Wybieramy smartfon do 1000 złotych – grudzień 2023

Decydując się na zakup nowego smartfona bardzo często wybieramy urządzenia ze średniej półki cenowej bądź flagowce. Powinniśmy jednak pamiętać, że na rynku mamy także sprzęt za dużo mniejsze pieniądze. W 2023 roku producenci bardzo starają się wręcz, by tanie smartfony w cenie do 1000 złotych miały nam jak najwięcej do zaoferowania. Co warto wiedzieć na temat takich urządzeń? Na które warto zwrócić uwagę pod koniec 2023 roku? Sprawdźmy!

fot. Kenny Leys / Unsplash

Czego oczekiwać od smartfona w cenie do 1000 złotych?

Smartfony w cenie do 1000 złotych mogą oferować solidne funkcje, ale trzeba być świadomym pewnych kompromisów, na które użytkownik będzie musiał pójść dla zachowania atrakcyjnej ceny. Za wymienione pieniądze można oczekiwać smartfona z procesorem o średniej lub dobrej wydajności. Będzie to wystarczające do obsługi podstawowych aplikacji i codziennego użytku. Taki procesor wspierany będzie już jednak przez solidną ilość pamięci operacyjnej oraz pamięć na dane rozszerzaną dzięki kartom microSD.

Ponadto powinniśmy nastawić się na obecność solidnego ekranu o rozdzielczości HD (720p) lub Full HD (1080p). Jego jakość może być akceptowalna, ale prawdopodobnie nie będzie on wykonany w tak zaawansowanej technologii, z jaką mamy do czynienia w przypadku nieco droższych modeli. Jeśli chodzi natomiast o udźwiękowienie – będzie ono akceptowalne. Warto jednak zdać sobie sprawę z tego, że wsparcie dla głośników stereo czy standardu Dolby Atmos jest tu wyjątkowo rzadkie,

Smartfony w cenie do 1000 złotych zazwyczaj wyposaża się w aparaty, które spełnią podstawowe potrzeby fotograficzne. Jakość zdjęć będzie zadowalająca w dobrych warunkach oświetleniowych, ale może być mniej imponująca przy słabym oświetleniu. Poza tym możemy się tu spodziewać średniej wydajności pracy baterii. W tej materii bowiem wiele zależy od efektywności energetycznej procesora (a w tanich smartfonach nie stawia się na najbardziej zaawansowane komponenty).

Tani smartfon z całą pewnością zaoferuje nam obudowę z plastiku zamiast bardziej ekskluzywnych materiałów – takich, jak metal czy szkło. W 2023 roku jednak nawet te kosztujące najmniej urządzenia mobilne nie rozczarowują już w kwestii spasowania.

Ostatnią kwestią, o jakiej warto pamiętać jest to, że smartfony w cenie poniżej 1000 złotych zazwyczaj nie mogą liczyć na regularne aktualizacje oprogramowania oraz na kilka dużych wersji Androida w kolejnych latach. Producenci wolą skoncentrować się w tej materii na droższych modelach.

Podsumowując, smartfon w cenie do 1000 złotych zazwyczaj oferuje wystarczające funkcje dla przeciętnego użytkownika, ale może nie spełniać oczekiwań osób poszukujących najnowocześniejszych technologii i wydajności. Warto zastanowić się, jakie są Twoje priorytety i potrzeby przed dokonaniem zakupu. Tani smartfon może być doskonałym wyborem dla dziecka, czy dla seniora – w sytuacjach, w których topowa wydajność nie jest najważniejszym kryterium przy wyborze odpowiedniego urządzenia. Przejdźmy już jednak do naszych propozycji.

Czytaj też: Wybieramy prezent na święta! Propozycje redaktorów conowego.pl

fot. OPPO

OPPO A79 5G

Pierwszy smartfon w naszym zestawieniu to OPPO A79 5G. Producent postawił tu na ekran LTPS LCD o przekątnej 6,72″ i rozdzielczości Full HD+ (odświeżanie 90 Hz). Centralną rolę pełni tu procesor MediaTek Dimensity 6020 wspierany przez 8 GB pamięci RAM oraz 256 GB rozszerzalnej pamięci na dane użytkownika. Na moduł fotograficzny składają się aparaty o rozdzielczości 50MP + 2MP. Do rozmów wideo i selfie posłuży natomiast „oczko” o rozdzielczości 8MP. Baterię charakteryzuje pojemność 5000 mAh i wsparcie dla ładowania 33W. Za prezentowanego smartfona trzeba zapłacić 999 złotych.

fot. OPPO

OPPO Reno8 T

Druga propozycja od OPPO to OPPO Reno8 T. Smartfon oferuje ekran AMOLED o przekątnej 6,43″ i rozdzielczości Full HD+ (odświeżanie 90 Hz). Centralną rolę pełni tu procesor MediaTek Helio G99 wspierany przez 8 GB pamięci RAM oraz 128 GB rozszerzalnej pamięci na dane użytkownika. Do wykonywania zdjęć posłużą aparaty o rozdzielczości 100MP + 2MP + 2MP. Do rozmów wideo i selfie wykorzystamy natomiast obiektyw o rozdzielczości 32MP. Baterię charakteryzuje pojemność 5000 mAh i wsparcie dla ładowania 33W. Za prezentowanego smartfona trzeba zapłacić 999 złotych.

fot. Motorola

Motorola edge 30 neo 5G

Motorola edge 30 neo 5G to smartfon, który może się podobać ze względu na swoje wzornictwo. Koncern z Chin serwuje nam w jego przypadku ekran AMOLED o przekątnej 6,28″, rozdzielczości Full HD+ oraz częstotliwości odświeżania 120 Hz. Centralną rolę w przypadku tego smartfona pełni procesor Snapdragon 695 wspierany przez 8 GB pamięci RAM oraz 128 GB rozszerzalnej pamięci na dane użytkownika. Moduł fotograficzny obejmuje aparaty o rozdzielczości 64MP + 13MP. Na froncie mamy obiektyw o rozdzielczości 32MP. Baterię charakteryzuje pojemność 5000 mAh i wsparcie dla ładowania 68W. Za prezentowanego smartfona trzeba zapłacić 999 złotych.

fot. Motorola

Motorola moto g73 5G

Motorola moto g73 5G jest kolejną propozycją od lubianego koncernu, który coraz lepiej radzi sobie na rynku. Producent postawił w jego przypadku na ekran IPS o przekątnej 6,5″, rozdzielczości Full HD+ oraz częstotliwości odświeżania 120 Hz. Centralną rolę w przypadku tego smartfona pełni procesor MediaTek Dimensity 930 wspierany przez 8 GB pamięci RAM oraz 256 GB rozszerzalnej pamięci na dane użytkownika. Za przyzwoitą jakość zdjęć odpowiadają aparaty o rozdzielczości 50MP + 8MP. Na froncie mamy obiektyw o rozdzielczości 16MP. Baterię charakteryzuje pojemność 5000 mAh i wsparcie dla ładowania TurboPower. Koszt zakupu takiego smartfona to 999 złotych.

fot. realme

realme 10

Smartfon realme 10 to mocna propozycja w swoim segmencie. Urządzenie zostało wyposażone w ekran AMOLED o przekątnej 6,4″ i rozdzielczości Full HD+. Matrycę cechuje częstotliwość odświeżania na poziomie 90 Hz. Poza tym producent postawił na procesor MediaTek Helio G99 wspierany przez 8 GB pamięci RAM oraz 128 GB rozszerzalnej pamięci na dane użytkownika. Moduł fotograficzny jest skromny i obejmuje aparaty o rozdzielczości 50MP + 2MP. Na froncie mamy obiektyw o rozdzielczości 8MP. Baterię charakteryzuje pojemność 5000 mAh i wsparcie dla ładowania 33W. Za tak zaprojektowane urządzenie trzeba zapłacić 999 złotych.

fot. Infinix

Infinix Note 30

Infinix Note 30 to ciekawa propozycja od coraz popularniejszego w naszym kraju producenta. Chińczycy postawili tu na ekran IPS o przekątnej 6,78″ i rozdzielczości Full HD+ (odświeżanie 120 Hz). Sercem urządzenia jest procesor MediaTek Helio G99 wspierany przez 8 GB pamięci RAM oraz 256 GB rozszerzalnej pamięci na dane użytkownika. Zdjęcia wykonamy za pośrednictwem aparatów o rozdzielczości 64MP + 2MP. Uwagę przykuwa dość bogaty, jak na realia 2023 roku, zestaw sprzedażowy. Baterię charakteryzuje pojemność 5000 mAh i wsparcie dla ładowania 45W. Za prezentowanego smartfona trzeba zapłacić 999 złotych.

fot. Samsung

Samsung Galaxy A14

Samsung Galaxy A14 to jedyna propozycja od koreańskiego koncernu w naszym zestawieniu. Obraz w przypadku tego smartfona wyświetlany jest na ekranie IPS o przekątnej 6,6″ i rozdzielczości Full HD+ (odświeżanie 90 Hz). Sercem urządzenia jest procesor MediaTek Helio G80 wspierany przez 4 GB pamięci RAM oraz 64 GB rozszerzalnej pamięci na dane użytkownika. Zdjęcia wykonamy za pośrednictwem aparatów o rozdzielczości 50MP + 5MP + 2MP. To urządzenie, które nie powala na kolana możliwościami fotograficznymi, ale powinno zaoferować satysfakcjonującą wydajność pracy. Baterię charakteryzuje pojemność 5000 mAh i wsparcie dla ładowania 15W. Za prezentowanego smartfona trzeba zapłacić 699 złotych.

Grafika tytułowa: Jonas Leupe / Unsplash