Alergia na orzeszki ziemne? Naukowcy znaleźli na to sposób!

Jednymi z najczęstszych alergenów pokarmowych, które sprawiają problem są właśnie orzeszki ziemne. Naukowcy proponują innowacyjne podejście do sprawy.

Naukowcy przedstawili rozwiązanie, które zapewne dla wielu stanie się pewnym wybawieniem. Nie potrzeba niczego jeść ani wdychać ani tym bardziej brać zastrzyków. Ich pomysł został już przetestowany na osobach z alergią na orzeszki ziemne.

Jednym ze sposobów leczenia alergii na orzeszki ziemne jest immunoterapia błony śluzowej jamy ustnej (OMIT). Celem OMIT jest stopniowe odczulanie układu odpornościowego na określone alergeny, a w tym przypadku polega to na podaniu niewielkich ilości ekstraktu alergenu na błonę śluzową jamy ustnej. Praktyka ta, jak się uważa, wywołuje zmiany immunologiczne, prowadzące raczej do tolerancji niż reakcji alergicznej przy następnym kontakcie z alergenem – czytamy na portalu.

Naukowcy opracowali rodzaj pasty do zębów, która wykorzystuje właśnie OMIT, aby zmniejszyć ryzyko wystąpienia reakcji u osób z alergią na orzeszki ziemne. Jak wyjaśniają badacze nie trzeba niczego przygotowywać. Jeżeli jesteś alergikiem to twoja sprowadza się do tego, aby rano umyć dokładnie zęby odpowiednią pastą.

Jej skuteczność testowali, obserwując 32 uczestników w wieku od 18 do 55 lat, cierpiących z powodu alergii na orzeszki ziemne. Dwie trzecie uczestników otrzymało pastę do zębów z orzeszków ziemnych, a pozostałym podano placebo. Następnie w trakcie 48-tygodniowego eksperymentu stopniowo zwiększano dawkowanie pasty do zębów z orzeszków ziemnych – czytamy także.

Jak się okazało 100 procent ochotników otrzymujących pastę do zębów konsekwentnie tolerowało wcześniej określoną najwyższą dawkę. Co istotne, żaden uczestnik nie zgłosił poważnych reakcji ogólnoustrojowych, a nieliczne skutki uboczne były łagodne i przemijające.

To co teraz jest potrzebne to dalsze badania w kierunku zapewnienia długoterminowej ochrony przed niezamierzonym spożyciem orzeszków ziemnych. Niemniej obecne testy i wyniki są już bardzo obiecujące.

Zdaniem naukowców reakcja alergiczna na orzeszki ziemne może wynikać ze stosunkowo wysokiej zawartości białka jak i ze specyficznej ich budowy. Do tej pory wykazano, że orzeszek ziemny zawiera aż 17 różnych białek (orzech nerkowca 3, migdał 5, a orzech laskowy i włoski po 11 rodzajów białek).

Źródło: geekweek.pl

Czytaj też: Przeszczep całego ludzkiego oka. Pierwszy w historii!

Grafika tytułowa: Tom Hermans / Unsplash