Internet zagrożony! Komisja Europejska chce filtrować publikowane treści
Internet po raz kolejny jest zagrożony, a co za tym idzie zagrożeni są także wszyscy korzystający z niego internauci! Komisja Europejska w swojej najnowszej propozycji dyrektywy dotyczącej reformy praw autorskich na rynku cyfrowym postuluje, aby wszystkie udostępniane w sieci treści były filtrowane przez specjalny algorytm!
Parlament Europejski debatuje obecnie nad projektem zaproponowanym we wrześniu roku 2016. Zakłada on, aby wszystkie treści umieszczane w serwisach społecznościowych (takich jak Facebook, czy też YouTube) prześwietlane były przez specjalne narzędzie, które miałoby identyfikować naruszenia praw autorskich. Oznacza to, że wszystkie „śmieszne obrazki”, memy, teksty zawierające cytaty, opracowania, wypowiedzi, a nawet Wasze prywatne zdjęcia z wakacji podlegałyby ocenie „maszyny”.Jak źle działają tego rodzaju algorytmy wie każdy, kto kiedykolwiek próbował umieścić coś w serwisie YouTube. Bardzo często program błędnie ocenia treści, jako naruszające prawo autorskie, zupełnie nie radząc sobie z ich kontekstem. W końcu prawo cytatu i przepisy o dozwolonym użytku pozwalają wykorzystywać fragmenty dzieł innych autorów.
Postulowane zmiany to nic innego jak kolejny krok w stronę cenzury Internetu i zacieśniania kontroli nad publikowanymi w sieci treściami. Algorytm uprzykrzał będzie życie internautom działającym zgodnie z prawem, a nie będzie stanowił rozwiązania problemu.
Propozycji zmian wkrótce przyjrzy się Komisja Prawna Parlamentu Europejskiego (JURI), która swoją decyzję w sprawie ogłosi 26 lub 27 marca. W JURI zasiadają także Polacy – Lidia Joanna Geringer de Oedenberg, Kosma Złotowski, Stanisław Żółtek i Tadeusz Zwiefka. Do kontaktu z nimi, wyrażania sprzeciwu oraz próśb o wsparcie idei wolnego Internetu zachęca Fundacja Panoptykon, podając kontakt do europarlamentarzystów.
Tadeusz Zwiefka – +32(0)2 28 45258, (56) 471 60 21, tadeusz.zwiefka@europarl.europa.eu, @TadeuszZwiefka
Kosma Złotowski – +32(0)2 28 45775, +48 52 346 00 28, kosma.zlotowski@europarl.europa.eu, @KosmaZlotowski
Stanisław Żółtek – +32(0)2 28 49603, stanislawjozef.zoltek@europarl.europa.eu
Lidia Joanna Geringer de Oedenberg – +32(0)2 28 45809, (71) 323 08 21,lgeringer@lgeringer.pl, @lidiageringer
Fundacja podrzuca treść przykładowych tweetów dla inspiracji i zachęca do tworzenia własnych.
– „.@(nick) Broń naszej wolności wypowiedzi w Internecie. Proszę, zatrzymaj #censorshipmachine w projekcie dyrektywy #copyright”.
– „.@(nick) Broń naszej prywatności w sieci. Proszę, zatrzymaj #censorshipmachine w projekcie dyrektywy #copyright”.
– „.@(nick) Pokaż, że zależy ci na prywatności i wolności wypowiedzi obywateli, i zatrzymaj #censorshipmachine w projekcie dyrektywy #copyright”.
– „.@(nick) filtry internetowe nie działają. Proszę, zatrzymaj #censorshipmachine w projekcie dyrektywy #copyright”.
Jeżeli korzystacie z Facebooka, możecie dołączyć do wydarzenia „NIE dla filtrowania internetu!” i poinformować o nim znajomych.
Źródło: inf. własna, Fundacja Panoptykon,Europa.eu