Wybieramy dobry bezlusterkowiec – nasze top 5!

Całkiem niedawno na łamach naszego serwisu pojawił się tekst związany z niełatwą sytuacją klasycznych aparatów fotograficznych na rynku. W ostatnich latach są one bowiem wypierane przez coraz lepsze moduły montowane na pokładzie naszych smartfonów. Właściwie coraz rzadziej decydujemy się zarówno na zakup niedrogich, kompaktowych aparatów, jak i rozbudowanych pod względem technicznym lustrzanek. Uwagę osób poszukujących dobrego urządzenia z tej kategorii przykuwają natomiast bezlusterkowce, na które coraz chętniej stawiają producenci.

Czym jest ów bezlusterkowiec? To aparat z wymienną optyką, który w przeciwieństwie do popularnych lustrzanek, w konstrukcji nie wykorzystuje lustra. Największą zaletą tego tych urządzeń jest bardzo płynnie działająca funkcja Live View, czy też świetna stabilizacja. Na pokładzie aparatów bezlusterkowych coraz częściej montowane są matryce pełnoklatkowe. Sprzęt tego typu bardzo szybko i precyzyjnie łapie ostrość. Wśród jego niewątpliwych zalet warto także wymienić cichą pracę, mniejszą masę, relatywnie niewielkie gabaryty. Ze względu na rosnącą popularność przygotowaliśmy dla Was kilka propozycji najciekawszych naszym zdaniem, bezlusterkowych aparatów fotograficznych. Gotowi? No to zaczynajmy!

Panasonic Lumix S5

Pierwszy z rekomendowanych przez nas aparatów to produkt Panasonica, reklamowany zarówno jako świetny sprzęt do fotografowania, jak i kręcenia materiałów wideo. Nie jest to urządzenie tanie, gdyż trzeba za nie zapłacić prawie 10 000 złotych. W zamian jednak oferuje nam naprawdę świetne funkcje. Jedną z tych, które warto wyróżnić jest Dual Native ISO. Odpowiada ona za wysoką jakość rejestrowanego obrazu w trudnych warunkach oświetleniowych. Aparat wyróżnia ponadto świetna stabilizacja obrazu oraz możliwość nagrywania materiałów wideo w rozdzielczościach 4K 50p lub Full HD 180p. Wygodnym rozwiązaniem jest na pewno ekran odchylany do boku, dający nam szerokie możliwości operowania urządzeniem.

Nikon Z50

Kolejna propozycja to bezlusterkowiec od Nikona. Uznany producent także chce dość mocno zaakcentować swoją obecność w tym segmencie (choć jest w nim stosunkowo nowym graczem). Prezentowany model wyróżnia hybrydowy autofokus, tryb seryjny 11 kl./s oraz funkcja Eye AF. Ponadto warto wspomnieć o tym, że Nikon Z50 daje nam inne, szerokie możliwości, jak tryb filmowy 4K 30p, stabilizacja matrycy czy możliwość rozszerzenia ISO do maksymalnie 204 800. Podczas nagrywania wideo na pewno bardzo przydatna będzie obecność wejścia mikrofonu (mogącego zapewnić nam świetną jakość odbieranego dźwięku). Możemy też liczyć na bezprzewodową łączność WiFi z najnowszym standardem ac – dzięki niej w wygodny sposób będziemy mogli przesyłać nasze prace na komputer, bądź udostępniać je w sieci. Za aparat Nikon Z50 trzeba zapłacić – w zależności od Sklepu – od 3500 do 5000 złotych.

Fujifilm X-T4

Fujifilm X-T4 to propozycja od znanego producenta, która powinna zadowolić mniej wymagających użytkowników. Nie oznacza to jednak, że prezentowanego aparatu nie można nazwać całkiem niezłym urządzeniem. Ma nam bowiem do zaoferowania wiele – w tym świetny tryb 4K 60p, ale też slow-motion Full HD 240p. Nie sposób nie wspomnieć o tym, że ów sprzęt wyposażony został w 26-megapikselową matrycę ze stabilizacją na poziomie 6,5 EV. Niewątpliwą zaletą aparatu Fujifilm X-T4 jest także bardzo cicha migawka (co może być przydatne, gdy np. fotografujemy przyrodę). Na plus w przypadku tego aparatu można zaliczyć obecność stosunkowo wytrzymałego akumulatora oraz podwójnego slotu kart pamięci. Za tak zaprojektowanego bezlusterkowca przyjdzie nam zapłacić około 7000 zł.

Canon EOS R5

Canon EOS R5 to kolejna, ciekawa propozycja w naszym zestawieniu. Jest to naprawdę mocny i wartościowy model od jednego z liderów rynku. I trzeba wyłożyć na zakup takiego sprzętu niemal 18 000 złotych. W przypadku tego aparatu nie sposób nie wspomnieć jednak o zaletach w postaci niesamowitej stabilizacji o wartości do 8 EV, czy o możliwości nagrywania materiałów wideo w oszałamiającej rozdzielczości 8K. Zdjęcia i nagrania wykonywane za pośrednictwem aparatu Canon EOS R5 charakteryzuje wysoka szczegółowość z dbałością o najdrobniejsze detale dzięki maksymalnemu dopracowaniu przez producenta funkcji autofokusa. Ponadto prezentowany bezlusterkowiec zbiera świetne recenzje, jeśli chodzi o jakość wykonywanych ujęć nocnych. Biorąc jednak pod uwagę

Sony A6600

Ostatni z wybranych przez nas produktów to dzieło koncernu Sony. Model A6600 to produkt, którego możliwości powinny zadowolić zarówno osoby, które fotografują hobbystycznie, jak i profesjonalistów z krwii i kości. Jest to kolejny z serii cenionych i popularnych aparatów bezlusterkowych, którego w stosunku do poprzedników udoskonalono w takich obszarach, jak grip, akumulator czy wyświetlacz (który można odchylać w zakresie 180 stopni). Ponadto w cenie 5000-6000 zł otrzymujemy całkiem niezły tryb filmowania oraz dokładny autofokus. Możemy więc być niemal pewni, że wykonywane przez nas zdjęcia cechowała będzie bardzo wysoka jakość. Wideo nakręcimy natomiast w maksymalnej rozdzielczości 4K.

A z jakiego aparatu fotograficznego Wy korzystacie na co dzień? Zapraszamy Was do dyskusji w komentarzach!