Microsoft Surface Laptop 5 – Sztuka designu

Smukły, piękny, szybki, pożądany, ponadczasowy… sprawdzamy najnowszego, flagowego laptopa Microsoftu

Niektóre urządzenia są po prostu ponadczasowe. Ich design jest tak doskonały, że producenci przy kolejnych premierach nowych odsłon serii, często zachowują ogólną formę. Zmieniają się tylko małe rzeczy, dosłownie detale, ale mimo tego, że z pozoru są to kosmetyczne upgrade’y, to bywają bardzo ważne. Pierwszy Surface Laptop miał premierę w okolicy 2018/2019 roku, ja osobiście posiadam Surface laptop drugiej generacji i gdy dojechał do naszej redakcji Surface Laptop 5, to na pierwszy rzut oka niewiele się zmieniło. Prześledziłem kolejne edycje i od 1 do 4 zmieniły się, rzecz jasna procesory, rozmiary laptopów, złącze micro HDMI zmieniono na USB-C. Natomiast wersja SL4 różni się od SL5 nowszą generacją procesora, jaśniejszym ekranem i nowymi kolorami. Nie wiem, czy zwróciliście uwagę, że praktycznie od samego początku nie zmieniła się bryła. W kolejnych odsłonach laptopa zmieniało się tylko to, co kryje się w środku.

Podróż w czasie

Nie znam takiego przypadku ani w projektowaniu przemysłowym, ani w żadnej innej dziedzinie. To ewenement na skalę światową. Zwykle produkty delikatnie zmieniają się z biegiem lat, tymczasem Surface laptop zatrzymał się w czasie i począwszy od pierwszego modelu do najnowszego, piątego, wszystkie mają identyczną formę, budowę, design. Surface Laptop 5 nadal ma jednolitą, aluminiową konstrukcję, bardzo cienki wyświetlacz i wewnętrzną część z klawiaturą obszytą alkantarą. Wymiary pierwszej generacji to: 308x223x14,48 mm piątej to: 340×244,14,7x mm. Zmieniła trochę się długość i szerokość, ale grubość najnowszego laptopa jest nawet większa od poprzedników. Naturalnie najbardziej zmieniła się moc obliczeniowa i piątki zostały wyposażone w najnowsze zdobycze technologii.

Przeczytaj też: Microsoft Surface Pro 9 – tablet, laptop i stacja robocza w jednym | CoNowego.pl

Szlachetny minimalizm

Surface Laptop 5 to nadal jeden z najlepszych, dostępnych na rynku, ale także najdroższych kompaktowych laptopów. Niezależnie od tego czy stoi z zamkniętym czy otwartym ekranem, zawsze wygląda świetnie i ma w sobie ten szlachetny pierwiastek, czyniący go przedmiotem, do którego wszyscy wzdychamy. Cieniutka klapa z ekranem 13,5 cala od strony zewnętrznej ma delikatne logo Windows, a od wewnętrznej kamerę z funkcją Windows Hello, dzięki której możemy logować się do systemu bez potrzeby wpisywania hasła, pinu lub skanowania linii papilarnych. Wyświetlacz LED jest dotykowy, ma rozdzielczość 2256×1504 pikseli, jest błyszczący i ma genialne kontrasty i kolory. Można na nim pracować także z dedykowanym rysikiem.

Dywanik pod nadgarstkiem

Na prawej krawędzi dolnej części obudowy znajduje się gniazdo ładowania baterii, na lewej znajdziemy USB-A, USB-C i gniazdo słuchawkowe. To wszystko! Klawiatura jest oblana alkantarą, jest to bardzo wytrzymały, a zarazem miły w dotyku materiał. Żaden inny producent nie zdecydował się na zastosowanie takiego dywaniku w laptopie w obawie, że zbyt szybko się zabrudzi. Faktem jest, że materiał lekko się brudzi, ale jako użytkownik Surface Laptopa, znalazłem w sieci mnóstwo poradników na temat czyszczenia i dbania o alkantarę. Klawisze mają niski skok, są bardzo ciche podczas pisania i mają dwustopniowe podświetlenie. Touchpad jest duży i responsywny.

Przeczytaj też: Laptop ASUS ZenBook 14 OLED – idealny partner biznesowy | CoNowego.pl

Stare, nowe geny

W kwestii wydajności Surface Laptop 5 otrzymał procesor 12tej generacji Intel Core i5 taktowany zegarem, 3,3-4,4GHz z 10 rdzeniami. Opcjonalnie komputer jest także dostępny z szybszym procesorem i w większym rozmiarze. Wyposażony w zintegrowaną kartę graficzną Intel Iris Xe Graphics, 8 GB RAM oraz dysk SSD 256 GB doskonale sprawdzi się w nauce, pracy, ale i rozrywce. Dzięki usłudze grania w chmurze takiej jak XBOX Game Pass albo NVIDIA GeForce NOW, możemy pozwolić sobie na odrobine przyjemności grając w gry komputerowe. Usługi Cloud Gaming, których jest dużo, wykorzystują nasz komputer tylko jako ekran wyświetlający grę, bowiem sama gra uruchomiona jest na serwerach/komputerach firmy świadczącej takie usługi. Nie jest to droga sprawa, miesięczna subskrypcja kosztuje od 4 do 99 zł za miesiąc.

Podsumujmy… 

Microsoft Surface Laptop 5 to kompaktowy, designerski laptop z dotykowym ekranem, który mimo piątej edycji nadal zachwyca swoją formą i nie starzeje się. Jeżeli jesteś użytkownikiem Microsoft Surface Laptop 4, nie widzę potrzeby wymiany na nowy, gdyż piątki oferują jedynie szybszy procesor i nowe wersje kolorystyczne. Cała reszta jest dokładnie taka sama. Laptop jest bardzo lekki, dlatego łatwo jest go zabrać w drogę lub do pracy zdalnej. Na jednym ładowaniu możemy pracować nawet do 18 godzin, choć zależy to oczywiście od rodzaju pracy. Ja przy intensywnej pracy biurowej dobiłem do 10h, co jest dobrym wynikiem.

Specyfikacja Microsoft Surface Laptop 5

  • Ekran: 13,5 cali, 2256 x 1504 pikseli, błyszczący, LED
  • Ekran dotykowy: tak
  • Procesor: Intel Core i5 12gen 1235U, 3,3 – 4,4 GHz (w trybie Turbo), rdzeni procesora 10
  • Pamięć podręczna CACHE: 12 MB
  • Zintegrowany układ graficzny: Intel Iris Xe Graphics       
  • Pamięć RAM: 8 GB LPDDR5x     
  • Dysk: SSD 256 GB          
  • Wbudowana kamera: 0,92 mln pikseli                 
  • Łączność bezprzewodowa: Bluetooth, Wi-Fi 6 (802.11ax)
  • Złącza: USB 3.0 / 3.1 x 1, USB 3.2 Typ C (z Thunderbolt) x 1, wyjście liniowe audio, USB 3.1 Typ C x 1
  • Dodatkowe informacje Aluminiowa obudowa, Dolby Vision IQ, Ekran dotykowy, Obsługa rysika,
  • Podświetlana klawiatura: tak
  • Typ: laptop 2w1
  • Materiał obudowy: aluminium
  • Wymiary: 308 x 14,5 x 223 mm
  • Waga: 1,27 kg
  • Cena: 5799 zł