Zwycięzca konkursu robotycznego oczyści wody z plastiku

Ryba robot, która filtruje mikrodrobiny plastiku, zdobyła główna nagrodę w konkursie robotyki na Uniwersytetu Surrey.

„Zanieczyszczenie wody, zwłaszcza plastikiem, jest ogromnym problemem. Cierpi nie tylko ocean, ale rzeki, strumienie, jeziora i stawy. To sprawia, że jest to problem bez uniwersalnego rozwiązania „. Powiedziała Eleanor Mackintosh, studentka chemii na Uniwersytecie Surrey i zarazem zwyciężczyni konkursu.

„Mój projekt koncentrował się na wszechstronności w swojej funkcji. Czy jest lepsze stworzenie do rozwiązywania problemów w zbiornikach wodnych niż takie, które w nich żyje?”

Ryba robot ma skrzela, których używa do filtrowania wody podczas pływania i jest wielkości łososia.

„Ryby są przystosowane do swojego środowiska. Skrzela są niesamowitym mechanizmem w przyrodzie, który specjalizuje się w filtrowaniu tlenu do krwioobiegu. Dostosowałam swój projekt z tego, aby zamiast tego stworzyć filtr dla mikrodrobin plastiku” – powiedziała Mackintosh.

Robot porusza się po wodzie, trzepocząc ogonem i trzymając otwarte usta, aby złapać wodę zanieczyszczoną mikrodrobinami plastiku.

Kiedy wnęka wewnątrz bota jest pełna, zamyka usta, otwiera klapy skrzelowe przypominające żaluzję i podnosi spód wnęki, aby wypchnąć wodę przez klapy. Klapy skrzelowe pokryte są maleńką siatką, która przepuszcza wodę, ale zatrzymuje plastikowe szczątki.

Robo-ryba o długości 50 cm może już wychwytywać cząstki o wielkości zaledwie 2 mm. Wraz z IMU (inercyjną jednostką pomiarową) do śledzenia jej ruchów w wodzie, ma wbudowane czujniki do oceny zmętnienia i poziomu światła pod wodą. Oświetla się również w nocy.

Przyszłe wersje robo-ryb mogą mieć zdolność łapania znacznie mniejszych cząstek. Dodatkowe potencjalne ulepszenia mogą obejmować szybszy, bardziej hydrodynamiczny kształt ciała, silniejszy ogon i zdolność do samodzielnego pływania.

Konkurs robotów naturalnych Uniwersytetu Surrey, który został ogłoszony w maju ubiegłego roku, zachęcał do przedstawienia swoich koncepcji robotów inspirowanych zwierzętami lub roślinami, które mogłyby wykonywać zadania przynoszące korzyści całemu światu.

Czytaj także: Stop robotom zabójcom!