Głośnik SONY SRS-NS7 – prawdziwy dźwięk 360 stopni

Głośnik naramienny to dość kontrowersyjne urządzenie. Nie są to dyskretne słuchawki, które słyszymy tylko my, nie są to duże głośniki, które słyszą wszyscy. Prawdę mówiąc jest to coś pomiędzy jednym a drugim, ale ze względu na swoją budowę i otwartą konstrukcję, nadają się tylko do warunków domowych. Ale mają coś, czego brakuje wszystkim głośnikom i słuchawkom…

Wszyscy dobrze wiemy jakie zalety i wady mają duże i małe głośniki, słuchawki dokanałowe, douszne i nauszne. Jednak głośniki naramienne, to dość rzadkie i niezwykłe urządzenie, po które sięgają tylko osoby, które osobiście mogły przekonać się o tym jak one grają. Często ich wygląd wzbudza szeroki uśmiech i brak zrozumienia, co ich autor miał na myśli, a ich wysoka cena dodatkowo nie zachęca do zakupu. Ja też należałem do niedawna do tej grupy sceptyków, do czasu, gdy założyłem je na ramiona i włączyłem film pokazowy z dźwiękiem 360 stopni. Efekt przerósł moje oczekiwania.   

Po prostu łał

Trudno sobie coś wyobrazić, nie mogąc tego osobiście doświadczyć. Jednak spróbujmy przez chwile pomyśleć jak by to było, słyszeć selektywnie, każdy dźwięk dochodzący z różnych kierunków, wysokości i odległości, w trakcie oglądania filmów. Gdy uruchomiłem filmy demonstracyjne 360 stopni, to mnie dosłownie zatkało. Zamknąłem oczy i wsłuchując się w dźwięki mogłem niemal ocenić z jakiej odległości i kierunku dochodzi dany dźwięk. Fantastyczne jest to, że tego typu głośniki, chyba jako jedyne oferują taki efekt. Dosłownie odniosłem wrażenie, że oglądam film siedząc w środku akcji. Wszelkie odgłosy w filmach brzmią jak dźwięki słyszane w prawdziwym świecie.

Przeczytaj też: Sharp HT-SBW460 Soundbar 3.1 Dolby Atmos TEST (conowego.pl)

Najlepsze do…

SONY SRS-NS7 to naramienny głośnik z najwyższej półki, oferujący prawdziwy efekt dźwięku 360 stopni, który w połączeniu z technologią Dolby Atmos sprawi, że nie będziesz już chciał oglądać filmów bez niego. Efekt jest piorunujący, szczególnie wtedy, gdy filmy także oferują efekty dźwiękowe w technologii Dolby Atmos. Słuchawki równie dobrze nadają się do słuchania muzyki, która płynie dosłownie do naszych uszu, można też w nich rozmawiać przez telefon, ale z całą pewnością ich główne przeznaczenie to oglądanie filmów.

Niezwykła konstrukcja

Głośnik SONY SRS-NS7 ma konstrukcje naramienną i ma kształt litery C. Na elastycznej, silikonowej ramie zostały zamontowane po obu stronach dwa głośniki kierunkowe, które są pokryte szarą, miłą w dotyku tkaniną. Od dołu, skierowane w dół są dwie membrany bierne, zapewniające pasmo przenoszenia niskich częstotliwości, zapewniając delikatne basy. Głośnik jest lekki i waży zaledwie 318g i wygodnie leży na ramionach. Jest tak zaprojektowany, że nie wbija się w szyje, nawet gdy opieramy głowę o fotel, lub leżymy na kanapie. Gniazdo ładowania zostało umieszczone na lewej, zewnętrznej stronie pod dyskretną zaślepką.  Od wewnątrz znajduje się przycisk zasilania i parowania, mikrofon i przycisk wyciszenia. Na lewej wewnętrznej stronie pałąka jest sterowanie głośnością i przycisk start/stop.

Do pracy

W głośniku wygodnie pracuje się zdalnie. Nie do końca nadaje się on do biura, gdyż wydobywające się z niego dźwięki będą słyszalne dla wszystkich obecnych w pobliżu. Jednak do pracy z domu jest świetny. Po pierwsze nie odcina nas od otoczenia, jak to robią słuchawki. Dodatkowo nie każdy lubi chodzić cały dzień w słuchawkach. Natomiast SRS-NS7 jest lekki i niemal niezauważalny. Dzięki temu, że mikrofon znajduje się blisko ust, to komunikacja jest doskonała. Ale mogę zrozumieć tych, którzy cenią sobie minimalizm i wybiorą malutkie, niewidoczne słuchawki dokanałowe, gdyż SRS-NS7 nie każdemu może pasować do kreacji przygniatając np. kołnierzyk od koszuli.

Kino domowe

SRS-NS7 najlepiej czuje się w kinie domowym. Filmy, szczególnie te z dźwiękiem przestrzennym i Dolby Atmos ogląda się z wielką przyjemnością. Gdy w filmie jest burzowo i padał deszcz, to dosłownie odniosłem wrażenie, jak bym stał w samym środku ulewy. Gdy na ekranie oglądałem koncert unplugged, to poczułem się, jak bym brał w nim udział. Słyszałem za plecami krzyki fanów, a każdy dźwięk muzyków rozstawionych na dużej scenie dobiegał do mnie z innego kierunku. Takie efekty można osiągnąć chyba jedynie rozstawiając wokół siebie 8 kolumn. Niestety jest też jeden mały minus. Otóż rzadko oglądamy filmy w samotności i co prawda osoba siedząca obok będzie słyszała dźwięki filmu, ale nie będzie to ten sam efekt 360.

Kompatybilność

Słuchawki SRS-NS7 można podłączyć do źródła dźwięku na dwa sposoby. Pierwszy jest przeznaczony do połączeń ze smartfonami i komputerami przez standardowy Bluetooth. W tym celu wystarczy przytrzymać przycisk zasilania dłużej i słuchawki pojawią się w telefonie na liście nowych urządzeń. Do oglądania telewizji dołączony jest specjalny nadajnik, który należy podłączyć przewodem do TV, a słuchawki już same połączą się z nim bezprzewodowo. Nadajnik zapewnia dźwięk najwyższej jakości na odległość do 30 metrów. Bez niego też można połączyć słuchawki do telewizora, ale tylko do oglądania telewizji, ponieważ serwisy VOD oferują lepszej jakości dźwięk, który wymaga nadajnika.

Przeczytaj też: Symfonia dźwięku – Test soundbara Samsung HW-Q900A 7.1.2ch | CoNowego.pl

Podsumowanie

Naramienne SRS-NS7 to bezprzewodowe słuchawki z super dźwiękiem 360 stopni i efektami Dolby Atmos, w których idealnie ogląda się filmy w pojedynkę. Wrażenia z filmu są świetne, nawet lepsze niż w kinie. Niestety to urządzanie nie zastąpi ani tradycyjnych słuchawek, w których oglądamy filmy w ciszy, gdy domownicy już śpią, ani nie zastąpi dużych głośników, z którymi możemy obejrzeć filmy z przyjaciółmi. SRS-NS7 to głośniki, które chętnie bym kupił jako dodatkowe, dla lepszych wrażeń z oglądania filmów w pojedynkę, chyba, że bym kupił dwa.

Specyfikacja SONY SRS-NS7

 • Przeznaczenie: głośnik mobilny
 • Łączność: Bluetooth 5.0
 • NFC: nie
 • Wi-Fi: nie
 • AirPlay: nie       
 • Wbudowany mikrofon: tak
 • Funkcje dodatkowe: 360 Spatial Sound Personalizer, dźwięk przestrzenny – 360 Reality Audio, głośnik X-Balanced Speaker Unit, sterowanie za pomocą aplikacji, tryb głośnomówiący do rozmawiania przez telefon.
 • Wymiary: 244 x 53 x 185 mm
 • Waga: 319 g
 • Odporność na wodę: IPX4
 • Czas pracy do: 12 h
 • Cena: 1299 zł
ZaletyWady
Niesamowity dźwięk 360 stopniOtwarta konstrukcja sprawia, że nadaje się do użytku wewnętrznego
Obsługa dźwięku wysokiej rozdzielczościKontrowersyjny projekt – budzi mieszane uczucia
Wygodna konstrukcjaFilmy można oglądać solo
Obsługa aplikacją