Wkrótce z pomocą smartfonów będziemy mogli oceniać urazy mózgu

Badacze z Uniwersytetu Waszyngtońskiego pracują nad prostą metodą pozwalającą na wykrywanie wstrząśnienia mózgu oraz ocenianie urazów głowy z pomocą smartfona. Zespół stworzył aplikację o nazwie PupilScreen, która wykorzystuje kamerę oraz jej lampę błyskową, aby rejestrować i oceniać reakcję źrenic na światło.
Zazwyczaj oceny stanu mózgu po urazie doznanym na przykład podczas uprawiania sportu dokonuje się z pomocą tak zwanych pupilometrów – które są urządzeniami służącymi do pomiaru rozstawu źrenic (rzadko spotykanymi poza szpitalami) – lub subiektywnych metod, takich jak proszenie o powtarzanie listy wyrazów czy badanie reakcji źrenic z pomocą latarki. Niemniej, te techniki nie są zbyt dokładne i pozostawiają dużo miejsca na błędy – to ogromny problem, zwłaszcza jeśli weźmiemy pod uwagę długoterminowe skutki, jakie mogą wynikać z urazu mózgu.

Aby stworzyć swoją aplikację i zapewnić obiektywny sposób oceny urazu głowy, badacze wytrenowali sieć neuronową. Sieć neuronową nauczono, jak odnajdować źrenicę oka oraz jak śledzić jej reakcję na błyski światła. Kamera smartfona rejestruje trzysekundowe wideo, podczas którego źrenica jest oświetlana przez lampę błyskową. PupilScreen zajmuje się resztą, dostarczając informacji o tym, czy odczyt był w granicach normy, czy też wskazywał na wstrząśnienie mózgu. Podczas małego badania pilotażowego dzięki tej aplikacji lekarze byli w stanie dokładnie określić, czy dana osoba doświadczyła urazu mózgu, czy też nie.
Obecnie, aplikacja może oceniać jedynie poważne urazy, ale badacze pracują nad tym, aby określić, jakie cechy odruchu źrenicznego na światło wskazują na łagodniejsze formy urazów. Należy zaznaczyć, że w tej chwili aplikacji używa się wraz ze specjalną plastikową skrzynką, która ma blokować światło docierające do oka z otoczenia i sprawiać, by smartfon był w odpowiedniej odległości od oka podczas dokonywania odczytu. Zespół chce jednak, aby aplikacja była użyteczna bez dodatkowych akcesoriów i dąży do realizacji tego celu.

Źródło:Uniwersytet Waszyngtoński