Nie żyje wynalazca GIF-ów

Stephen Wilhite,  główny wynalazca formatu GIF, zmarł w wieku 74 lat. Według rodziny i znajomych do końca życia pomimo wszystkich swoich osiągnięć pozostał bardzo pokornym, życzliwym i dobrym człowiekiem.

Wilhite pracował nad GIF-em (ang. Graphics Interchange Format), który jest obecnie używany do wyrażania reakcji, wiadomości i żartów, będąc zatrudniony u ówczesnego amerykańskiego dostawcy usług internetowych CompuServe w latach 80-tych.

Chociaż GIF-y są w dzisiejszych czasach synonimem animowanych internetowych memów, nie z tego powodu Wilhite stworzył ten format.

CompuServe wprowadził je pod koniec lat 80 ubiegłego wieku. Był to sposób na dystrybucję „wysokiej jakości grafiki o wysokiej rozdzielczości” w kolorze. Miało to miejsce w czasach, gdy prędkości Internetu były bez porównania z dzisiejszymi. „Wymyślił GIF-a sam – zrobił to w domu i wprowadził go do pracy po tym, jak go udoskonalił” – powiedziała jego żona Kathaleen serwisowi The Verge. „Rozgryzał wszystko na osobności w swojej głowie, a potem jechał do firmy, programując to na komputerze”.

Za swój wynalazek zdążył jeszcze odebrać nagrodę Webby Lifetime Achievement Award. „Po 25 latach w końcu uhonorowali to osiągnięcie” – powiedziała Kathaleen, dodając, że stworzenie GIF-a było rzeczą, z której był najbardziej dumny. Odbierając nagrodę zwrócił uwagę na poprawną wymowę formatu, która według niego brzmi „jif”.

Wilhite przeszedł na emeryturę na początku 2000 roku i spędzał czas podróżując, biwakując i budując modele pociągów w swojej piwnicy.

Czytaj także: Steve Wozniak: Najbardziej nie lubię Facebooka!