Radeon RX 6600 XT za dwie trzecie ceny RTX 3060?

Zanosi się na duże spadki cen na rynku kart graficznych po wakacjach. Jeśli najnowszy „Radek” będzie dostępny w cenie katalogowej, proces ten może się zacząć nawet wcześniej.

Jednak sprawdziły się spekulacje dotyczące premiery najnowszej konstrukcji graficznej AMD. Przypomnijmy, że zdaniem jednych istniały przesłanki pozwalające przypuszczać, że w sierpniu karta będzie dostępna, zdaniem innych, że w tym kwartale producent nie przewiduje premier. AMD Radeon RX 6600 XT to 32 jednostki obliczeniowe taktowane z częstotliwością 2359 MHz (w trybie boost 2589 MHz) i 8 GB RAM DDR6. Karta ma być w sprzedaży od 11 sierpnia, w sugerowanej cenie 379 dol.

Dziś wiemy na pewno, że RX 6600 XT będzie dostępna w sierpniu. Producent podaje, że sugerowana cena wyjściowa to 379 dol. Jak wiadomo, realna cena na krajowym rynku może odbiegać od wyjściowej o 20 lub 120 proc. Konkurencyjna konstrukcja Nvidia RTX 3060 Ti „katalogowo” kosztuje 400 dol., ale nie sposób kupić ją dziś taniej niż z 3 tys. zł.

Z pewnością realna cena najnowszej karty AMD ATI będzie zależała w dużym stopniu od samej dostępności towaru, a to pozostaje jeszcze niewiadomą. Przyjmijmy optymistyczny wariant, który zakłada, że kart nie zabraknie, czyli marża dystrybutora i sprzedawcy nie przekroczy kilkunastu procent. Wówczas po dodaniu podatku VAT cena towaru na półce mogłaby wynosić równowartość wspomnianych 379 dol plus 40 proc. (marża i podatek) czyli ok 2 tys. zł.

Realizacja takiego scenariusza mogłaby się przyczynić do redukcji cen kart graficznych, bo ATI RX 6600 XT to urządzenie, które zadowoli nawet najbardziej wymagających graczy. To sprzęt zaprojektowany z myślą o grających w 1080p, którzy oczekują przy tym jak największej liczby FPS i jak najlepszej responsywności w czasie szybkiej gry. Dzięki zastosowanej architekturze AMD RDNA 2 z Infinity Cache Radeon RX 6600 XT spełnia te oczekiwania zachowując niezwykłą efektywność energetyczną, a także obsługuje szereg zaawansowanych funkcji dla graczy, które pozwalają jeszcze podnieść wydajność i jakość rozgrywki. Wśród nich są m.in.:

•             AMD FidelityFX Super Resolution (FSR), czyli otwarta technologia skalowania rozdzielczości, która zaimplementowana w grach pozwala uzyskać średnio nawet 2,4-krotnie wyższą wydajność w trybie „Performance” w porównaniu do natywnej rozdzielczości 4K. FSR jest obsługiwane przez wiele procesorów i układów graficznych AMD, a także przez konkurencyjne karty graficzne.

•             AMD Smart Access Memory (SAM), czyli technologia, która zapewnia istotny wzrost wydajności dzięki pełnemu dostępowi procesora do pamięci karty graficznej przy sparowaniu kart graficznych AMD Radeon serii RX 6000, procesorów AMD Ryzen serii 5000 lub wielu modeli z serii 3000 oraz płyt głównych z chipsetami serii AMD 500.

•             inne potężne funkcje, jak AMD Radeon Boost, czy AMD Radeon Anti-Lag, które zapewniają jeszcze lepszą wydajność, responsywność i jakość rozgrywki w 1080p.