Samsung DeX – czym jest i jak z niego korzystać?

Samsung DeX to rozwiązanie, które koncern z Korei serwuje nam już od kilku lat. To dodatkowy tryb pracy smartfona, który umożliwia nam wykorzystywanie go w charakterze przenośnego komputera, na którym – w razie potrzeby – możemy bardzo wygodnie pracować. Co warto wiedzieć o tej niezwykłej funkcji i w jaki sposób może okazać się dla nas przydatna? Wyjaśniamy!

Samsung rozwijał tryb DeX przez kilka lat!

Pamiętacie jeszcze tak leciwego flagowca Samsunga, jak Galaxy S8? To nadal świetny telefon, ale jego okres wsparcia zakończył się już dość dawno. Już w jego przypadku koncern z Korei oswajał nas z trybem DeX, który miał zamieniać naszego flagowca w pełnoprawny komputer poprawiający naszą produktywność. W tamtych czasach jednak, by korzystać z DeX konieczne było łączenie się z monitorem, telewizorem lub komputerem za pośrednictwem kabla. Gdy zakupiliśmy odpowiedni przewód oraz stację dokującą, mogliśmy streamować obraz z naszego smartfona na duży ekran, na którym przybierał on wygląd pulpitu – takiego jak znamy z Windowsa, czy macOS. Po podłączeniu do smartfona bezprzewodowo myszy i klawiatury uzyskiwaliśmy dostęp do niemal pełnoprawnego komputera, na którym mogliśmy korzystać wygodnie z wielu aplikacji zainstalowanych na naszym smartfonie. Od tego czasu jednak sporo się zmieniło!

Bezprzewodowy DeX to standard w nowych, flagowych Samsungach!

W 2022 roku nie potrzebujemy już dodatkowych kabli, przejściówek czy doków, by korzystać z dobrodziejstw trybu DeX od Samsunga. Wystarczy nam nasz smartfon oraz urządzenie połączone z tą samą siecią Wi-Fi (komputer, laptop czy nawet Smart TV). Oczywiście możemy nadal korzystać z kabla – na przykład, gdy chcemy podłączyć smartfona do monitora komputerowego. Nie jest to jednak najbardziej praktyczne rozwiązanie.

Aby uruchomić bezprzewodowego DeX-a musimy połączyć docelowy ekran oraz smartfona z tym samym routerem Wi-Fi. Następnie rozwijamy w naszym smartfonie centrum powiadomień i klikamy w ikonkę DeX. Wybieramy ekran, z którym chcemy się połączyć (np. telewizor albo laptopa) i parujemy urządzenia. To dziecinnie proste! Już po chwili możemy cieszyć się możliwością korzystania z zasobów naszego urządzenia mobilnego na dużo większym wyświetlaczu!

Teraz wystarczy podłączyć do naszego smartfona mysz i klawiaturę przez Bluetooth – i już możemy pracować produktywnie, jak w przypadku pełnowartościowego komputera.

Przejrzystość i wygoda!

DeX to interfejs bardzo intuicyjny w obsłudze. Jeśli na co dzień korzystacie z Windowsa, macOS albo Chrome OS, to odnajdziecie się w nowym środowisku bez problemu. Samsung bowiem postawił na bardzo przejrzyste wzornictwo. Dzięki DeX swoje mobilne biuro mamy zawsze przy sobie. Nie musimy przejmować się bałaganem, jaki tworzy się w smartfonie przy korzystaniu z wielu aplikacji. Teraz możemy otworzyć je sobie w okienkach i wygodnie się między nimi przełączać. DeX to potężne narzędzie, które nie zastąpi nam całkowicie pełnoprawnego komputera, jednak może się przydać w sytuacjach w których nie mamy go przy sobie, a musimy wykonać jakieś ważne zadanie. Wystarczy, że połączymy się z telewizorem – chociażby w hotelowym pokoju.

Do czego może posłużyć DeX?

DeX ma dziesiątki zastosowań. Za pośrednictwem tego trybu możemy wykonywać codzienne obowiązki – pracować z dokumentami, odpisywać na maile czy przeprowadzać wideokonferencje. Możemy także obrabiać wideo lub zdjęcia, które następnie udostępnimy w sieciach społecznościowych, lub osadzimy w jakichś materiałach marketingowych (Canva i do roboty!). Warto jednak pamiętać, że wydajność naszego smartfona jest w pewien sposób ograniczona i z niektórymi zadaniami nie poradzi on sobie tak dobrze, jak pełnoprawny komputer.

Po pracy natomiast możesz wykorzystać tryb DeX do obejrzenia ulubionego filmu czy serialu na dużym ekranie. Możesz też uruchomić jakąś ciekawą grę, podłączyć do smartfona wygodnego pada i cieszyć się rozgrywką niczym na pełnoprawnej konsoli. DeX może być więc nie tylko narzędziem pracy, ale też sposobem na zabicie nudy. Przesyłanie treści multimedialnych na duży ekran to czysta przyjemność.

Korzystaj z tabletu niczym z peceta!

Jeśli udało Ci się zakupić tablet oferujący dostęp do trybu DeX, to możesz w bardzo wygodny sposób przełączać się pomiędzy klasycznym interfejsem One UI, a właśnie DeX-em. Ten pierwszy będzie bardzo wygodny, gdy zależy nam na wygodnym dostępie do naszych treści multimedialnych i aplikacji rozrywkowych. Jeśli natomiast chcesz skupić się na pracy i zależy Ci na maksymalnej produktywności, warto przełączyć się na DeX, który pozwoli m.in. na wygodne uruchamianie najbardziej potrzebnych aplikacji w oknach.

Podsumowując…

Tryb DeX to ciekawe rozwiązanie serwowane nam przez koncern Samsung. Nie tylko poprawia naszą produktywność w przypadku codziennych obowiązków, ale też może być bazą do stworzenia domowego centrum multimedialnego. Oczywiście aby z niego skorzystać, musimy być właścicielami smartfona lub tabletu wspierającego owo rozwiązanie. Zazwyczaj są to flagowe rozwiązania od koncernu z Korei. Gdy już jednak raz skorzystacie z trybu DeX, to na pewno będziecie do niego wracać – ze względu na wygodę jaką oferuje.

A może korzystacie już z DeX-a na co dzień? Podzielcie się swoimi opiniami na jego temat w komentarzach!