Zestaw zegarów atomowych będzie pracował na ISS
Precyzja odmierzania czasu osiągnęła nowy poziom. Kapsuła ACES, wyposażona w najdokładniejsze zegary atomowe opracowane przez Europejską Agencję Kosmiczną (ESA), dotarła już na Międzynarodową Stację Kosmiczną. Wcześniej wyruszyła na pokładzie rakiety SpaceX Falcon 9, która została wystrzelona z Centrum Kosmicznego im. Kennedy’ego na Florydzie. Misja otworzyła nowy rozdział w badaniach fundamentalnej fizyki.
ACES dostarczyła na orbitę dwa przełomowe urządzenia: PHARAO oraz Space Hydrogen Maser. Opracowane przez francuską agencję CNES i firmę Safran Timing Technologies ze Szwajcarii zegary atomowe wyróżniają się niezwykłą precyzją – ich dokładność to jedna sekunda straty na 300 milionów lat. Dzięki zaawansowanemu transferowi czasu przez łącza mikrofalowe i laserowe, system ACES pozwalał na zsynchronizowanie najlepszych zegarów z całego świata.
ACES stanowi element w pełni europejskiego przedsięwzięcia kierowanego przez ESA, a jego głównym wykonawcą był Airbus. System jest obsługiwany z centrów kontroli lotu we Francji (CADMOS) i Niemczech (Col-CC). Projekt po raz kolejny pokazał silną pozycję Europy w dziedzinie zaawansowanych technologii kosmicznych i eksperymentów naukowych na orbicie.
Zebrane już przez ACES dane mogą mieć ogromne znaczenie nie tylko dla środowisk naukowych, ale też dla rozwoju technologii stosowanych na co dzień. Udoskonalenie synchronizacji czasu może wpłynąć na precyzję systemów nawigacyjnych, sieci telekomunikacyjnych, a także rozwój obliczeń kwantowych. Europejskie zegary atomowe na orbicie stały się symbolem naukowego przełomu, który już teraz zmienia sposób, w jaki rozumiemy czas.
Źródło: ESA
Czytaj też: Hiszpański Hisdesat z potężnym, rządowym finansowaniem. Nowe satelity do obrazowania w drodze!
Grafika tytułowa: Norbert Kowalczyk / Unsplash