TOP 5 – niedrogie monitory do domu – październik 2022

Poszukując monitora do zastosowań domowych bardzo często kierujemy się bieżącymi potrzebami wynikającymi z zadań, które przed nim postawimy. Gracze poszukują sprzętu o szybkim czasie reakcji i o wysokiej częstotliwości odświeżania. Dla grafików liczy się wysoka rozdzielczość i doskonałe odwzorowanie kolorów. A co, jeśli poszukujemy prostego i solidnego sprzętu do surfowania po sieci, pracy z dokumentami i okazjonalnych sesji z ulubionymi grami? Często zwracamy się wtedy ku tańszym modelom monitorów!

Tani monitor do domu – czyli jaki?

Warto pamiętać o tym, że prosty monitor do zastosowań domowych nie zaoferuje nam fantastycznych matryc OLED czy też wysokiej częstotliwości odświeżania. Powinniśmy natomiast spodziewać się przekątnej od 18″ do maksymalnie 23″, rozdzielczości Full HD i w przypadku lepszych modeli – matrycy IPS. To takie rozsądne minimum, za którym powinniśmy się rozglądać. W zasadzie jednak do prostych zastosowań nic lepszego nie będzie nam potrzebne. Monitor możemy połączyć z komputerem, z tabletem, z konsolą. To sprzęt, który służy do pracy oraz do konsumpcji multimediów. Na jakie funkcje i rozwiązania możemy liczyć w cenie do 500 złotych w przypadku sprzętu od topowych producentów?

Czytaj też: Samsung DeX – czym jest i jak z niego korzystać?

Lenovo ThinkVision C22-20

Lenovo ThinkVision C22-20 to monitor z nieco wyższej półki, jednak mieści się w obranych przez nas ramach dzięki korzystnej promocji. Omawiane urządzenie oferuje przekątną 21,5″ oraz rozdzielczość 1920 x 1080 pikseli. Typ matrycy zastosowanej w przypadku urządzenia to LED, TN. Kąty widzenia oraz odwzorowanie kolorów będą zadowalały użytkowników szukających kompromisu między ceną a jakością. Częstotliwość odświeżania obrazu to 75 Hz. Produkt Lenovo oferuje nam redukcję migotania oraz filtr światła niebieskiego. To jednak standard w przypadku monitorów tej klasy.

Na pokładzie monitora znajdziemy złącza – VGA (D-sub) – 1 szt., HDMI – 1 szt., wyjście audio – 1 szt. oraz DC-in (wejście zasilania) – 1 szt. Ciekawym i jednocześnie bardzo przydatnym na co dzień rozwiązaniem jest możliwość pochylenia ekranu o 22 stopnie w górę oraz 5 stopni w dół. Dzięki niemu dostosujemy kąt widzenia do własnych preferencji i zapewnimy sobie wygodną pracę nawet podczas wielogodzinnych sesji z zadaniami służbowymi lub przy ulubionych grach. Cena monitora w promocji to 499 złotych.

Acer EK240YCbi

Acer EK240YCbi to korzystnie przeceniona propozycja znanego producenta. Ma nam do zaoferowania przekątną 23,8″ oraz rozdzielczość 1920 x 1080 pikseli. Typ matrycy zastosowanej w przypadku urządzenia to LED, VA. Kąty widzenia oraz odwzorowanie kolorów nie pozostawiają wiele do życzenia. Częstotliwość odświeżania obrazu to 75 Hz. Monitor Acer oferuje nam redukcję migotania oraz filtr światła niebieskiego. Ciekawostką jest wsparcie dla technologii FreeSync™, którego próżno szukać w przypadku tanich monitorów.

Producent serwuje nam tutaj następujące złącza – VGA – 1 szt., HDMI 1.4 – 1 szt., oraz DC-in (wejście zasilania) – 1 szt. Opisując rozwiązania serwowane nam przez Acera na pokładzie tego monitora nie można zapomnieć o technologii Acer ComfyView (zapobiega powstawaniu odbić na ekranie monitora) oraz o technologii Low Dimming (pozwala uzyskać o 15% niższe poziomy jasności). Za prezentowany monitor trzeba zapłacić w promocji 499 złotych.

ASUS VP228HE

ASUS VP228HE to monitor od tajwańskiego koncernu, który poprzez jedną ze swoich dywizji oferuje nam m.in. świetny sprzęt dla graczy. Omawiane urządzenie oferuje przekątną 21,5″ oraz rozdzielczość 1920 x 1080 pikseli. Typ matrycy zastosowanej w przypadku urządzenia to LED, TN. Kąty widzenia oraz odwzorowanie kolorów nie pozostawiają wiele do życzenia. Częstotliwość odświeżania obrazu to 60 Hz. Monitor od ASUS-a oferuje nam redukcję migotania (Flicker Free) oraz filtr światła niebieskiego – by długie sesje z komputerem nie były szkodliwe dla naszego wzroku.

Na pokładzie monitora znajdziemy podstawowe złącza – VGA (D-sub) – 1 szt., HDMI – 1 szt. oraz DC-in (wejście zasilania) – 1 szt. Nie zabrakło wsparcia dla autorskich technologii Philipsa – Smart View oraz Splendid Video Intelligence. Mamy też skromne, wbudowane głośniki. Producent stawia na trzyletnią gwarancję. Monitor Philips 220V8/00 świetnie sprawdzi się w podstawowych, domowych zastosowaniach – od pracy, przez multimedia po granie w gry komputerowe (oczywiście jeśli gracze nie będą wymagać od niego zbyt wiele). Za sprzęt trzeba zapłacić 499 złotych.

iiyama X2283HS-B5

Monitor iiyama X2283HS-B5 to jedno z ciekawszych urządzeń w naszym zestawieniu. Oferuje przekątną 22″ oraz rozdzielczość 1920 x 1080 pikseli. Typ matrycy zastosowanej w przypadku urządzenia to LED, VA. Kąty widzenia oraz odwzorowanie kolorów nie pozostawiają wiele do życzenia. Częstotliwość odświeżania obrazu to 75 Hz. Monitor iiyama oferuje nam redukcję migotania oraz filtr światła niebieskiego w trosce o ochronę naszych oczu.

Na pokładzie monitora znajdziemy dużą ilość przydatnych złącz – VGA (D-sub) – 1 szt., HDMI 1.4 – 1 szt., DisplayPort 1.2 – 1 szt., wyjście audio – 2 szt. oraz DC-in (wejście zasilania) – 1 szt. Ponadto producent postawił na wsparcie dla takich technologii, jak Advanced Contrast Ratio czy OverDrive (ta druga ma za zadanie eliminowanie nieostrości). Gwarancja? Oczywiście trzyletnia. Monitor iiyama X2283HS-B5 to świetne i solidne rozwiązanie do zastosowań domowych. Za urządzenie trzeba zapłacić 469 złotych.

Philips 220V8/00

Philips 220V8/00 to jeden z bardziej podstawowych monitorów od znanego koncernu. Nabywcom oferuje przekątną 21,5″ oraz rozdzielczość 1920 x 1080 pikseli. Typ matrycy zastosowanej w przypadku urządzenia to LED, VA. Oznacza to świetne kąty widzenia oraz dobre odwzorowanie kolorów. Częstotliwość odświeżania obrazu to 60 Hz. Monitor Philipsa oferuje nam podstawowe funkcje ochrony wzroku takie jak redukcja migotania czy filtr światła niebieskiego.

Na pokładzie monitora znajdziemy złącza – VGA (D-sub) – 1 szt., DVI-D – 1 szt. oraz DC-in (wejście zasilania) – 1 szt. Nie zabrakło wsparcia dla autorskich technologii Philipsa – SmartContrast oraz SmartImage. Producent stawia na trzyletnią gwarancję. Monitor Philips 220V8/00 świetnie sprawdzi się w podstawowych, domowych zastosowaniach – od pracy, przez multimedia po granie w gry komputerowe (oczywiście jeśli gracze nie będą wymagać od niego zbyt wiele). Za sprzęt trzeba zapłacić 428 złotych.

Czytaj też: TOP 5 – myszy przewodowe dla graczy do 150 złotych – październik 2022