Rządowa agencja DARPA wybrała 14 firm w ramach programu księżycowego

Firmy wezmą udział w programie LunA-10, czyli badaniu skupionym na rozwoju komercyjnej infrastruktury na Księżycu.

DARPA to instytucja w Stanach Zjednoczonych powołana w latach 50-tych XX wieku, której zadaniem jest dokonywanie inwestycji w kluczowe programy strategiczne, związane także z bezpieczeństwem narodowym. Ty razem w ramach 10-letniego programu łącznie 14 firm ma przeprowadzić badania dotyczące takich obszarów jak: energetyka, łączność, wydobywanie tlenu z regolitu księżycowego, itp.

DARPA wybrała takie firmy jak: Blue Origin, CisLunar Industries, Crescent Space Services LLC, Fibertek Inc., Firefly Aerospace, GITAI, Helios, Honeybee Robotics, ICON, Nokia of America, Northrop Grumman, Redwire Corporation, Sierra Space, i SpaceX. Jak przystało na tę instytucję nie podano w komunikacie ani wartości kontraktów, ani czym dokładnie zajmą się poszczególne firmy.

Rąbka tajemnicy uchyliły niektóre z wyżej wymienionych podmiotów. Jak podaje Spacenews.com, CisLunar Industries zajmie się „wydobyciem materiałów, obróbką, montażem i logistyką, czyli METAL (Material Extraction, Treatment, Assembly and Logistics). Sierra Space z kolei podejmie się badania technologii do wydobywania tlenu z regolitu na Księżycu. ICON natomiast, skupi się nad technologiami budowlanymi przy pomocy druku 3D – czytamy na portalu.

Jak podała DARPA wyniki badań powinny zostać przedstawione podczas wiosennego spotkania Lunar Surface Innovation Consortium (LSIC) w kwietniu 2024 r., natomiast raport końcowy zostanie opublikowany w czerwcu 2024 r. 

Infrastruktura na Księżycu będzie również rozwijana przez inne firmy spoza USA. Przykładem może być firma Rolls-Royce, która zaprezentowała niedawno model mikroreaktora jądrowego, który zostanie umieszczony na Księżycu. Technologia ta jest rozwijana w ramach programu wspieranego tym razem przez Brytyjską Agencję Kosmiczna.

DARPA (Defense Advanced Research Projects Agency czyli Agencja Zaawansowanych Projektów Badawczych w Dziedzinie Obrony), została założona w 1958 roku przez Departament Obrony Stanów Zjednoczonych. Głównym celem DARPA jest prowadzenie zaawansowanych badań i rozwijanie nowatorskich technologii w dziedzinie obronności.

Źródło: space24.pl / DARPA

Czytaj też: Tajemnicze obiekty w centrum Drogi Mlecznej

Grafika tytułowa: Ganapathy Kumar / Unsplash