Co nowego w conowego.pl?

Jeżeli nie wiadomo o co chodzi, to znaczy, że chodzi o technologię. O niej właśnie, w różnych aspektach, piszemy w conowego.pl. Z nami można nie tylko dowiedzieć się co nowego dzieje się w świecie technologii IT, ale też co te nowości mogą przynieść dobrego.

Początek sierpnia to połowa wakacji i połowa pierwszego miesiąca działalności serwisu conowego.pl w nowej wersji. Jak to zwykle w czasie letniej kanikuły, w świecie technologii i biznesu dzieje się mniej, niż w innych porach roku. Nie znaczy to jednak, że nie ma o czym pisać, bo nawet pozornie nieistotne informacje mogą być sygnałem dużych zmian, z którymi pewnie będziemy mieć niebawem do czynienia.

Dlatego wyszukujemy dla naszych czytelników informacje, które naszym zdaniem będą bardzo ważne lada chwila, w niedalekiej, a nawet dalszej przyszłości. Przykładem z pierwszej grupy jest trzymanie ręki na pulsie odnośnie tego, co się dzieje na rynku kart graficznych. Nie ma bowiem cienia wątpliwości, że te produkty są swoistym wąskim gardłem dla społeczności entuzjastów elektronicznej rozrywki. Można mieć w zasięgu ręki bardzo wydajne i tanie procesory, pamięci czy nośniki danych, ale jeśli nie ma kart graficznych lub kosztują absurdalne pieniądze – trudno grać w ulubione gry. W lipcu odnotowaliśmy, że najnowsze karty graficzne Nvidii zaczęły tanieć. Przyjrzeliśmy się przyczynom zjawiska i podjęliśmy próbę odpowiedzi na pytanie, co będzie dalej. Pod koniec lipca świat obiegła wiadomość o nadchodzącej na dniach premierze oczekiwanej nowości ze stajni AMD ATI – modelu Radeon RX 6600 XT. Jako jedni z pierwszych podaliśmy tę informację wraz z komentarzem dotyczących cen. Jakie będą w praktyce, tego oczywiście nie wie nikt. Ale naszym zdaniem nie to jest ważne ile nowe „Radki” będą kosztowały w dniu premiery i tuż po niej. Ważne jest, ile będą kosztowały, gdy emocje już opadną, gdy minie pierwsza fala, czyli po wakacjach. Wiele wskazuje na to, że na pytanie: co by było, gdyby karty graficzne potaniały o połowę, odpowiedź brzmiała: kosztowałyby tyle, ile powinny. Jeśli tak będzie, postaramy się być jednymi z pierwszych oznajmiających tę wiadomość.

Przykładem informacji, która w bliższej lub dalszej perspektywie może się okazać bardziej ważna, niż byśmy sobie tego życzyli jest kwestia żywotności SSD. To niewygodny temat z punktu widzenia producentów. O ile każdy z nich jest zainteresowany, by dotrzeć do użytkowników z informacją o ich najnowszym urządzeniu, to już o tym, że współczynnik MBTF może nie oddawać rzeczywistej żywotności napędu – już nie. Choć nie jest to temat medialny, na naszych łamach staraliśmy się obszernie i rzetelnie, a jednocześnie zwięźle przedstawić to zagadnienie.

Informacja, która w praktyce nie ma dla nas żadnego znaczenia związana jest z nowym rekordem transferu danych w internecie. Oczywiście wolelibyśmy zamiast niej podać komunikat o zakończeniu przetargu na częstotliwości dla 5G i uruchamianiu nadajników, ale na to trzeba będzie poczekać. Z pewnością krócej niż na zastosowanie rozwiązań umożliwiających transfer na rekordowym poziomie 319 Tb/s o czym piszemy tutaj.

Choć nie wiadomo, kiedy będziemy mogli korzystać w dobrodziejstw infrastruktury 5G (kolejny „pewny” termin przetargu to 21 sierpnia), to powinniśmy być na ten moment gotowi. Dlatego w conowego.pl, w dziale testów przedstawiamy smartfony, które są gotowe do pracy w takiej sieci. Oczywiście dział „Testy i recenzje”, zawiera wiele innych pozycji. Choć serwis został reaktywowany zaledwie 2 tygodnie temu, możemy się pochwalić bardzo bogatym działem „Poradniki”, w którym każdy znajdzie coś dla siebie. Przekrój porad jest bardzo szeroki – od kwestii związanych z bezpieczeństwem, przez wskazówki jak efektywniej korzystać z pralki (w niej przecież też jest procesor), po pożądane przy obecnej pogodzie porady jak zadbać o komputer w czasie letnich upałów.

Dział „Aktualności” wygląda pozornie tak samo, jak w innych serwisach, jednak staramy się wzbogacić nasze informacje o różne ciekawostki. Przykładem jest choćby news o nowych pamięciach Kingstona. Mało kto wie, że jest to producent, u którego niemal każdy, kto znajdzie zatrudnienie, najczęściej już zostaje tam do emerytury. Jaki ma to związek z nową marką pamięci Kingstona? Zapraszamy do lektury. Jesteśmy też w kontakcie z firmami analitycznymi, które podają nam ciekawe statystyki i zestawienia, czego przykładem jest informacja o tym, że coraz chętniej sięgamy po smartfony w cenie do 1 tys. zł. Dlaczego?

Oczywiście, skoro premiera serwisu miała miejsce w lipcu – nie mogło zabraknąć tematów związanych z wakacjami. W naszym „temacie miesiąca” zamieszczamy szereg artykułów dotyczących sprzętów, które mogą nam umilić wakacje. Tu obok listy gadżetów przydatnych, na wakacjach uwagę zwraca ranking aparatów cyfrowych. Przecież żyjemy na przełomie epoki, w której lustrzanki przestają być standardem w przypadku potrzeby robienia zdjęć wysokiej jakości, a smartfony nie są jeszcze dobrą alternatywą. Rozwiązaniem są tu tzw. bezlusterkowce – jaki model wybrać? O tym piszemy w artykule pt. Wybieramy dobry bezlusterkowiec.

W ramach poszerzonej formuły conowego.pl zdecydowaliśmy się też przedstawić sytuację dotyczącą tzw. opłaty reprograficznej. Nie jest to wprawdzie temat związany bezpośrednio z technologią, ale w naszym odczuciu wszyscy powinniśmy być zainteresowani losami tej dziwnej inicjatywy. W końcu od jej kształtu będzie zależało, czy zapłacimy więcej za smartfony i komputery. Jak odnotowaliśmy w statystykach odsłon, ten artykuł był potrzebny.

Co nowego w sierpniu?

Z pewnością na dniach postaramy się odpowiedzieć na pytanie o ile zdrożeje sprzęt za sprawą opłaty reprograficznej (o ile zostanie ona powołana do życia). Będziemy na bieżąco śledzić ceny kart graficznych – dziś jeszcze nie możemy podać wiarygodnych informacji, ale wiele wskazuje na to, że po wakacjach może być dużo taniej. Jeśli więc ktoś nie musi w najbliższych dniach dokonywać upgrade swojej gamingowej maszyny – radzimy się wstrzymać z decyzją zakupu.

Początek sierpnia to środek wakacji, dlatego poświęcimy jeszcze miejsce na sprzęt i rozwiązania przydatne w tym okresie. Napiszemy o tym, jakie gadżety technologiczne mogą się okazać niezastąpione na plaży czy jak zadbać o bezpieczeństwo danych na wakacjach.

W dziale „Testy i recenzje” znajdą się testy najnowszych smartfonów (Oppo, Motorola, HTC), laptopów, słuchawek bezprzewodowych z aktywnym wyciszaniem i innych sprzętów.

Zapraszamy do lektury!