Testujemy Epson Ecotank L3260 – więcej niż drukarka

Epson L3260 to prawdziwy czołg wśród drukarek, jest wielozadaniowy, ma cztery duże zbiorniki, wystrzeliwuje zadrukowane karki niczym karabin amunicję i rozjeżdża całą konkurencję.

Słowo drukarka chyba nie do końca oddaje to, czym jest L3260. To urządzenie wielofunkcyjne potrafi drukować, skanować i kopiować, a w dodatku wszystko to robi bezprzewodowo z komputera lub smartfona i to nie jest jeszcze największa jej zaleta… Ale zacznijmy od początku. Drukarka ma wymiary 375‎ x 347 x 179 mm, a więc jest nieduża i ma kształt, który jest łatwo ustawny. Podajnik papieru znajduje się na tylnej ściance, a wydruki wychodzą od przodu, dzięki temu można skorzystać z jej górnej płaskiej powierzchni obudowy, pod którą jest skaner i po prostu położyć na niej cokolwiek.

Pomocny asystent

Konfiguracja okazała się dziecinnie prosta. Po podłączeniu kabla zasilania, wciskamy przycisk Power, a na ekranie LCD pojawia się prośba o podłączanie do Wi-Fi i uruchomienie aplikacji mobilnej. Aplikacja Epson Smart Panel uruchamia się w postaci wiadomości na czacie od asystenta, który w kilku prostych krokach konfiguruje z nami urządzenie. Po chwili drukarka była gotowa do pracy, a ja się zastanawiałem czy przypadkiem nie pisałem na tym czacie z żywym człowiekiem. 😊

Ecotank

W Epson L3260 zastosowano system Ecotank, nie ma to nic wspólnego z czołgiem 😊, a bardziej z oszczędzaniem i wydajnością. To urządzenie wyposażono w cztery duże pojemniki, do których wlewa się tusz. Zasobniki w drukarce są łatwo dostępne, a każdy z czterech kolorów ma specjalny system, który zapobiega kapaniu z butelek oraz unikalny zawór, dzięki czemu nie pomylimy się podczas uzupełniania tuszu. Każda z czterech butelek niczym klucz, pasuje tylko do jednego zasobnika. Z przodu, na obudowie znajdują się cztery szybki, przez które widać zapełnienie zasobników z kolorami. L3260 jest bardzo oszczędnym urządzeniem, ponieważ pełne pojemniki wystarczą na trzy lata pracy, albo inaczej licząc na ponad 8000 stron czarnobiałych lub 6500 wydruków kolorowych. Jest to równowartość około 66 kartridży. Koszt wydruku jednej strony nie licząc kartki to 1,5 grosza, a nowy zestaw czterech kolorów to koszt ok 100 zł.

Jeszcze więcej oszczędności

Z Epson Ecotank L3260 oszczędzimy też na prądzie, gdyż zużywa go wielokrotnie mniej od drukarek atramentowych i laserowych. W trybie czuwania pobiera ok. 6W, a w trakcie intensywnej pracy 11W. Tak imponującą wydajność zawdzięcza technologii piezoelektrycznej, czyli takiej, która nie wymaga podgrzewania tuszu. Zwiększa to długowieczność drukarki, ekologiczność oraz oszczędności na rachunkach za prąd.

Przeczytaj też: OKI C650 – Najmniejsza wysokowydajna drukarka kolorowa | CoNowego.pl

Dokumenty, zdjęcia, dyplomy i etykiety

O tym, że drukarka doskonale radzi sobie z wszelkiego typu wydrukami pisać nie trzeba, bo jest to oczywiste. Drukuje z prędkością 33 str./min.  na zwykłym papierze przy wydrukach monochromatycznych, 15 str./min. w kolorze i 27 sekundy zdjęcie 10×15 cm na papierze fotograficznym, błyszczącym. Tu chciałem się zatrzymać. Tak, L3260 drukuje zdjęcia na papierze foto i to w absolutnie obłędnej jakości. Na potrzeby testu otrzymaliśmy arkusze 10×15 cm oraz formatu A4 papieru fotograficznego błyszczącego. Drukowaliśmy zdjęcia, plakaty, etykiety, dyplomy, a każdy z nich miał jakość zdjęcia z Fotolabu. Zdjęcia dodatkowo można personalizować przed wydrukiem w aplikacji na smartfona i na komputer.

Z komputera

Jeżeli chcesz drukować z komputera, konieczna jest instalacja sterowników i programów, dostępnych na stronie producenta. Po szybkiej instalacji na pulpicie pojawi się kilka ikonek, w tym jedna najważniejsza, służąca do edycji zdjęć przed wydrukiem. Obsługa programu jest prosta i intuicyjna, obrazkowe menu dobrze pokazuje do czego służą kolejne przyciski. Można tu wybrać wielkość wydruku, jakość zdjęcia, ramki wokół zdjęć, możemy zmienić kolorystykę fotografii. Oprócz standardowych zdjęć możemy drukować albumy, różne układy zdjęć na jednym arkuszu A4, okładki na opakowania CD, wydruki na CD, etykiety i wiele innych ciekawych formatów.

Przeczytaj też: Nieograniczony potencjał cyfrowego druku opakowań w Twoim zasięgu | CoNowego.pl

Z komórki

Wszystkie typy dokumentów można drukować bezpośrednio ze smartfona. Wielokrotnie puściłem pliki do druku prosto z maila. Po otwarciu zdjęcia lub dokumentu w telefonie, wystarczy wybrać opcję druku i nasz elektroniczny plik pojawia się na papierze w kilka sekund. Epson Smart Panel jest centrum dowodzenia drukarką. Wśród licznych funkcji znajdziemy tam: wydruki na zwykłym papierze, druk fotografii, skaner, xero, przechwytywanie dokumentu z aparatu ze smartfona, udostępnianie drukarki znajomym, program czyszczenia głowicy oraz instrukcję obsługi w postaci filmów. Aplikacja pokazuje też dodatkowo poziomy zasobników z tuszem.

Skaner/Ksero

Kolejną funkcją L3260 jest skaner, który znajduję się pod uchylną klapką od góry urządzenia. Jest on na tyle duży, że mieści rozmiar A4. Skanowane dokumenty przesyłane są do telefonu albo do komputera. Skaner ma też funkcję xero, a więc szybko i łatwo można na nim powielać dokumenty i notatki.

Podsumujmy

Epson Ecotank L3260 kosztuje ok. 999 zł. W pakiecie dostajemy nieduże, kompaktowe urządzenie – drukarkę, skaner, xero, tusze na ok. 3 lata pracy, tanie koszty druku, możliwość drukowania zdjęć. Prosta instalacja, bezproblemowa obsługa, szybka i cicha praca. Nie wiem czego jej brakuje do pełni szczęścia? Może gdyby jeszcze robiła kawę…

ZaletyWady
Wielofunkcyjność (druk, skan, xero) Nie robi kawy…
Kompaktowa budowa
System dolewania tuszu
Bardzo wydajna drukarka
Szybka i cicha praca
Drukuje świetne zdjęcia
Pobiera mało prądu
Praktyczne aplikacje na telefon i komputer