JBL Bar 5.0 MultiBeam  – 5 kanałowy soundbar z funkcją subwoofera

Dźwięk z tego samego soundbaru jest do tego stopnia przestrzenny i bogaty w basy, że słuchając muzyki masz wrażenie, że w zestawie jest też działający subwoofer, ale faktycznie go nie ma.

Soundbar z funkcją subwoofera to idealne rozwiązanie dla niedużego salonu, sypialni lub do pokoju gracza. Jest stosunkowo nieduży, a więc z powodzeniem zmieści się w mniejszych pomieszczeniach, ale jednocześnie wypełni je naprawdę dobrym, głośnym i bogatym w basy dźwiękiem. Patrząc na niego trudno uwierzyć, że taki zwykły długi i płaski głośnik może wydobyć z siebie tak wiele niskich i średnich tonów. Wystarczy jednak spojrzeć na markę tego cuda i już wszystko staje się jasne. Tak, to JBL, jeden z liderów na rynku międzynarodowym w produkcji urządzeń audio. Za tym niedużym urządzeniem stoi cała armia inżynierów i lata doświadczeń.

JBL

Trudne sprawy

Jeżeli zastanawiasz się nad zakupem domowego systemu audio to masz przechlapane. Wchodząc do sklepu możesz polegać jedynie na sprzedawcy, który wciśnie Ci sprzęt, za który dostanie prowizje, albo który jest na promocji, bo zalega zbyt długo na półkach i trzeba zrobić miejsce na coś nowego. Możesz też popytać znajomych, ale to też nie będzie obiektywna porada, bo każdy będzie zachwalał swój zakup. Co robić? Zadaj sobie kilka pytań, odpowiedz na nie i zrób short-listę urządzeń. Po pierwsze do jakiego pokoju szukasz nagłośnienia, jaki metraż ma pomieszczenie i ile chcesz wydać? Jeżeli pokój jest mały to nie ma sensu pakować się w koszty i kupować subwoofer, JBL Bar 5.0 zrobi tu robotę.

Przeczytaj też: Symfonia dźwięku – Test soundbara Samsung HW-Q900A 7.1.2ch | CoNowego.pl

JBL

Wielka moc w małym sercu

JBL Bar 5.0 to dość nietypowe urządzenie, osobiście pierwszy raz spotkałem się z takim rozwiązaniem. Do tej pory miałem okazję testować wiele różnych soundbarów, które jednak bez swoich subwooferów nie brzmiały wystarczająco dobrze. Ale trzeba też powiedzieć, że zostały zaprojektowane tak, aby grać w parach. JBL Bar 5.0 to dwa w jednym – nieduża listwa z mocnym brzmieniem basowym. Waży niecałe 3 kg i ma wymiary 709x58x101 mm. Prosta bryła, metalowy grill od przodu, obudowa z matowego tworzywa sztucznego z góry i dołu oraz panel sterujący, składający się z przycisków zasilania, głośniej/ciszej i wyboru źródła dźwięku. Na pleckach, pośrodku znajdują się gniazda zasilania, 2x HDMI, USB, złącza optycznego i kabla Ethernet.

JBL

Co z tą mocą

Tajemnica mocnego brzmienia JBL Bar 5.0 tkwi w specjalnej konstrukcji głośnika, która składa się z pięciu przetworników o łącznej mocy 250 W oraz czterech pasywnych radiatorów. To dość duża moc zamknięta w tak, niedużym urządzeniu. Listwę można zawiesić na ścianie pod telewizorem, dzięki czemu pasywne radiatory będą oddawały pełnie dźwięku zarówno w górę i w dół. Można też położyć soundbara na szafce przed telewizorem, wówczas basowe wibracje zostaną przeniesione na drewniany mebel, przekształcając go w swojego rodzaju pudło rezonansowe. W obu przypadkach brzmienie jest po prostu świetne.

JBL

Spora odrobina technologii

Za ten sukces dźwiękowy odpowiadają także liczne technologie, które znajdziemy na pokładzie JBL Bar 5.0 i są to: wbudowany moduł Virtual Dolby Atmos, który tworzy scenę dźwiękową 3D. Polega ona na emitowaniu dźwięków kierunkowo, ale także na odbijaniu dźwięków od ścian. Podczas pierwszej konfiguracji JBL Bar 5.0 wykonuje testy, emitując dźwięki, które sprawdzają rozmiar pomieszczenia i rozkład przeszkód w postaci mebli. Dzięki temu soundbar dostraja się do naszego pomieszczenia i optymalizuje brzmienie. Technologia JBL MultiBeam z kolei pozwala łączyć się z innymi głośnikami, także w innych pokojach. Oglądając film można wykorzystać wszystkie urządzenia w salonie, a słuchając muzyki, możemy odtwarzać ulubione utwory w całym mieszkaniu lub domu. A dzięki AirPlay, Alexa Multi-Room Music oraz wbudowanemu modułowi Chromecast możemy w prosty sposób za dotknięciem ekranu przesyłać strumieniowo dowolne ulubione treści online w znakomitej jakości dźwięku.

Możliwości podłączenia

Soundbar możemy podłączyć do wielu urządzeń na wiele różnych sposobów. Pierwszy to przez HDMI (kabel HDMI jest w zestawie), drugi przez złącze optyczne, przez Bluetooth oraz przez Ethernet lub WiFi. Gdy tylko JBL Bar 5.0 zalogujemy do sieci wówczas Alexa, sama go wykryje i zaproponuje obsługę głosową. Sparowanie Bluetooth jest szybkie i proste, wystarczy wcisnąć na pilocie ikonkę BT i przytrzymać chwilę, by aktywować nowe połączenie. Podłączyłem JBL Bar 5.0 do telewizora, komputera, telefonu, tabletu i do projektora. Tu świetnie się sprawdził, bowiem projektory nie mają zwykle dobrych głośników.

Przeczytaj też: Głośnik SONY SRS-NS7 – prawdziwy dźwięk 360 stopni | CoNowego.pl

Podsumujmy

JBL Bar 5.0 to zaskakująco dobre rozwiązanie dla mniejszych pomieszczeń. Bardzo pozytywnie zaskoczyło mnie mocne brzmienie mimo braku subwoofera. Ogromna wiedza i technologia została spakowana w kompaktowe i bardzo stylowe urządzenie. Pięć głośników i cztery radiatory robią świetną robotę. Cena to 1499 zł.

ZaletyWady
Nieduży rozmiar pasujący do mniejszych pomieszczeńZbyt bardzo słyszalne kliknięcia podczas zmiany głośności
Wielka moc głośników
Zaskakująco mocny bas
Łatwość sparowania urządzeń mobilnych
Wygodny i praktyczny pilot