Eufy RoboVac X8 Hybrid – test robota z dwiema turbinami!

Roboty sprzątające w ostatnich latach mocno zyskały na popularności. Trudno się jednak temu dziwić – dzięki nim możemy utrzymać porządek w domu lub mieszkaniu nawet, gdy akurat jesteśmy w pracy lub na wakacjach. Ostatnimi czasy w moje ręce wpadł Eufy RoboVac X8 Hybrid. Czy jest to sprzęt sprawnie radzący sobie ze sprzątaniem? Postanowiłem to sprawdzić!

Co otrzymujemy w zestawie?

Odkurzacz Eufy RoboVac X8 Hybrid trafia do nabywcy w dość sporym kartonie, w którym znajdziemy także wszystkie niezbędne, dołączone do zestawu akcesoria. Mamy tu więc samo urządzenie, stację dokująco-ładującą, przystawkę do mopowania podłogi ze ściereczkami, akcesorium przeznaczone do czyszczenia odkurzacza, szczotkę boczną, zapasowy filtr HEPA, opaski zaciskowe oraz papierologię. Sam robot wykonany został z dobrej jakości materiałów – połączenia plastiku i gumy ze szkłem hartowanym.

Na jego górnej części znajdziemy panel sterowania obejmujący trzy przyciski. Pojemnik na nieczystości umieszczony został w nietypowym miejscu – wsuwa się go w tylnej części urządzenia. . Poza tym obudowa skrywa jeszcze wszystkie niezbędne czujniki, odpowiadające za przemieszczanie się odkurzacza (w tym LiDAR). Specyfikacja robota prezentuje się następująco:

  • Moc znamionowa: 60 W,
  • Pojemność akumulatora: 5200 mAh,
  • Czas pracy: do 180 minut,
  • Czas ładowania: 4-5 h,
  • Głośność: 60 dB,
  • Ciśnienie ssania: 2 x 2000 Pa,
  • Pojemność zbiornika na kurz: 400 ml,
  • Pojemność zbiornika na wodę: 250 ml.

Sprawdź też: Oczyszczacze powietrza – wybieramy te najciekawsze

Jak sprząta Eufy RoboVac X8 Hybrid?

Moc ssąca testowanego robota to 2 x 2000 Pa (wykorzystano w jego przypadku dwie turbiny). Po naładowaniu odkurzacza w stacji dokującej i skonfigurowaniu go za pośrednictwem dedykowanej aplikacji mobilnej, urządzenie jest gotowe do pracy. Samo ładowanie trwa około 4-5 godzin. Bateria odkurzacza – o pojemności 5200 mAh – spokojnie wystarcza do wysprzątania 70-metrowego mieszkania.

Urządzenie już podczas pierwszego cyklu sprzątania buduje swoją mapę domu lub mieszkania, z której będzie korzystać w przyszłości. Takich map można utworzyć kilka (na przykład dla budynków o kilku kondygnacjach). Możliwe jest także sprzątanie strefowe bądź wokół określonego punktu. To przydatna funkcja, gdy na przykład chcemy wysłać robota do pracy w kuchni, by posprzątał podłogi po przygotowaniu przez nas posiłków.

Eufy RoboVac X8 Hybrid oferuje nam cztery tryby pracy – Czysto (900 Pa), Zasilanie (1700 Pa), Turbo (2900 Pa) i Maks (4000 Pa). Możemy przełączać się między nimi w zależności od tego, jak bardzo zabrudzone są pomieszczenia, które robot ma posprzątać. Muszę przyznać, że w trakcie testów odkurzacz świetnie radził sobie z każdym typem zabrudzeń, które pojawiały się na moich podłogach.

Sprawdź też: Roboty sprzątające dla Twojego domu i mieszkania – nasze top 5!

Moje mieszkanie o powierzchni niemal 70 metrów kwadratowych robot sprzątał w około godzinę. Nie musiał w międzyczasie doładowywać wbudowanej weń baterii. Warto jednak zaznaczyć, że gdy poziom naładowania akumulatora spadnie poniżej 30%, po podładowaniu robot wznowi pracę w miejscu, w którym ją przerwał. To bardzo przydatne rozwiązanie szczególnie wtedy, gdy do posprzątania mamy całkiem spory obszar. Mankamentem robota Eufy jest tylko jedna szczotka boczna. Roboty wyposażone w dwie szczotki – po lewej i prawej stronie – zdecydowanie lepiej zbierają nieczystości nawet w trudno dostępnych miejscach.

Co z mopowaniem?

Eufy RoboVac X8 Hybrid nie zachwyci Was zdolnością do mopowania podłóg. Wraz z urządzeniem otrzymujemy przystawkę do mopowania oraz dedykowane szmatki, których zadaniem jest rozprowadzanie wody z płynem po nawierzchni. Problem w tym, że intensywności czyszczenia podłogi nie możemy regulować. Same szmatki możemy natomiast prać w pralce.

Przystawka do mycia podłóg jest napełniana wodą za pośrednictwem uszczelnionego otworu. Niestety jej pojemność jest skromna i wody nie wystarczało do przemopowania całego mojego mieszkania. Poza tym mopowanie było dość delikatne i nie usuwało z podłóg wszystkich zabrudzeń. Przystawka nie jest więc w stanie całkowicie zastąpić tradycyjnego mopa.

Aplikacja towarzysząca – opinia

Aplikacja służąca do sterowania odkurzaczem Eufy RoboVac X8 Hybrid dostępna jest zarówno dla urządzeń mobilnych pracujących pod kontrolą Androida, jak i iOS. Muszę przyznać, że jest ona przejrzysta i intuicyjna w obsłudze. Pozwala na sprawną konfigurację robota z naszą siecią Wi-Fi oraz na zarządzanie jego pracą. Możemy m.in. decydować, czy odkurzacz ma sprzątać całą strefę, czy tylko okolice wyznaczonego przez nas punktu. Możemy także sprawdzić stopień zużycia szczotek oraz filtra odkurzacza. Ponadto apka powiadomi nas, gdy w trakcie sprzątania Eufy RoboVac X8 Hybrid napotka jakieś problemy (np. gdy zatrzyma go jakaś przeszkoda terenowa lub gdy coś wkręci się w szczotkę). Możemy też w niej ustawić harmonogram sesji sprzątania.

Ciekawostką jest funkcja zdalnego sterowania robotem. Nawet jeśli produkt Eufy uzna jakiś obszar naszego lokum za taki, którego nie posprząta, możemy skierować go tam własnoręcznie – dzięki dedykowanemu pilotowi ekranowemu wyświetlanemu w aplikacji. Nie mogło zabraknąć w niej także opcji „znajdź robota”, który pozwoli na odszukanie naszego urządzenia w sytuacji, w której z roztargnienia zapomnimy, gdzie je pozostawiliśmy. Największy minus? Brak możliwości wyświetlania procentowego stanu baterii robota. Musimy się go domyślać na podstawie mało czytelnej ikonki.

Podsumowanie

Eufy RoboVac X8 Hybrid to całkiem przyzwoity robot sprzątający, który sprawnie poradzi sobie z usuwaniem nieczystości z Twoich podłóg. Dzięki podwójnym turbinom oferuje całkiem sporą moc ssania. Wydajna bateria pozwoli natomiast na posprzątanie większości mieszkań podczas jednej sesji. Mopowanie jest tutaj raczej symboliczne. Nie liczcie więc, że Eufy RoboVac X8 Hybrid całkowicie zastąpi Was w tej czynności. Na minus także nieczytelna ikona ilustrująca stan baterii. W ogólnym rozrachunku jednak testowany robot jest godnym polecenia produktem, jeśli na zakup robota sprzątającego możecie przeznaczyć około 2500 złotych.