Przeszczep całego ludzkiego oka. Pierwszy w historii!

Elektryk i weteran Gwardii Narodowej Aaron James z USA jest pierwszym człowiekiem, któremu wszczepiono całe ludzkie oko. Organizm pacjenta przyjął przeszczep.

Pierwszego przeszczepu oka ludzkiego razem z nerwem wzrokowym, oczodołem i powiekami dokonali chirurdzy szpitala New York University. Operacja miała miejsce w maju. Teraz wiadomo, że organizm przyjął oko 30-letniego dawcy. Trwają dalsze badania, gdyż jeszcze nie wiadomo, czy będzie możliwe przywrócenie wzroku w przeszczepionym oku.

Choć badania wykazały, że mózg pacjenta reaguje na odbiór światła przez lewą źrenicę, James nie jest w stanie przez nie widzieć, ani nie jest w stanie ruszać powieką. Zaangażowana w operację optyk dr Vaidehi Dedania ma wątpliwości czy wzrok kiedykolwiek uda się przywrócić w pełni. Oceniła jednak, że jest to możliwe, choć nie było to głównym celem przeszczepu – czytamy na portalu.

Operacja odbyła się bowiem w ramach częściowej transplantacji twarzy. Jednocześnie, aby wspomóc regenerację nerwu, wszczepiono też do niego komórki macierzyste pobrane ze szpiku tego samego dawcy. Aaron James stracił lewe oko, rękę i dużą część twarzy w wyniku porażenia prądem. W rozmowie z mediami stwierdził, że choć powieką nie może jeszcze mrugać to zaczął je „czuć”.

Według szefa okulistyki na Uniwersytecie Stanforda Jeffrey’a Goldberga ten przeszczep stanie się impulsem do dalszych badań nastawionych na przeszczepy wraz z przywróceniem wzroku pacjentowi.

Źródło: rmf24.pl

Czytaj też: Operacje mózgu przy użyciu AI już niebawem!

Grafika tytułowa: Piron Guillaume / Unsplash