Symfonia dźwięku – Test soundbara Samsung HW-Q900A 7.1.2ch
Domowe systemy nagłośnieniowe znacznie ewoluowały na przestrzeni ostatnich lat. Zaczynając od wieloelementowych zestawów kina domowego, a kończąc na dwóch, głośnikach prowadzących z opcjonalnymi satelitami. Dziś oferują nowy poziom wciągającego dźwięku.
System dźwiękowy Samsung HW-Q900A 7.1.2ch bardzo miło mnie zaskoczył pod wieloma względami. Po pierwsze, rozmiar. Zarówno sonudbar jak i subwoofer są wielkie i bardzo ciężkie, a to dobry znak. Po drugie, instalacja. Po wyjęciu obu głośników z pudeł, wystarczy podłączyć je tylko do zasilania, a one są już gotowe do pracy. Po trzecie, parowanie. Jeszcze nigdy podłączenie podobnego systemu nie było łatwiejsze i szybsze. Telewizor Samsung QN95A Neo QLED, w ułamek sekundy, wykrył soundbar i zapytał uprzejmie, czy może go podłączyć. 😊
Specyfikacja techniczna
Soundbar
- Liczba kanałów: 7.1.2
- Moc całkowita: 406 W
- Dekodery dźwięku: HD Dolby Atmos, Dolby Audio, Dolby Digital Plus, DolbyTrue HD, DTS: X, DTS Digital Surround
- Łączność bezprzewodowa: Wi-Fi, Bluetooth
- Odtwarzane nośniki: USB
- Standard HDMI: eARC
- Aplikacja do sterowania: tak
- Funkcje poprawy dźwięku: Acoustic Beam, Adaptive Sound, Q-Symphony, Surround Sound Expansion
- Kompatybilny z asystentem głosowym Amazon Alexa
- Obsługa aplikacji muzycznych: Spotify
- Waga: 7,1 kg
Subwoofer
- Moc: 160 W
- Odtwarzanie dźwięku: MP3, WMA, AAC, WAV, FLAC, OGG, AIFF, Apple Lossless (ALAC)
- Złącza:
- Wejście HDMI 2
- Wyjście HDMI 1
- Wejście optyczne 1
- Wejścia koaksjalne nie
- Wejścia audio nie
- Złącze słuchawkowe nie
- Złącze USB 1
- Złącze Ethernet (LAN) nie
- Waga: 9,8 kg
- Cena: 2999 zł
Wysokie tony
Zestaw Samsung HW-Q900A 7.1.2ch składa się z trzech elementów, z soundbara o wymiarach 1232 x 69.5 x 138 mm, subwoofera 210 x 403 x 403 mm i pilota. Soundbar Samsung HW-Q900A ma konstrukcję podobną do soundbara Samsung HW-Q950A. Sam głośnik jest dość szeroki i ciężki. Jego konstrukcja wykonana jest z tworzywa sztucznego, ciasno obszytego tkaniną. Boki panelu są lekko ścięte, gdyż znajdują się tam boczne głośniki surround. Samsung prezentuje się bardzo elegancko i majestatycznie. Ze względu na swoje rozmiary, najlepiej pasuje pod telewizor 65 cali, przy mniejszych rozmiarach może zasłonić dolną część ekranu. Za doprawdy wspaniałe doznania odpowiada aż 16 głośników i 7 kanałów. W dolnej części urządzenia znajdują się liczne porty, a wśród nich: HDMI i wejście optyczne, z których nawet nie skorzystałem, gdyż połączenie Bluetooth okazało się najbardziej wygodnym i bezproblemowym.
Sprawdź też: Centrum sterowania światem – Samsung QN95A Neo QLED 4K Smart TV
Niskie tony
Bezprzewodowy subwoofer sparuje się z jednostką centralną automatycznie, zaraz po podłączeniu zasilania. Nie musiałem nawet kiwnąć palcem, wszystko działo sią samoczynnie. Jego ciężka i masywna konstrukcja została wykonana głównie z drewna. Głośnik nisko tonowy znajduje się z boku, a membrana zakryta jest czarną tkaniną.
Brzmienie
Soundbar HW-Q900A ma znakomity dźwięk. Jego fabryczne ustawienie są idealnie skalibrowane, do tego stopnia, że przez cały okres testu nie zmieniłem ich ani na chwile. Niezależnie czy słuchałem muzyki, czy oglądałem film, czy program publicystyczny, dźwięk zawsze był dokładnie w punkt. Przy cichych scenach głośnik nisko tonowy tworzy jedynie tło dla soundbara, delikatnie wzbogacając doznania odsłuchowe, ale gdy tylko akcja przyspieszy, potrafi ryknąć niczym rozpalony wulkan. I nawet podczas bardzo głośnych scen, basy były tak miękkie i delikatne dla ucha, że nie odczuwałem tego typowego dla ciężkiego i głośnego basu, drżenia powietrza.
Za tajemnicą tego pięknego dźwięku kryje się sporo technologii. Samsung wyposażył ten zestaw w cały arsenał systemów, wspomagających i korygujących brzmienie. Pierwszą jest funkcja korekcji o nazwie Auto EQ, która automatycznie kalibruje odtwarzanie dźwięku z pomocą mikrofonu wbudowanego w subwoofer. Inny system wykorzystuje boczne głośniki wbudowane w bar, aby odbijać dźwięk od ścian. Zaś głośniki umieszczone w górnej części obudowy, odbijają dźwięk od sufitu, by powrócić do słuchacza lub widza. Oprócz korektora, dostępnych jest kilka presetów, takich jak: Standard, Surround, Gra i Dźwięk adaptacyjny. Dzięki tym funkcjom możemy sprawić, że konkretne dźwięki będą wyraźniejsze. Funkcja Q-Symphony umożliwia podłączenie soundbara do głośników w telewizorach Samsung, aby zsynchronizować wszystkie głośniki i uzyskać w ten sposób jeszcze bardziej wciągający dźwięk. Natomiast funkcja SpaceFit Sound +, kalibruje odtwarzanie dźwięku dostosowując go do rozmiarów pomieszczenia.
Sprawdź też: Samsung Galaxy Z Fold 3 – mobilne biuro (i nie tylko!) w Twojej kieszeni
Podsumujmy
Samsung wypracował sobie przez lata bardzo dobre miejsce na rynku audio. Nieprzerwanie od kilku lat z rzędu może pochwalić się świetnymi wynikami sprzedaży systemów audio i ponad 40 procentowym udziałem w rynku pod względem przychodów ze sprzedaży soundbarów, a to nie dzieje się bez przyczyny. Samsung ma w ofercie wiele systemów kina domowego, a wśród nich, najnowszy model HW-Q900A 7.1.2ch, który jest absolutnym kilerem. Nie potrafię o nim powiedzieć złego słowa, poza tym, że do telewizora 55 cali jest troszeczkę zbyt wysoki.
Zalety | Wady |
---|---|
Doskonały, soczysty i dynamiczny dźwięk | Soundbar jest delikatnie za wysoki dla 55 calowych TV |
Łatwa i intuicyjna instalacja i parowanie | |
Doskonała współpraca z telewizorami Samsung | |
Wygodna obsługa pilotem od TV | |