Kamerka do monitoringu mieszkania – dobry zakup nie tylko na wakacje?

Wakacje to dla wielu z nas okres wzmożonych wyjazdów – na kilka bądź kilkanaście dni. Warto w takich sytuacjach zadbać o bezpieczeństwo naszych domów i mieszkań. W ostatnich latach coraz częściej stawiamy na kamery IP (internetowe) dzięki którym możemy podejrzeć obraz przez nie rejestrowane na ekranie komputera lub smartfona. To daje nam pewne poczucie bezpieczeństwa ze względu na możliwość skontrolowania na odległość co dzieje się w naszym mieszkaniu i ewentualnego zarejestrowania wszelkich incydentów. Czy kamera IP może być dobrym zakupem nie tylko na wakacje?

Jaką kamerę wybrać do monitoringu mieszkania?

Kamery IP łączą się z Internetem w sposób przewodowy bądź bezprzewodowy. Wszystko zależy od tego, jaki model urządzenia zdecydujemy się zakupić. Przy wyborze warto zwrócić uwagę na szereg szczegółów, które mogą świadczyć o jakości danej kamery. Ważną funkcją jest możliwość nagrywania wideo nocą. Umożliwiają to zamontowane na pokładzie kamery diody podczerwieni. Ponadto ważną cechą dobrej kamery IP jest system detekcji ruchu. Jego działanie polega na automatycznym wzbudzaniu pracy urządzenia w momencie, w którym w danym pomieszczeniu zostanie wykryty ruch. W takiej sytuacji kamera samoczynnie zainicjuje proces nagrywania i wyśle nam powiadomienie o tym fakcie – np. na smartfon czy skrzynkę e-mail. Większość dostępnych na rynku kamer IP charakteryzuje łatwość montażu oraz konfiguracji. Najczęściej ta druga ogranicza się do podłączenia i uruchomienia sprzętu, a następnie skonfigurowania jej za pośrednictwem dedykowanej aplikacji. To również jeden z kluczowych atrybutów na który zwraca się uwagę wybierając kamerę. W końcu każdy z nas chce by jej obsługa była bezproblemowa oraz intuicyjna nawet dla totalnych laików.

Zastosowania kamer IP

Kamery IP kupujemy głównie z myślą o monitoringu mieszkania lub domu w czasie naszych dłuższych nieobecności. Możliwość prowadzenia zdalnego dozoru nad mieniem to ich najważniejsze zastosowanie. W jakich jeszcze sytuacjach mogą być dla nas przydatne? Za pośrednictwem takich kamer możemy na przykład monitorować również nasz garaż bądź parking przed blokiem. Ponadto, zamontowane w mieszkaniu, pozwalają nam sprawdzać zachowanie naszych dzieci lub zwierząt domowych (psów, kotów) pod naszą nieobecność. Zapominalscy będą mogli upewnić się czy woda w mieszkaniu jest zakręcona, a żelazko wyłączone (te kwestie często podnoszą nam ciśnienie gdy jesteśmy w pracy bądź w podróży). Również dzięki kamerom możemy nadzorować pracowników zatrudnionych w naszym domu – pomocy domowej albo niani. Myślę, że dla kamer IP można znaleźć jeszcze wiele zastosowań. Ogranicza nas tak naprawdę poziom naszej kreatywności oraz oprogramowanie i funkcje danego modelu, na którego zakup się zdecydujemy.

Kamery IP – nasze propozycje!

Przygotowaliśmy dla Was kilka propozycji, jeśli chodzi o kamerki do monitoringu. Reprezentują różne kategorie urządzeń – dlatego każdy w tym zestawieniu powinien znaleźć produkt skrojony na miarę potrzeb. Gotowi? No to zaczynajmy!

Xiaomi Mi Home Security 360

Pierwsza z naszych propozycji to kamera od Xiaomi. Produkt chińskiego koncernu wyposażony został w mechanizm odpowiedzialny za obrót urządzenia. Dzięki niemu możemy bez przeszkód obserwować całe pomieszczenie, w którym kamera została umieszczona. Jej atutem jest dedykowany tryb nocny, dzięki któremu bez problemu poradzi sobie z identyfikacją intruzów nawet w sytuacjach, w których w mieszkaniu panują egipskie ciemności. Montaż Xiaomi Mi Home Security 360 nie powinien nam sprawić większych problemów. Kamerę możemy ustawić na szafce, bądź też przykręcić ją do ściany albo sufitu. Rozdzielczość rejestrowanych przez ów sprzęt materiałów wideo to Full HD przy maksymalnie 30 FPS. Warto również wspomnieć, że do podtrzymania łączności z Internetem produkt Xiaomi wykorzystuje moduł Wi-Fi. Koszt zakupu takiej kamery to 159 złotych.

TP-Link Tapo C200

Kolejna kamera w naszym zestawieniu to TP-Link Tapo C200. Jest to nieco mniej zaawansowane urządzenie od produktu Xiaomi, gdyż oferuje nam rejestrowanie wideo w rozdzielczości Full HD przy zaledwie 15 FPS. W przypadku domowego monitoringu taka wartość jednak nie powinna być niedostateczna (jeśli nie mamy zbyt wygórowanych wymagań). Ciekawostką, jeśli chodzi o produkt TP-Link jest funkcja wzniecenia alarmu po wykryciu intruza oraz wbudowany dwukierunkowy system komunikacji głosowej. Umożliwia on na przykład kontakt z naszymi dziećmi, gdy musieliśmy gdzieś wyjechać pozostawiając je na ten czas same w domu. Także TP-Link Tapo C200 łączy się z Internetem za pośrednictwem Wi-Fi. Za taką kamerę trzeba zapłacić 149 złotych, choć często możemy ją upolować w jakiejś ciekawej promocji nawet za stówkę.

EZVIZ C6CN

EZVIZ C6CN to kolejna z propozycji w segmencie kamer IP dedykowanych monitorowaniu domów i mieszkań. Do jej niewątpliwych zalet zaliczyć można szerokie kąty pracy. Prezentowaną kamerę można obracać o niemal 360 stopni. Dodatkowo można regulować jej odchył w pionie. EZVIZ C6CN nagrywa wideo w rozdzielczości Full HD przy 15 FPS. Z Internetem łączy się za pośrednictwem Wi-Fi bądź poprzez połączenie LAN. Oczywiście możemy liczyć na tryb nocny (wspomagany diodami IR) oraz na możliwość korzystania z dwustronnej komunikacji audio. Ciekawostką jest natomiast funkcja ochrony prywatności w czasie naszej obecności w domu. Wystarczy, że z poziomu aplikacji mobilnej nakażemy kamerze zamknięcie migawki i wyłączenie obiektywu. Prezentowana kamera kosztuje 199 złotych.

Imou Bullet Lite

Ostatnia z naszych propozycji to Imou Bullet Lite. Tym razem jest to kamera dedykowana monitoringowi zewnętrznemu. Charakteryzuje ją zwiększona odporność na działanie czynników zewnętrznych (IP67) oraz zasięg niemal 30 metrów. Urządzenie nagrywa obraz w rozdzielczości Full HD przy 25 FPS, po zmroku natomiast jego praca jest wspierana przez diody IR. Dzięki temu rejestrowany obraz cechuje bardzo wysoka jakość. Kamera wyposażona została w slot kart microSD, ale może też wysyłać nagrania bezpośrednio do autorskiej chmury producenta. Obsługujemy ją natomiast za pośrednictwem dedykowanej aplikacji. Cena Imou Bullet Lite to 209 złotych.

Podsumowując

Zakup kamery IP może być bardzo dobrą decyzją, jeśli chodzi o monitoring naszego mieszkania (bądź jego otoczenia) podczas naszych wakacyjnych wyjazdów. Znajdziemy dla nich także wiele innych, ciekawych zastosowań. Dzięki temu, że często obsługujemy je za pośrednictwem popularnych aplikacji (jak na przykład Mi Home od Xiaomi czy Tapo od TP-Link) można skonfigurować takie kamery jako element naszego zestawu smart home. Jesteśmy ciekawi w jaki sposób Wy wykorzystujecie takie urządzenia. Koniecznie podzielcie się z nami w komentarzach Waszymi pomysłami na zastosowania dla kamer IP!