Microsoft Surface Pro 9 – tablet, laptop i stacja robocza w jednym

Czekając na premierę nowego urządzenia zwykle oczekujemy dużych i widocznych zmian. W tym przypadku mamy do czynienia bardziej z ewolucją niż rewolucją

Premiery nowych komputerów odbywają się niestety coraz częściej. Niestety, ponieważ producenci często tylko powierzchownie odświeżają swoje produkty, stosują zabiegi kosmetyczne i odpowiednio podnoszą ceny. Surface Pro 9 na pierwszy rzut oka niewiele się różni od poprzedniej generacji, ale to pozory. Zmian w nowym tablecie jest całkiem sporo i choć są one mało widoczne, to są bardzo ważne i wiele z nich znacznie poprawia funkcjonalność Pro 9 i tak zwany User Experience, czyli sposób w jaki korzystamy z niego i łatwość, i przyjemność obsługi.

3 w 1

Microsoft Surface Pro 9 to pełnoprawny komputer na Windowsie opakowany w obudowę tabletu o wymiarach 13 cali. To bardzo wyjątkowe urządzenie, którego rozwój miałem okazję obserwować niemal od pierwszej generacji. Godne podziwu jest to, że pomysł na Surface pozostał aktualny po dziś dzień, a zmiany, jakie zachodzą w kolejnych generacjach, są konsekwencją postępu technologicznego, dzięki któremu obudowy mogą być jeszcze cieńsze, ekrany bardziej jasne i wyraźne, a dodatkowe akcesoria coraz bardziej zaawansowane i łatwiejsze w obsłudze. Pro 9 można kupić osobno, bez dodatków, ale wtedy traci 60% użyteczności. Jeżeli kupować Surface, to tylko z klawiaturą. Ta jest dodatkowo płatna, podobnie jak elektroniczny rysik, ale bez tych dwóch gadżetów, Surface staje się zwykłym tabletem.  

Przeczytaj też: Microsoft Surface Pro 8 – super wydajny komputer 2 w 1 | CoNowego.pl

Wszechstronny i uniwersalny  

Surface to doskonałe urządzenie, ponieważ oferuje pełną funkcjonalność i moc laptopa, a jest przy tym nieduży, lekki i konwertowalny. Docenią to szczególnie te osoby, które często podróżują, dużo się przemieszczają w trakcie pracy albo po prostu lubią pracować np. z kawiarni. Surface Pro 9 możemy rozstawić na stoliku z doczepioną klawiaturą, i bezprzewodową myszką, możemy też chwycić w dłonie podczas spotkania on-line i usiąść wygodnie w fotelu lub na kanapie. Jego dotykowy ekran nie wymaga do pracy klawiatury w takiej pozycji. Opcjonalny rysik zamienia go w profesjonalne narzędzie dla rysownika, artysty, grafika lub architekta. Pro 9 ma też unikalną, odchylaną klapkę na pleckach, która jest idealną podstawką na stole, ale i pewnym uchwytem, gdy korzystamy z tabletu w pozycji siedzącej lub leżącej. Taki właśnie jest, kompaktowy, lekki, wydajny, uniwersalny i wszechstronny.

8 vs 9

Ewolucja, którą przeszedł Surface, jest długa i ciekawa, ale skupiając się tylko na różnicach pomiędzy generacją 8 i 9, możemy zauważyć jak wiele rzeczy zostało poprawione, unowocześnione lub zmienione, po to, żeby urządzenie było wygodniejsze w użytkowaniu i wydajniejsze w pracy. Zaczynając od wyglądu zewnętrznego… Forma pozostała niemal identyczna. Tablet i doczepiana klawiatura. Przyglądając się bliżej obudowie, w ósemce widoczny były szczeliny wentylacyjne. Nie twierdze, że to szczególnie przeszkadzało, ale w dziewiątce tego nie widać. Sprawiło to, że obudowa wydaje się być bardziej smukła, czysta i jednolita. Górna ramka wcześniejszej generacji była wykonana z plastiku, ponieważ znajdowała się tam antena. W 9tce natomiast, mamy piękną aluminiową ramkę szczelnie okalającą cały ekran. Nie mam pojęcia, gdzie teraz znajduje się antena, ale wizualnie jest to milowy krok i robi ogromną różnicę.

Mocne plecy

Nierozłączną częścią tabletu jest jego rozkładana nóżka, która cały czas nie została skopiowana przez konkurencję i jest najlepszą podstawką, jaką widziałem w tego typu urządzeniach. Jak zwykle działa z lekkim oporem i można ją ustawić pod dowolnym kątem. Pracując przy stole lub biurku możemy dowolnie dopasować stopień nachylenia do wysokości blatu. Z kolei pracując z fotela, możemy używać nóżki jako uchwytu, który idealnie leży między palcami dłoni. Pod rozkładaną nóżką, która jest jednocześnie częścią tylnej ścianki znajduje się zamaskowana kieszeń z kartą pamięci Pro 9 czyli dyskiem twardym, którą w łatwy i szybki sposób można wymienić na większą pojemność. Tyle, że w nowej generacji zaślepkę wystarczy tylko lekko nacisnąć palcem, a w 8ce trzeba było użyć śrubokręta żeby ją otworzyć.

Przeczytaj też: Microsoft Surface Laptop Go 2 – kieszonkowy, mobilny, lekki, wydajny i elegancki | CoNowego.pl

Małe i duże różnice

Porównując tablety, konstrukcyjnie są niemal identyczne, tyle że dziewiątka jest o 1mm szersza, natomiast wagowo jest o 14g lżejsza od ósemki. Duża i ważna zmiana dotyczy układu przycisków, które zostały przeprojektowane. W ósemce przyciski były rozrzucone po obu bokach, tymczasem w dziewiątce zasilanie oraz zmiana głośności znajdują się na górnej krawędzi obok siebie. Wydaje się to mało znaczące, jednak w praktyce wiele osób narzekało, że podczas podnoszenia Pro 8 z pozycji stojącej, przypadkiem wciskali zasilanie, wyłączając komputer. Kolejna mała zmiana dotyczy dwóch portów USB-C, które tym razem znajdują się na lewej krawędzi, a nie jak wcześniej po prawej.

Niepotrzebne zmiany

W Surface Pro 9 gniazdo zasilania pozostało po prawej stronie, jednak zostało podniesione o wiele wyżej w stosunku do poprzedniej generacji. Z jednej strony wygodniej jest w nowym urządzeniu podłączyć kabelek, ale z drugiej strony, będąc niżej, przewód był mniej widoczny. Wyglądało to wcześniej bardziej schludnie i estetycznie, ale jak widać postawiono na bardziej praktyczne podejście. Kolejną zmianą jest pozbycie się gniazda słuchawkowego. Osobiście nie jest to dla mnie wielka strata, od lat korzystam z różnych słuchawek bezprzewodowych i chyba nawet nie mam żadnych przewodowych. Ale rozumiem i szanuję liczną grupę, która używa tylko słuchawek przewodowych.

Wydajniejszy?

Surface Pro 9 został wyposażony w platformę Intel i5 dwunastej generacji, która jest oczywiście szybsza i bardziej wydajna od jedenastej. Z przeprowadzonych testów różnica prędkości waha się w okolicach 30% i wcale nie jest to mało. Jednak, gdyby tak zestawić parametry 8 i 9 generacji, to okaże się, że oprócz nowszego procesora niewiele się zmieniło. Oba modele mają te same dyski SSD 256GB, oba mają 8 GB RAM, oba mają kartę graficzną Intel IrisXE, oba mają te same ekrany 13 cali 120Hz o rozdzielczości 2880×1920 pikseli i oba mają te same kamery. Jednak procesor, który ma ogromny wpływ na wydajność karty graficznej robi w tym momencie dużą różnicę i przegania poprzednią generację nie tylko szybkością działania, ale i wydajnością.

Akcesoria

Do Surface Pro 9 możemy podłączyć magnetyczną, podświetlaną klawiaturę, która jest pokryta alkantarą, ma dokładnie taki sam układ klawiszy jak wcześniejsza, jest kompatybilna z modelem 8, ale zaszła w niej jedna, ale to bardzo ważna zmiana. Nowa klawiatura jest sztywniejsza. Pisząc na poprzedniej cała uginała się, falowała, co nie było przyjemne. Tym razem panel pod klawiszami został tak usztywniony, że piszę się na niej dużo bardziej komfortowo. Dodatkowo dostępnych jest dużo więcej kolorów zarówno klawiatury jak i samego tabletu. Microsoft zaprojektował do Surface także inne peryferia i tak możemy zakupić bezprzewodową mysz oraz rysik.

Podsumujmy…

Surface Pro 9 to najnowsza odsłona flagowego konwertowalnego urządzenia od Microsoft 3 w 1. Pro 9 może być tabletem, laptopem lub deską kreślarską. Nowe podzespoły tchnęły w niego większą moc, małe, ale ważne zmiany sprawiły, że jest jeszcze lepszą wersją siebie. Jeżeli jesteś posiadaczem ósmej generacji, to przesiadka na nową dziewiątkę raczej nie będzie konieczna. Natomiast jeżeli rozważasz zakup kompaktowego, ale wydajnego laptopa zarówno do pracy jak i do rozrywki, to Pro 9 spodoba Ci się bez dwóch zdań.

Specyfikacja Surface Pro 9

  • Procesor: Intel Core i5-1235U (10 rdzeni, 12 wątków, 2.30-4.40 GHz, 12MB cache)
  • Pamięć RAM: 8 GB (LPDDR5, 4800MHz)
  • Dysk SSD M.2 PCIe: 256 GB
  • Dotykowy ekran: Tak
  • Typ ekranu: Błyszczący, LED
  • Przekątna ekranu: 13 cali
  • Rozdzielczość ekranu: 2880 x 1920 pikseli
  • Częstotliwość odświeżania ekranu: 120 Hz
  • Jasność matrycy: 450 cd/m²
  • Karta graficzna: Intel Iris Xe Graphics
  • Kamera na podczerwień: 2.1 Mpix
  • Łączność: Wi-Fi 6E, Moduł Bluetooth 5.1
  • Złącza: USB Typu-C (z Thunderbolt™ 4) – 2 szt., złącze stacji dokującej – 1 szt., Surface Connect – 1 szt.
  • Obudowa i wykonanie: Aluminiowa obudowa, Corning Gorilla Glass 5
  • Dodatkowa kamera: 10.0 Mpix
  • Wysokość: 9,3 mm
  • Szerokość: 287 mm
  • Głębokość: 209 mm
  • Waga: 0,88 kg
  • Cena: 6000 zł
ZaletyWady
Kompaktowa i lekka formaPraca na baterii to nadal tylko 7 h
Piękne wykonanieBrak wejścia słuchawkowego
Wszechstronność i uniwersalność
Bardzo dobrej jakości ekran
Fantastyczne głośniki
Wygodna i sztywna podświetlana klawiatura