykona, mamy mnóstwo czasu, by obejrzeć interesujące wideo, które opublikowała NASA. W czerwcu, gdy sonda powoli zbliżała się do Jowisza, jej kamera niejednokrotnie zdołała uchwycić tego gazowego giganta oraz niektórych z jego naturalnych satelitów. Agencja kosmiczna wykorzystała fotografie wykonane podczas tej podróży, by stworzyć film poklatkowy, który jako pierwszy pokazuje księżyce Io, Europę, Ganimedesa oraz Kallisto orbitujące wokół Jowisza.
Zdjęcia, które pojawiły się w wideo zostały wykonane między 12 czerwca, gdy Juno znajdowała się 16 milionów kilometrów od Jowisza, a 29 czerwca, gdy sonda znajdowała się niemal 5 milionów kilometrów z dala od tego gazowego giganta. Film jest naprawdę imponujący, a NASA wręcz zamieniła go w minizwiastun misji Juno. Zobaczcie sami!

W sumie, Juno okrąży Jowisza 37 razy w ciągu 20 miesięcy. W tym czasie stworzy mapę pola magnetycznego gazowego giganta, dokona pomiarów zawartości wody, tlenu oraz amoniaku w atmosferze, przyjrzy się jego tajemniczym zorzom polarnym, i nie tylko. Ostatecznie sonda zanurzy się w chmurzastej powłoce planety i spłonie.

Źródło:NASA