Słońce jest mniejsze niż wcześniej uważano?

Astrofizycy opublikowali wyniki swoich badań, które w przyszłości mogą zmienić sposób analizowania zarówno naszego Słońca jak i innych gwiazd.  

Astrofizycy Masao Takata z Uniwersytetu Tokijskiego oraz Douglas Gough z Uniwersytetu w Cambridge wskazują, że promień Słońca jest nieco krótszy względem dotychczasowej wiedzy. Choć z naszego punktu widzenia ta różnica jest minimalna to jednak wynik badania może pomóc naukowcom w lepszym zrozumieniu naszej gwiazdy.

Nowe badania przeprowadzone przez astrofizyków skupiły się na falach dźwiękowych generowanych i uwięzionych w gorącej plazmie wewnątrz Słońca. Nazywane są one „ciśnieniem” lub trybami p. Uczeni twierdzą, że w ten sposób można uzyskać „solidniejszy” obraz wnętrza naszej gwiazdy. Przeprowadzone przez uczonych analizy wykazały, że promień obiektu jest nieco mniejszy względem dotychczasowej wiedzy. Różnice sięgają zaledwie setnych części proc., czyli są bardzo niewielkie – czytamy na portalu.

Nowe odkrycie astrofizyków poddawane jest obecnie ocenie i możliwe, że zmiany w metodologii pomiarów zaproponowane przez niech będą mieć wpływ na badania Słońca i innych gwiazd.

Słońce jest od kilku lat dokładniej badane z wykorzystaniem dwóch bardzo zaawansowanych sond kosmicznych. Są to Parker Solar Probe oraz Solar Orbiter. Pierwsza z nich jest najszybciej poruszającą się w historii podobnych urządzeń stworzonych przez ludzkość. Podczas finalnej fazy misji rozwinie prędkość na poziomie blisko aż 700 tys. km/h – podsumowano w materiale.

Słońce to gwiazda znajdująca się w centrum naszego Układu Słonecznego. Jego średnica wynosi około 1,4 miliona kilometrów, co stanowi około 109-krotność średnicy Ziemi.

Źródło: geekweek.pl

Czytaj też: Polak pomógł odkryć nową kometę

Grafika tytułowa: Braňo / Unsplash