Epson L8180 – Drukarka fotograficzna EcoTank A3+

Drukuje zdjęcia w formacie A3+ w fotograficznej jakości, skanuje też w formacie A3, kopiuje dokumenty, działa bezprzewodowo z aplikacji mobilnej lub PC i ma sześć kolorów w systemie EcoTank. A co potrafi Twoja drukarka?

Tak, to wszystko prawda! Ten Epson potrafi zawstydzić niejedną drukarkę albo mówiąc bardziej precyzyjnie – urządzenie wielofunkcyjne. Można śmiało powiedzieć, że dziś mało kto kupuje samą drukarkę. Żyjemy w cyfrowym świecie, w którym dokumenty elektroniczne mają taką samą wagę jak te analogowe. Rzadko się zdarza, że musimy wysłać papierowy dokument z pieczątką. Firmy, urzędy, przedsiębiorstwa, cały świat akceptuje e-dokumenty. Wystarczy do tego podpis elektroniczny, który jest powszechnie używany w biznesie lub skan z podpisem używany częściej w życiu codziennym. Dlatego urządzenie takie jak Epson L8180 jest w dzisiejszych czasach na wagę złota.

Duża, ale mała

Rozmiar drukarki ma znaczenie, gdyż definiuje jak duży wydruk możemy uzyskać. Epson L8180 to urządzenie nieduże jak na swoje możliwości, ale zajmuje sporo miejsca na biurku. Ma wymiary: 523‎x379x169 mm (szerokość/głębokość/wysokość) i waży ponad 11 kg. Zostało jednak stworzone głównie do zastosowań profesjonalnych i biznesowych, ale doskonale sprawdzi się też w domu, w czasach, w których wielu z nas pracuje zdalnie. Krótko mówiąc do pracy i do zabawy. Skaner z odchylaną klapą znajduje się na górze, z tyłu jest rozkładany podajnik na papier, z przodu automatycznie wysuwana tacka na gotowe wydruki oraz pojemnik na kartki A4. Na przednim panelu znajduje się też 10-calowy wyświetlacz dotykowy, a poniżej okienka wskazujące poziom tuszu w zbiornikach.

EcoTank

W Epson L8180 zastosowano autorską technologię EcoTank, system sześciu pojemników, które uzupełnia się tuszem. Zbiorniki są bardzo pojemne, a każdy z nich uzupełnia się butelkami ze specjalnym zabezpieczeniem, które zapobiega kapaniu podczas wlewania a także pomyleniu koloru. Unikalne końcówki są niczym klucze, które pasują tylko do właściwych kolorów. Aby dolać tuszu wystarczy uchylić górną klapę skanera, otworzyć zawór do zbiornika i dolać do pełna. Robiłem to wiele razy, żeby się upewnić, czy uronię chociaż jedną kroplę, ale nic z tego. System działa szczelnie jak amerykańska łódź podwodna. EcoTank to też bardzo ekonomiczne rozwiązanie, tusze są bardzo wydajne, a technologia zimnego druku – Micro Piezo zapewnia szybki, wysokiej jakości druk przy zmniejszonym zużyciu energii, pozwalając zaoszczędzić czas i pieniądze. Drukarka umożliwi nam wydrukowanie nawet 2300 wysokiej jakości zdjęć na jednym zestawie butelek z atramentem.

Przeczytaj też OKI C650 – Najmniejsza wysokowydajna drukarka kolorowa | CoNowego.pl

Szybkie i łatwe początki

L8180 jest dzięki swojej prostej bryle bardzo ustawna, jednak ma swoje wymiary i słuszną wagę. Wystarczy podłączyć ją do zasilania a następnie uruchomić aplikacje mobilną, która podobnie jak w przypadku Epsona L3260, poprowadzi nas przez proces instalacji w postaci czatu z asystentem. Po raz kolejny podłączyłem drukarkę w niecałą minutę i już była gotowa do pracy. Na stronie producenta dostępne jest też oprogramowanie na komputery PC, które pozwala w pełni wykorzystać wszystkie funkcje L8180, a jest ich sporo.

Drukuje, maluje, skanuje, kopiuje

Zaczynając od funkcji podstawowych, L8180 drukuje w kolorze i dwustronnie do A4 i jednostronnie do formatu A3+. Jeżeli się zastanawiacie co znaczy ten +, to już tłumaczę. Otóż kartka, arkusz lub papier fotograficzny musi mieć maksymalną szerokość A3, ale A3+ umożliwia drukowanie na nośniku o grubości 1,3 mm i długości do 2 m. Dzięki temu możemy na niej drukować zdjęcia panoramiczne, banery i inne nieskończenie długie prace. Pojemnik na papier A4 ładuje się od przodu, jest on ukryty pod wysuwaną tacką i zupełnie niewidoczny. Gdy drukarka jest w stanie spoczynku tacka jest schowana a klapka zamknięta. Wystarczy wysłać z telefonu lub komputera plik do druku, a wtedy drukarka ożywa, klapka się otwiera, wysuwa się tacka na gotowe wydruki, a proces drukowania się rozpoczyna. Specjalne kieszenie umożliwiają wydruk wizytówek, ulotek oraz nadruk bezpośrednio na płytach CD, DVD i Blu-ray. Aby skorzystać z rozmiarów A3+ należy użyć tylnego podajnika, który rozkładany jest ręcznie, gdyż duże papiery trzeba załadować osobiście. Duży rozmiar urządzenia to też duży skaner i xero, na którym można pracować z dokumentami do A3. Oprócz tych podstawowych funkcji znajdziemy inne w aplikacji, ale to już temat dla artystów.

Przeczytaj też: Testujemy Epson Ecotank L3260 – więcej niż drukarka | CoNowego.pl

Wydrukuj sobie obraz

Epson L8180 to też, a może przede wszystkim drukarka fotograficzna. Błyszczący papier fotograficzny w formacie 10×15 cm, 80 arkuszy kosztuje 49,90 zł. Papier A4 do zdjęć 20 sztuk kosztuje 45 zł a największy A3 za 20 arkuszy zapłacimy 90 zł. Mały format idealnie nadaje się do wydrukowania wspomnień z wakacji, a w większych rozmiarach można wydrukować obrazy na ścianę lub plakaty. Dostępne są też papiery matowe we wszystkich rozmiarach, ale odnoszę wrażenie, że błyszczące charakteryzują się lepszym nasyceniem barw i dłuższą trwałością kolorów.

Mobilnie i bezprzewodowo

Niezaprzeczalną zaletą jest łączność bezprzewodowa. Wystarczy zainstalować aplikację mobilną Epson Smart Panel, aby korzystać ze wszystkich funkcji L8180. Gdy dostaniemy maila z dokumentem lub zdjęciem, wystarczy zapisać plik w telefonie, uruchomić apkę, wskazać dokument i wybrać rozmiar i rodzaj papieru. Cały proces jest szybki, łatwy i nie wymaga otwierania komputera ani nawet włączenia drukarki, ponieważ pracuje ona w trybie czuwania i jest zawsze gotowa do pracy. Można na niej również drukować z kart SD i urządzeń pamięci masowej USB.

W sumie…

Epson L8180 to drukarka do pracy i do zabawy. Kosztuje 3460 zł, więc częściej zapewne jest wybierana do zastosowań profesjonalnych niż do rozrywki. Potrafi bardzo dużo jako urządzenie wielofunkcyjne, ale jak żadna inna, nadaje się do wydruku zdjęć, obrazów, plakatów, banerów i obrazów panoramicznych do 2 metrów. Arkusze fotograficzne są stosunkowo niedrogie, a efekt końcowy w postaci pięknie, nasyconych, niezwykle kontrastowych i doskonałej jakości zdjęć jest niezwykły.

ZaletyWady
Fantastyczne możliwości drukowania zdjęćWaga ponad 11 kg
Niesłyszalna praca drukarki podczas drukowania na papierze foto
Wszechstronność (drukarka, skaner, xero, itd.)
Rozbudowana aplikacja i milion funkcji dodatkowych
System tuszu EcoTank
Ekonomiczna i tania w utrzymaniu