Laptop ASUS ZenBook 14 OLED – idealny partner biznesowy

A co powiecie na ekran OLED, 2,8 K wyświetlacz, wspaniały design, 12 generacji procesor, 16GB RAM, 512GB SSD, wytrzymałą obudowę z certyfikatem wojskowym… a to dopiero początek listy pełnej niespodzianek.

Biznesowe laptopy dawno już przestały być szare i nudne, dziś są to jedne z najpiękniejszych komputerów ze wszystkich dostępnych komputerów mobilnych. Najczęściej do ich wykonania używa się najlepszych materiałów i najnowszych technologii. Nie biorę pod uwagę gamingowych laptopów, bo one są piękne inaczej. ASUS ZenBook 14 OLED może być odpowiedzią na pytanie, jaki powinien być idealny laptop do pracy. A w dużym skrócie, powinien być: elegancki, wytrzymały, szybki, niezawodny, pracować długo na baterii i zasadniczo mieć wszystkie te funkcje, które zaraz opisze.

Dlaczego taki ładny

Elegancja, dobry styl, estetyka, minimalizm, gracja, szlachetność, sznyt, modern look, można tak wymieniać w nieskończoność. Co prawda o gustach się nie dyskutuje, ale wystarczy spojrzeć na ASUS ZenBook 14 OLED, na jego obudowę, żeby przekonać się na własne oczy, że takim cudem nie pogardziłby żaden szanujący się manager, dyrektor czy CEO. Matowa, gładka powierzchnia została nieregularnie pocięta niesymetrycznym wzorem, który jednocześnie wygląda na dobrze zaplanowany i przemyślany. Wyczuwalna jest w nim odrobina szalonego artysty, ale także precyzyjnego, chirurgicznego cięcia. Tak niewiele, ale jednocześnie tak dużo, bo jest to przecież główny motyw i wzór urządzenia.

Piekielnie piękny ekran

Aluminiowa, wytrzymała, ale i smukła konstrukcja, skrywa jeden z najlepszych ekranów, który niemal w bezramkowy sposób został zamocowany w niezwykle cieniutkiej klapie. To właśnie jedna z wielu zalet ekranu OLED, a mianowicie niezwykle cienka konstrukcja. Centralnie na górze znajduje się małe oko kamery, niestety bez fizycznej zasłonki. Co prawda kamera tylko HD, ale za to z bardzo rzadką funkcją, ale o tym za chwilę. Wracając do ekranu, jest on dotykowy o rozdzielczości 2,8K o piekielnie głębokiej i zerowej czerni, fantastycznych kolorach i nieosiągalnych dla LEDów kontrastach. No i prądu mało zużywa.

Przeczytaj też: Huawei MateBook D16 – Idealny laptop do pracy i do rozrywki | CoNowego.pl

Na dole jest dobrze, ale…

Dolna część laptopa może się pochwalić także wieloma ciekawostkami i oryginalnymi rozwiązaniami. Zaczynając od portów, po lewej stronie jest tylko jeden USB-A, za to po prawej HDMI, gniazdo słuchawkowe, dwa porty USB-C z ładowaniem i kieszeń na kartę pamięci micro-SD. Na podświetlanej klawiaturze w sekcji przycisków funkcyjnych znajdziemy po prawej stronie przycisk zasilania z wbudowanym czytnikiem linii papilarnych. Sama klawiatura ma duże przyciski, dość twardy i wysoki skok, ale pracuje bezgłośnie i niezawodnie. Duży touchpad posiada ukrytą funkcję, gdy wciśniemy ikonkę w jego prawym górnym rogu, wówczas wyświetli się na nim klawiatura numeryczna. Wygląda to bardzo futurystycznie, ale z praktycznego punktu widzenia trudno wciskać przycisk, nie czując jego skoku bez odrywania wzroku. Pisząc liczby za każdym razem, gdy wcisnąłem cyferkę, to patrzyłem na ekran, żeby sprawdzić, czy wcisnąłem właściwą. To tak jak z pisaniem na tablecie. Nie jest to takie szybkie, łatwe i przyjemne, ale jest możliwe.

Szybki, ale nie wściekły

ASUS ZenBook 14 OLED, który trafił do naszej redakcji nie jest najszybszą swoją wersją, bowiem są też lepsze konfiguracje. Jednak nasz model został wyposażony w bardzo wydajną konfigurację, która miała lepsze wyniki od niektórych laptopów konkurencji wyposażonych w i7 11 generacji. ASUS ZenBook 14 OLED ma dotykowy, błyszczący ekran OLED 2,8K o rozdzielczości 2880 x 1800 pikseli, jasności 550 nitów z obsługą HDR. Procesor to Intel Core i5-1240P (3.3 GHz, 4.4 GHz Turbo, z 12 MB Cache). Dostał też 16 GB RAM DDR5 (4800 MHz), szybki dysk SSD 512 GB, Intel Iris Xe Graphics, Wi-Fi 6 i Bluetooth 5.2. Może nie jest to wyśrubowany konfig, ale pamiętajmy, że w laptopach biznesowych zastosowanie szybszego procesora i dedykowanej karty graficznej, zmniejsza automatycznie jego czas pracy na baterii. Ten model oprócz czterokomorowej baterii, na której przepracujemy cały dzień posiada funkcję szybkiego ładowania. Zaledwie 1,5h wystarczy, że by naładować do pełna akumulator.

Nie tylko hardware

Nowy Zenbook oprócz ciekawych rozwiązań hardware’owych, ma też kilka praktycznych softawe’owych. Jedną z nich jest kamera, która ma funkcję śledzenia albo podążania za naszą twarzą. Doskonale sprawdzi się to podczas np. prezentacji zdalnej. Wyobraźmy sobie przed nami laptopa, za nami tablicę. Pracując z tym Asusem, możemy swobodnie przemieszczać się po sali, siadać i wstawać, a kamera będzie nas kadrowała, przybliżała obraz, gdy usiądziemy, a także łapała szerszy plan z nami w centrum z oddali. Brawo! Mikrofony także zostały wyposażone w odpowiednie technologie, które wyłapują nasz głos, podczas spotkania wideo, izolują od dźwięków zewnętrznych i hałasu i emitują w świat najlepszą jego wersję.

Przeczytaj też: Laptop konwertowalny HP ENVY 13 – perła w koronie | CoNowego.pl

Podsumujmy…

ASUS ZenBook 14 OLED to nieduży, bardzo designerski laptop opakowany w wytrzymałą, aluminiową obudowę. Został wyposażony w doskonałej jakości ekran dotykowy OLED 2,8K. Jest ładny, nowoczesny, szybki i wydajny. Z przyjemnością pracowałem na nim przez trzy tygodnie, był łatwy w transporcie i pracował długo na baterii. Miłym dodatkiem są głośniki, które zaprojektował Harman Kardon. Laptop jest niemal doskonały do pracy w biurze i zdalnej, choć klawiatura numeryczna na touchpadzie jest bardziej gadżetem niż praktycznym dodatkiem. Zabrakło mi też zasuwanej kamery co w dzisiejszych czasach powinno być obowiązkowe. Poza tym, to świetne urządzenie, które chętnie zobaczyłbym na moim biurku.

Specyfikacja ASUS ZenBook 14 OLED

  • Edycja: Intel EVO
  • Przekątna ekranu: 14 cali
  • Rozdzielczość: 2880 x 1800 pikseli OLED
  • Jasność matrycy: 550 nitów
  • Technologia: DisplayHDR, matryca z pokryciem barw 100% DCI-P3, redukcja niebieskiego światła
  • Ekran dotykowy: tak
  • Procesor: Intel Core Core i5-1240P (3.3 GHz, 4.4 GHz Turbo, 12 MB Cache)
  • Wielkość pamięci RAM: 16 GB RAM       DDR5 (4800 MHz)
  • Dysk twardy: 1 x SSD 512 GB
  • Karta graficzna: Intel Iris Xe Graphics
  • Złącza: 1 x USB 3.2 (2 Gen), 2 x Thunderbolt 4
  • Komunikacja: Bluetooth 5.2, Wi-Fi 6 (802.11a/b/g/n/ac/ax)
  • Czytnik kart pamięci: microSD
  • Waga: 1,35 kg
  • Cena: 4999 zł
ZaletyWady
Elegancki i nowoczesny designBrak fizycznej zasłonki na kamerę
Ekran OLEDNiepraktyczna klawiatura numeryczna w touchpadzie
Wydajna i szybka konfiguracja
Duży i wygodny touchpad
Kamera z funkcją śledzenia