Wybieramy robota sprzątającego – lipiec 2021

Robot sprzątający kojarzy nam się nadal z luksusem i wygodą, mimo że tego typu sprzęt w ostatnich latach mocno zyskał na popularności w polskich domach i mieszkaniach. Dziś sprzęt tego typu to nie tylko legendarny już iRobot Roomba, ale też inne, niejednokrotnie o wiele tańsze produkty. Co warto wiedzieć o takich urządzeniach i na które modele szczególnie warto zwrócić uwagę? Zapraszamy Was do zapoznania się z naszym zestawieniem!

Absolutny „must have” w każdym nowoczesnym domu i mieszkaniu?

Robot sprzątający coraz częściej zastępuje w naszych domach i mieszkaniach tradycyjne odkurzacze. Trudno się temu dziwić. Korzystanie z niego to ogromna oszczędność czasu, który możemy w zamian poświęcić na ważniejsze dla nas zajęcia. Do atutów takich urządzeń można zaliczyć także możliwość zainicjowania programu sprzątającego zdalnie, czy też fakt, że roboty sprzątające docierają nawet do trudno dostępnych miejsc (np. pod szafki). Na co warto zwrócić uwagę wybierając robota sprzątającego? Kluczowe w przypadku tych urządzeń są takie parametry, jak pojemność zbiornika na kurz czy czas pracy między ładowaniami. Im większe jest nasze lokum, tym wyższe wartości w tych kwestiach będą dla nas istotne. Przygotowaliśmy dla Was zestawienie pięciu ciekawych robotów sprzątających w różnych cenach. Wśród nich każdy znajdzie coś dla siebie. Jesteście gotowi? No to zaczynajmy!

iRobot Roomba i7+

Pierwsze z urządzeń w naszym dzisiejszym zestawieniu to iRobot Roomba i7+. To sprzęt z wyższej półki, który wysoką cenę rekompensuje nam naprawdę sporymi możliwościami. Przede wszystkim należy wspomnieć o tym, że ów robot wyposażony został w stację czyszczącą z funkcją automatycznego opróżniania pojemnika na nieczystości. Stacja bazowa urządzenia jest bardzo pojemna – zmieścimy w niej aż 30 ładunków śmieci. Wśród zalet tego urządzenia można wymienić także nietypowe rozwiązanie w kwestii szczotek zgarniających – producent postawił na dwie gumowe, działające przeciwstawnie. Ma to pomóc w zbieraniu nawet najbardziej uporczywych paprochów czy sierści. iRobot Roomba i7+ wyposażony został w dwustopniowy filtr (to ważna informacja dla alergików). Czas pracy prezentowanego robota między ładowaniami to maksymalnie 75 minut. Samo ładowanie trwa natomiast 120 minut. Pojemność zbiornika na śmieci to 400 ml. Ceny iRobot Roomba i7+ startują od 2999 złotych.

MIELE Scout RX2 Home Vision

MIELE Scout RX2 Home Vision to robot znanej marki, który może być dobrym wyborem, jeśli szukamy urządzenia o podstawowych funkcjonalnościach. Ów sprzęt cechuje wysoka jakość wykonania, jednak nie jest to urządzenie o świetnym stosunku ceny do jakości – trzeba bowiem za nie zapłacić około 2500 złotych (choć niektórzy dystrybutorzy życzą sobie za nie nawet ponad 3000 złotych). Co otrzymujemy w zamian? Solidnego robota, którym możemy sterować za pośrednictwem pilota bądź smartfona. Jego minusem jest praca w trybie spot – wyłącznie w miejscu, które mu wskażemy. Bazuje przy tym na czujnikach optycznych. Kolejny mankament to brak stacji czyszczącej – o opróżnianie pojemnika na brudy (o pojemności 400 ml) musimy zadbać więc sami.

Xiaomi Mi Robot Vacuum Mop Pro

Xiaomi Mi Robot Vacuum Mop Pro to jedno z najciekawszych urządzeń w zestawieniu. Za kwotę 1155 złotych otrzymujemy niemal kompletnego robota sprzątającego o sporych możliwościach. Sprzęt bazuje na czujniku laserowym LDS Lidar. Ponadto Xiaomi w zestawie oferuje nam dwa pojemniki – klasyczny, do zmiatania o pojemności 550 ml oraz hybrydowy, do zmiatania i mopowania o pojemnościach 300 ml (kurz) i 200 ml (woda). Robotem sterujemy za pomocą aplikacji Mi Home. Urządzenie zasila bateria o pojemności 3200 mAh, pozwalająca na 110 minut pracy. Za precyzję sprzątania odpowiada aż 12 czujników. Jednym z największych atutów produktu Xiaomi jest intuicyjne w obsłudze oprogramowanie o ogromnych możliwościach konfiguracji.

Samsung POWERbot VR05R5050WK

Kolejna z naszych propozycji to robot od Samsunga. Model POWERbot VR05R5050WK kupicie w całkiem korzystnej cenie – przy okazji rozmaitych promocji można go wyrwać nawet za 1299 zł. Prezentowanym robotem sterujemy za pośrednictwem znanej i lubianej aplikacji SmartThings od Samsunga. Pojemnik na kurz ma tu pojemność 200 ml. Czas pracy między ładowaniami to 150 minut. Samo ładowanie akumulatora odkurzacza trwa natomiast 240 minut. Atutem produktu koreańskiego koncernu jest funkcja mopowania. Co ciekawe produkt Samsunga oferuje nam aż siedem trybów sprzątania. Bez problemu też poradzi sobie z kurzem, który zebrał się nawet pod niskimi meblami.

Kiano Elegance Robot

Ostatni z dziś prezentowanych robotów to produkt naszego rodzimego Kiano (znanego m.in. z produkcji niedrogich laptopów). Kiano Elegance Robot kupicie już za 899 złotych. Co otrzymacie w zamian? Nie jest to urządzenie tak wysokich lotów, jak sprzęty z logo iRobota czy MIELE jednak, jeśli szukacie opłacalnego cenowo produktu, to może być ono rozsądnym wyborem. Producent postawił w jego przypadku na dwa filtry – standardowy i HEPA oraz funkcję mopowania. Czas pracy między ładowaniami to około 120 minut. Minusem jest natomiast długi czas ładowania – to aż 4-5 godzin! Kiano zamontowało na pokładzie robota dwa pojemniki – na wodę i kurz. Każdy z nich charakteryzuje pojemność 350 ml. Urządzenie kontrolujemy natomiast za pomocą dedykowanej aplikacji.

Podsumowując…

Inwestycja w zakup robota sprzątającego może być naprawdę dobrą decyzją. Zaoszczędzony w ten sposób czas możemy przeznaczyć na nasze pasje bądź na spędzenie czasu z najbliższymi. Urządzenia tego typu z roku na rok sa coraz tańsze i możemy się spodziewać że w przeciągu kilku lat mogą całkowicie wyprzeć klasyczne odkurzacze z naszych domów i mieszkań.

A może już korzystacie z robotów sprzątających? Zapraszamy Was do dyskusji w komentarzach!