Xiaomi Mi Robot Vacuum Mop 2 Ultra – sprzątanie bez kompromisów!

Roboty sprzątające coraz częściej goszczą w naszych domach. Mimo, że te urządzenia nie należą do najtańszych, to dzięki nim możemy zaoszczędzić czas, który zwykle przeznaczylibyśmy na sprzątanie. Mamy więc sprzęt z niższej półki cenowej oraz ten klasy Premium, za który trzeba porządnie zapłacić. Xiaomi Mi Robot Vacuum Mop 2 Ultra reprezentuje tą drugą grupę. Postanowiliśmy sprawdzić jak ów sprzęt radzi sobie ze sprzątaniem mieszkania i jak współpracuje ze stacją Mi Robot Vacuum-Mop 2 Ultra Auto-Empty Station!

W zestawie – wszystko, co potrzebne!

Odkurzacz Mi Robot Vacuum Mop 2 Ultra trafia do nabywcy w kompaktowych rozmiarów kartonie, w którym znajdziemy także wszystkie niezbędne, dołączone do zestawu akcesoria. Mamy tu więc samo urządzenie, stację dokująco-ładującą, przystawkę do mopowania podłogi ze ściereczką, akcesorium przeznaczone do czyszczenia odkurzacza, szczotkę boczną oraz papierologię. Sam robot wykonany został z dobrej jakości materiałów.

Na jego górnej części znajdziemy panel sterowania obejmujący dwa przyciski – Power odpowiadający za włączenie urządzenia i pauzowanie sprzątania, oraz Home odpowiadający za powrót do stacji dokującej. Pod dużą klapą skryty został pojemnik na nieczystości. Poza tym obudowa skrywa jeszcze wszystkie niezbędne czujniki, odpowiadające za przemieszczanie się urządzenia (podczerwieni, przeszkód). Ciekawostką jest obecność czujnika S-Cross 3D ToF, którego zadaniem jest umożliwienie bezkolizyjnego manewrowania po naszym mieszkaniu.

Sprawdź też: Oczyszczacze powietrza – wybieramy te najciekawsze

Zawsze czyste podłogi – to nie mrzonka!

Moc ssąca Xiaomi Mi Robot Vacuum Mop 2 Ultra to 4000 Pa. Imponująca, prawda? Po naładowaniu odkurzacza w stacji dokującej i skonfigurowaniu go za pośrednictwem dedykowanej aplikacji mobilnej, urządzenie jest gotowe do pracy. Samo ładowanie trwa około 4 godzin. Muszę jednak przyznać, że nie zdarzyło mi się przez cały okres testów rozładować robota podczas sprzątania mojego 70-metrowego mieszkania. Po sprzątaniu zawsze zachowywał około 50% naładowania akumulatora.

Xiaomi Mi Robot Vacuum Mop 2 Ultra już podczas pierwszego sprzątania buduje swoją mapę domu lub mieszkania, z której będzie korzystał w przyszłości. Umożliwi wtedy sprzątanie strefowe bądź wokół określonego punktu. To przydatna funkcja, gdy na przykład chcemy wysłać robota do pracy w kuchni, by posprzątał podłogi po przygotowaniu przez nas posiłków.

Xiaomi Mi Robot Vacuum Mop 2 Ultra oferuje nam cztery tryby pracy – Cichy, Normalny, Silny i Turbo. Możemy przełączać się między nimi w zależności od tego, jak bardzo zabrudzone są pomieszczenia, które robot ma posprzątać. Muszę przyznać, że w trakcie testów robot bardzo dobrze wywiązywał się ze swoich zadań i radził sobie z każdym typem zabrudzeń, które pojawiały się na moich podłogach. Byłem wręcz zaskoczony jak wiele nieczystości może się na nich pojawiać codziennie i jak dokładnie robot Xiaomi zbierał je do pojemnika.

Sprawdź też: Roboty sprzątające dla Twojego domu i mieszkania – nasze top 5!

W zasadzie mieszkanie o powierzchni niemal 70 metrów kwadratowych robot sprzątał w około godzinę. Producent deklaruje, że bateria o dużej pojemności 5200 mAh może oczyścić obszar ponad 240 m² w trybie standardowym na jednym ładowaniu, bez konieczności częstego ładowania. Gdy poziom naładowania akumulatora spadnie poniżej 30%, po podładowaniu robot wznowi pracę w miejscu, w którym ją przerwał. Co ciekawe, podczas pracy w trybie cichym odkurzacz nie jest natrętnie głośny, przez co nie będzie przeszkadzał w innych zajęciach.

Mankamentem robota od Xiaomi jest tylko jedna szczotka boczna. Odnoszę wrażenie, że w przypadku wcześniej testowanych przeze mnie robotów, wyposażonych w takie szczotki zarówno po lewej, jak i po prawej stronie korpusu, kurz i nieczystości zbierane były nieco dokładniej. Najwyraźniej jednak Xiaomi ma inne zdanie w kwestii konstruowania robotów sprzątających. Niestety tego nie przeskoczymy.

Koniec z myciem podłóg! Robot Xiaomi świetnie się tym zajmuje!

Jak Xiaomi Mi Robot Vacuum Mop 2 Ultra radzi sobie z mopowaniem podłóg? W mojej opinii bardzo dobrze. Wraz z urządzeniem otrzymujemy przystawkę do mopowania oraz dedykowaną szmatkę, której zadaniem jest rozprowadzanie wody z płynem do podłóg. Robot skrupulatnie odświeży nasze panele i płytki. Bez problemów poradzi sobie nawet z trudniejszymi zabrudzeniami. Intensywność mycia podłóg możemy regulować.

Przystawka do mycia podłóg jest napełniana wodą za pośrednictwem uszczelnionego otworu. Byłem bardzo zaskoczony tym, że jeden napełniony pojemnik z zapasem wystarczał do odświeżenia paneli i płytek w całym moim mieszkaniu. To nie udawało się w przypadku tych robotów, które miałem okazję testować wcześniej. Przez cały okres testów praktycznie nie musiałem używać tradycyjnego mopa!

Przystawka do mopowania to również oszczędność czasu – gdyby robot nie został w nią wyposażony, bylibyśmy zmuszeni poświęcać czas na mycie podłóg po zakończeniu pracy robota. Tu jednak nie mamy takiego problemu. Odkurzacz samobieżny Xiaomi zbierze resztki zabrudzeń z podłóg dzięki wilgotnej szmatce. Po zakończeniu mopowania ową ściereczkę możemy bez problemów wyprać w pralce.

Kilka słów o stacji do opróżniania

Stacja opróżniania Mi Robot Vacuum-Mop 2 Ultra Auto-Empty Station zastępuje nam standardową stację dokującą w przypadku testowanego przez nas odkurzacza. Warto wiedzieć, że aby z niej skorzystać, trzeba wymienić fabryczny pojemnik na kurz na ten, który jest dołączony do zestawu. Nieczystości są bowiem odsysane przez urządzenie poprzez dolne otwory odkurzacza i pojemnika. Trzeba przyznać, że stacja dokująca robi to bardzo skrupulatnie.

Możemy oczyszczać pojemnik co kilka dni bądź automatycznie – po każdym sprzątaniu. Stacja jest dość głośna, więc ja zdecydowałem się na tą pierwszą opcję. Nieczystości zbierane są do dedykowanego worka na śmieci o dość dużej pojemności. Dzięki temu nie będziemy musieli go wymieniać zbyt często. Mi Robot Vacuum-Mop 2 Ultra Auto-Empty Station to świetne rozwiązanie dla tych osób, które nie lubią brudzić sobie rąk. Dla mnie nie było niezbędne na co dzień.

Aplikacja towarzysząca jest intuicyjna w obsłudze!

Aplikacja służąca do sterowania odkurzaczem Mi Robot Vacuum Mop 2 Ultra – Xiaomi Home – dostępna jest zarówno dla urządzeń mobilnych pracujących pod kontrolą Androida, jak i iOS. Muszę przyznać, że jest ona przejrzysta i intuicyjna w obsłudze. Pozwala na sprawną konfigurację robota z naszą siecią Wi-Fi oraz na zarządzanie jego pracą. Możemy m.in. decydować, czy odkurzacz ma sprzątać całą strefę, czy tylko okolice wyznaczonego przez nas punktu. Możemy także sprawdzić stopień zużycia szczotek oraz filtra odkurzacza. Ponadto apka powiadomi nas, gdy w trakcie sprzątania Xiaomi Mi Robot Vacuum Mop 2 Ultra napotka jakieś problemy (np. gdy zatrzyma go jakaś przeszkoda terenowa lub gdy coś wkręci się w szczotkę). Możemy też w niej ustawić harmonogram sesji sprzątania.

Ciekawostką jest funkcja zdalnego sterowania robotem. Nawet jeśli produkt Xiaomi uzna jakiś obszar naszego lokum za taki, którego nie posprząta, możemy skierować go tam własnoręcznie – dzięki dedykowanemu pilotowi ekranowemu wyświetlanemu w aplikacji. Nie mogło zabraknąć w niej także opcji „znajdź robota”, który pozwoli na odszukanie naszego urządzenia w sytuacji, w której z roztargnienia zapomnimy, gdzie je pozostawiliśmy.

Podsumowanie

Xiaomi Mi Robot Vacuum Mop 2 Ultra to odkurzacz kompletny. Dokładnie i skrupulatnie posprząta nasze mieszkanie skutecznie omijając przy tym przeszkody terenowe i unikając kolizji z nimi. Zanieczyszczenia usuwane są z zaskakującą mocą, a i mopowanie nie pozostawia wiele do życzenia. Dedykowana stacja opróżniająca zadba o to, byśmy mogli zapomnieć o oczyszczaniu zbiornika. Produkt Xiaomi nie idzie na żadne kompromisy! Jeśli zależy Wam na solidnym urządzeniu tego typu to na pewno nie będziecie żałować pieniędzy wydanych na taki zestaw, choć koszt takiego zestawu to ponad 3000 złotych.