Głośniki dla graczy JBL Quantum Duo – powrót do przeszłości

Głośniki komputerowe były kiedyś nieodłącznym elementem setupu gracza. Przez lata zajmowały równie ważne miejsce co klawiatura czy mysz. Potem pojawiły się bardziej rozbudowane zestawy 3.1, zaraz po nich soundbary z subwooferem, aż skończyliśmy na słuchawkach. To bez nich żaden gracz nie wyobraża sobie dziś życia. Oferują najlepsze brzmienie, poufność, prywatność rozmów no i mają wbudowany mikrofon. Ale czasy się zmieniają, wiele rozwiązań powraca w nowej, lepszej odsłonie.

Stworzone do grania

JBL Quantum Duo to zestaw dwóch głośników komputerowych, przeznaczonych dla graczy, co zresztą podkreślają ich parametry, wygląd zewnętrzny, obsługa uproszczona do minimum i kolorowe podświetlanie RGB. Na próżno szukać w nich potencjometrów do regulacji nasycenia basu i tonów wysokich. Nie znajdziesz tu też głębokich dudniących basów, bo nie zostały stworzone do słuchania muzyki i oglądania filmów, ale do grania w gry.

Co w pudle?

Po rozpakowaniu zestawu w środku znajdziemy dwa głośniki JBL Quantum Duo, kabel WEJ Audio 1.5m, kabel USB 1.5m, kabel zasilający 1.5m i papiery. Głośniki wystarczy rozstawić na biurku podpiąć do zasilania i podłączyć do komputera na jeden z trzech sposobów: kablem USB, do gniazda Jack albo przez Bluetooth. Gotowe. Spodziewałem się gorszej jakości podłączając je bezprzewodowo z komputerem, ale okazało się, że grają równie dobrze co na przewodach. Warto wspomnieć, że dzięki wsparciu dla Bluetooth, testowane głośniki możemy wygodnie sparować ze smartfonem, tabletem czy też naszym Smart TV do którego często podłączamy chociażby konsole.

Przeczytaj też: LG UltraGear GP9 — przenośny głośnik gamingowy | CoNowego.pl

Masywna konstrukcja

Głośniki są duże, ciężkie, solidnie wykończone. Obudowa została wykonana z czarnego połyskującego plastiku. Na froncie znajdują się dwa głośniki niskotonowy 2,5 cala i wysokotonowy 0,75 cala. Lewy głośnik pozbawiony jest jakichkolwiek przycisków, za to na prawym znajdziemy ich całkiem sporo. Na froncie, centralnie na dole jest wyjście słuchawkowe, nieco wyżej gałka regulacji głośności, a po obu jej stronach przyciski natężenia podświetlenia RGB i przełącznik dźwięku przestrzennego. Diody LED rozmieszczone są wokół głośnika na przednim panelu i na bokach głośników pod maskownicą. Na tylnej ściance jest gniazdo zasilania, USB-C, Jack i wbudowany na stałe przewód łączący drugi głośnik. Przełącznik odpowiadający za zmianę wyświetlanych kolorów znajduje się na górze, a tuż pod nim włącznik zasilania, Bluetooth i wybór efektu. JBL Quantum Duo stoją stabilnie na czterech nóżkach z gumowymi stopkami.

Graj i czuj

Głośniki JBL Quantum Duo to głośniki wprost stworzone dla gier. Mają klasyczną konstrukcję kolumny głośnikowej, która znakomicie prezentuje się w otoczeniu monitora. Ale to co je odróżnia od innych, to wielokolorowe podświetlenie RGB, które można konfigurować. Przyciskiem na górze obudowy można wybierać kolor podświetlenia, natomiast przyciskiem na froncie, wybieramy trzystopniowe podświetlenia albo kompletne wyłączenie świateł. Dla podkręcenia atmosfery JBL oferuje synchronizacje światła z rytmem, co dodatkowo potęguje immersyjność w grach.

Wrażenia z odsłuchu

Zestaw JBL Quantum Duo jest co prawda przeznaczony do gier, ale naturalnie można na nim słuchać muzyki i oglądać filmy. Jednak trzeba powiedzieć, że nie znajdziemy tu najmniejszego equalizera do regulacji brzmienia, ani wprawiających w drżenie szyb w oknach basów. Głośniki za to doskonale sobie radzą w grach, serwując głośne, czyste i dynamiczne wrażenia odsłuchowe. Dodatkowo zsynchronizowane efekty wizualne precyzyjnie i rytmicznie współgrają z dźwiękami broni maszynowej i wybuchami. Wbrew pozorom, odpowiednie i realistyczne brzmienie jest w przypadku gier komputerowych bardzo ważne.

Przeczytaj też: Huawei współpracuje z Devialet. Pierwszy wspólny głośnik już dostępny w Polsce | CoNowego.pl

Podsumowanie

Podoba mi się pomysł głośników biurkowych, których dawno już nigdzie nie widziałem. Kolumny kierunkowe zawsze łatwo jest ustawić i dopasować do sytuacji na biurku. Obsługa Bluetooth daje możliwości montażu głośników dalej od monitora, jak np.: na ścianie czy na statywach. Duży plus za podświetlanie RGB, które mamy już faktycznie w każdym innym komponencie setupu. Pozwala to na ustawienie odpowiedniej kolorystyki całego ekosystemu czy nawet świateł w pokoju. Jakość wykonania zestawu JBL Quantum Duo uważam za wysoki jak na standardy JBL przystało.

Specyfikacja głośników JBL Quantum Duo

 • Rodzaj zestawu: 2.0
 • Moc głośników (RMS): 20 W
 • Pasmo przenoszenia: 60Hz -20KHz
 • Przetworniki: głośnik niskotonowy 2,5″, głośnik wysokotonowy 0,75″
 • Rodzaje wyjść / wejść: Wejście liniowe Audio, wyjście liniowe Audio, USB
 • Łączność bezprzewodowa: Bluetooth 4.2
 • Sterowanie: Przyciski na głośniku
 • Dodatkowe informacje: Świecące kolorowe wizualizacje, Bass Reflex
 • Kompatybilny z: iOS/Android, Mac/PC
 • Wymiary: 89 mm x 210 mm x 176 mm
 • Waga: 2,8 kg
 • Cena: 719 zł
ZaletyWady
Świetny design i ładne, soczyste brzemiennieBrak potencjometrów do regulacji nasycenia basu i tonów wysokich
Kolorowe podświetlenieSłabe basy
Łączność bezprzewodowa Bluetooth 4.2