Misja rakiety Electron. Kolejna próba już niebawem

Po niezbyt udanej wrześniowej próbie rakieta Electron amerykańskiej firmy Rocket Lab ponownie wystartuje i to jeszcze w tym roku.  

Jak zapowiedzieli przedstawiciele Rocket Lab, rakieta Electron jest przygotowywana do powtórki misji podczas okna startowego, które rozpocznie się 28 listopada 2023 r. i potrwa do grudnia. Electron ma obecnie za zadanie wynieść na orbitę satelitę do obrazowania radarowego dla japońskiej firmy iQPS. Rocket Lab pochwalił się także, że na przyszły rok ma już zarezerwowane 22 starty.

Nowy system nośny

W przyszłym roku ma zadebiutować nowy system nośny firmy Rocket Lab o nazwie Neutron, który ma być rakietą wielokrotnego użytku.

W całej okazałości nowa rakieta kosmiczna Rocket Lab ma mierzyć ponad 40 m długości i dysponować możliwością wynoszenia do 13 ton ładunku na niską orbitę okołoziemska (LEO). Peter Beck zaznaczył, że prace nad nią przebiegają dobrze. Na ten moment firma skupia się na pracach przy zbiornikach i konstrukcji rakiety, a także jej silnika Archimedes, ale rozwijana jest także wymagana infrastruktura naziemna – czytamy na portalu.

Zakłada się, że nowy system nośny trafi na platformę startową pod koniec przyszłego roku.

Wrześniowa próba

Firma Rocket Lab w ramach misji o nazwie „We Will Never Desert You” miała wynieść na orbitę okołoziemską nowego satelitę wyposażonego w syntetyczną aparaturę radarową (SAR) amerykańskiej firmy Capella Space.

Jak tłumaczy firma Rocket Lab, system nośny Electron doznał nieoczekiwanej anomalii podczas startu związanego z silnikiem drugiego stopnia. Start miał miejsce z platformy startowej w Nowej Zelandii i był transmitowany online.  

Źródło: space24.pl

Czytaj też: Kosmiczne teleskopy – jak pomagają zrozumieć tajemnice Wszechświata?

Grafika tytułowa: SpaceX / Unsplash