Oczyszczacze powietrza – wybieramy te najciekawsze

Oczyszczacze powietrza od kilku lat cieszą się coraz większą popularnością i nic dziwnego – jakość powietrza pozostawia w naszym kraju dużo do życzenia. Problem jest widoczny choćby w okresie grzewczym. Pojawia się coraz więcej zaleceń, by stosować oczyszczacze powietrza przez cały rok. Jaki model warto wybrać? Poniżej przedstawiamy zestawienie oczyszczaczy powietrza, na które warto zwrócić uwagę.

Podstawowe kryteria na które powinno się zwrócić uwagę przy wyborze urządzenia, to – oczywiście oprócz ceny – wydajność liczona w metrach kwadratowych oraz głośność. Z pewnością dla wielu użytkowników ważne też będą wymiary i sam wygląd sprzętu. Należy jeszcze pamiętać, że oczyszczacze powietrza mają inne funkcje i dokonując zakupu warto dopasować go do własnych potrzeb czy preferencji. Jedne modele mają tryb filtrowania pyłków, inne wbudowany dyfuzor używany do aromaterapii olejkami eterycznymi, jeszcze inne jonizują powietrze.

HOOVER H-PURIFIER 500 HHP55CA011

Oczyszczacz znanej marki Hoover to opcja dla osób ceniących sobie nowoczesne rozwiązania. Dzięki dedykowanej aplikacji h0n możemy mieć pełną kontrolę nad urządzeniem. H-PURIFIER 500 posiada również wbudowany dyfuzor, dlatego może on być używany do aromaterapii olejkami eterycznymi. Powierzchnia obsługiwana przez Purifiera to 22 metry kwadratowe. H-PURIFIER 500 oferuje 3 tryby pracy, a także tryb dodatkowy – wyszukiwanie kurzu i pyłków. Co więcej, jeśli wprowadzimy w aplikacje h0n nasz profil alergiczny, oczyszczacz na bieżąco będzie informował o stężeniu pyłków zarówno wewnątrz jak i na zewnątrz. To genialna funkcja, zwłaszcza teraz! 

Jeśli poziom stężenia pyłków okaże się zbyt wysoki, H-Purifier 500 wyśle ostrzeżenie, oraz automatycznie włączy tryb usuwania pyłków. Oczyszczacz posiada również wbudowany czujnik czadu, należy uznać za kolejną, niepodważalną zaletę. Całość wieńczy elegancki wygląd i niezła cena, wynosząca mniej więcej 1600 złotych.

Oczyszczacz powietrza  z nawilżaczem Sharp KC-D50EU-W

Jest to propozycja dla osób poszukujących tego rodzaju urządzenia w cenie do 2000 zł. Warto zaznaczyć, że ten oczyszczacz posiada również funkcje nawilżacza ewaporacyjnego (parowego). Przewidywana przez producenta powierzchnia oczyszczania to 38 metrów kwadratowych. 

Urządzenie ma wbudowane trzy tryby pracy standardowej oraz cztery tryby specjalne – między innymi tryb określany jako pyłki, dzięki któremu urządzenie wchodzi w szybkie filtrowanie kurzu oraz pyłków. Oczyszczacz cieszy też niewielkimi, kompaktowymi wymiarami: 39,9 × 61,5 × 23 cm. Jego waga to niecałe 8 kg. 

Oczyszczacz powietrza Philips AC2959/53

Urządzenie marki Philips jest szybkim i energooszczędnym rozwiązaniem. Zasięg tego oczyszczacza to 39 metrów kwadratowych, natomiast producent gwarantuje, że powierzchnia 20 metrów kwadratowych zostanie oczyszczona w 9 minut. Urządzenie cechuje cicha praca (zaledwie 30 dB.) oraz długa żywotność filtra – aż do trzech lat. 

W przypadku tego oczyszczacza istnieje również możliwość kontroli jego funkcjonowania, za pomocą dedykowanej aplikacji. Philips AC2959/53 posiada cztery tryby pracy. Wysokość tego urządzenia to 65,2 cm. Owalny kształt z pewnością sprawdzi się w niemal każdym stylu wykończenia wnętrz. Cena – około 1800 zł.

Klarta Stor oczyszczacz powietrza z jonizacją

Oczyszczacz powietrza marki Klarta jest to interesująca propozycja dla wszystkich poszukujących prostych i wydajnych rozwiązań. Stor ma spory zasięg, który wynosi aż 80 metrów kwadratowych. Mamy tu prostą, intuicyjną obsługę, za pomocą przycisków umieszczonych na panelu. Tryby są dwa – automatyczny, który sam dostosowuje prędkość w trzystopniowej skali, oraz tryb nocny charakteryzujący się cichą pracą – na poziomie 32 dB. Sprawia to, że oczyszczacz może być też umieszczony w sypialni. Na froncie urządzenia mieści się czujnik jakości powietrza, który w trzystopniowej skali informuje nas, o obecnym stanie powietrza w domu. 

Poza trybem oczyszczania urządzenie ma również funkcję jonizacji, która wspomaga oczyszczacz poprzez wytworzenie ładunków ujemnych, co jest pomocne w usunięciu bakterii, grzybów i wirusów. Wysokość tego Klarta Stor to 74,5 cm. Cena? 1100 złotych. 

Oczyszczacz powietrza Samsung AX60R5080WD

Samsung AX60R5080WD jest urządzeniem, którego zasięg wynosi do 60 metrów kwadratowych. Poza podstawową funkcją oczyszczania powietrza posiada on kilka ciekawych rozwiązań. Oczyszczacz ten, został wyposażony w kółka, dzięki czemu zmiana jego miejsca nie jest uciążliwa. Rozwiązanie to doceni każdy, a z pewnością osoby starsze, z niepełnosprawnościami czy chociażby kobiety w ciąży. 

Kółka ukryte są pod obudową oczyszczacza, nie naruszając jego bryły. Samsung AX60R5080WD jest również wyposażony w dwa czujniki. Pierwszy sprawdza jakość powietrza, natomiast drugi jest rzadko spotykany i jest to laserowy czujnik pyłów, których poziom przedstawiany jest na wyświetlaczu. Poprzez umieszczenie tego czujnika producent deklaruje, że urządzenie poradzi sobie nawet z najmniejszymi zanieczyszczeniami. 

Oczyszczacz posiada dwa tryby – automatyczny i nocny (21 dB.), oraz trzy prędkości. Dzięki dedykowanej aplikacji można sterować nim poza domem. Pozwala to m.in. na ustawienie oczyszczacza by włączał się automatycznie kiedy zbliżamy się do domu poprzez udostępnienie lokalizacji. Samsung AX60R5080WD je smukły, ale stosunkowo wysoki – 78,3 cm. Kosztuje około 1800 zł.

Oczyszczacz powietrza Stadler Form Roger

Jeśli poszukujecie oczyszczacza powietrza z ciekawym designem to z pewnością Stadler From Roger powinien znaleźć się na liście propozycji. To urządzenie prezentuje się nieco inaczej niż większość oczyszczaczy powietrza. Jest to zasługa współpracy pomiędzy szwajcarskim producentem a projektantami zarówno krajowymi, jak i zagranicznymi. Model ma zasięg do 74 metrów kwadratowych. Pracuje w dwóch trybach – automatycznym i nocnym. Ma 5 poziomów prędkości. W przypadku trybu nocnego możemy przyciemnić i wyłączyć kontrolki LED. Oczyszczacz bardzo dobrze niweluje nieprzyjemne zapachy, a  podłużna dioda na froncie urządzenia informuje o czystości powietrza w pomieszczeniu za pomocą zmiany koloru. 

Czystość powietrza jest na bieżąco weryfikowana przez czujnik. Jeśli postawimy Stadler From Roger w pomieszczeniu do 44 mkw, powietrze w przeciągu godziny zostanie wymienione pięciokrotnie. Przy maksymalnej powierzchni roboczej będzie miało to miejsce trzykrotnie. Urządzenie ma 50 cm wysokości, a jego koszt to około 2000 zł.

Oczyszczacz powietrza IDEAL AP 25

Oczyszczacz IDEAL AP 25 ma zasięg 60 metrów kwadratowych. Posiada on kompaktowe wymiary, poprzez zastosowanie podwójnego zestawu filtrów. Dzięki temu urządzenie to ma wysokość 45 cm i waży tylko 6 kg. Oczyszczacz został również wyposażony w uchwyty, by ewentualne przenoszenie go w inne pomieszczenie było jak najbardziej komfortowe. 

Na wyposażeniu jest też czujnik jakości powietrza (PM 2.5), dzięki czemu możliwa jest jego praca w trybie automatycznym, gdzie IDEAL AP 25 sam dostosowuje poziom prędkości. Poza trybem automatycznym możemy jeszcze wyróżnić: tryb eco (dbający o dobrą wydajność przy niskim zużyciu energii), turbo (użycie najwyższego poziomu mocy, by jak najszybciej usunąć zanieczyszczenia z powietrza) i tryb nocny (praca w trybie cichym na poziomie 25 dB., co umożliwia nam spanie z włączonym urządzeniem). 

Laserowy czujnik pyłu, nie tylko pozwala włączyć tryb automatyczny, ale również stale określa za pomocą kolorowej diody, a także numerycznie na wyświetlaczu, jaki jest aktualny stan powietrza. Wszystko to, jest w całkiem zgrabnych, kompaktowych wymiarach i zaledwie 45,20 cm wysokości. Cena tego oczyszczacza to około 1300 zł.

Oczyszczacz powietrza Coway AirMega 300s AP-1515G

Urządzenie marki Coway wpada w oko – jest minimalistyczne, co więcej, może przywodzić na myśl nowoczesny gramofon. Produkt koreańskiej firmy odznacza się innowacyjnym systemem Dual Power – bazuje on na umieszczeniu ze wszystkich stron urządzenia wentylatorów oraz dwóch filtrów. Dzięki temu Coway AirMega 300s AP-1515G jest w stanie oczyścić  nawet 70-metrowy pokój. 

Możemy również wyróżnić 3 tryby pracy: tryb automatyczny, nocny i EcoSmart. Ten ostatni jest jednocześnie ekonomicznym i ekologicznym rozwiązaniem. W momencie gdy czujnik powietrza cały czas badający stan czystości wykaże, że przez 10 minut powietrze jest czyste, tryb EcoSmart automatycznie wyłącza urządzenie, poza czujnikiem, weryfikującym na bieżąco czy jakość powietrza nie uległa pogorszeniu. Jeśli tak się stanie, Coway AirMega 300s wznawia pracę. 

Oczyszczacz jest również wyposażony w pierścień LED znajdujący się na jego froncie, który poprzez kolory informuje, jaki obecnie jest stan powietrza. COWAY IOCare, to aplikacja, którą możemy kontrolować urządzenie oraz układać system jego pracy. Wysokość oczyszczacza to 53,20 cm, a cena to około 2300 zł.