Kosmiczna inicjatywa USA, Wielkiej Brytanii i Australii

Trzy kraje będą obsługiwać sieć radarów kosmicznych: Deep Space Advanced Radar Capability (DARC) w ramach paktu bezpieczeństwa AUKUS.

Przedstawiciele trzech krajów ogłosili wspólną inicjatywę globalnej sieci radarowej DARC, która ma pomóc w wykrywaniu i śledzeniu obiektów w przestrzeni kosmicznej. Będzie to realizowane w ramach AUKUS, czyli trójstronnego partnerstwa w dziedzinie bezpieczeństwa.

Jak podano urządzenia będą w stanie całodobowo wykrywać i śledzić obiekty w przestrzeni kosmicznej, bez względu na warunki pogodowe. DARC ma oferować zwiększoną czułość, dokładność i sprawniejsze śledzenie niż obecne radary zdolne do wykrywania obiektów na geosynchronicznej orbicie okołoziemskiej – czytamy na portalu.

Porozumienie trzech krajów będzie obowiązywać przez 22 lata.

Portal Spacenews.com doniósł z kolei, że pierwszy obiekt w ramach inicjatywy ma zostać zbudowany w Exmouth w Australii Zachodniej, a swoje działanie powinien rozpocząć w 2026 r. Według mediów koszary Cawdor w Walii zostały uznane za preferowaną lokalizację DARC w Wielkiej Brytanii do czasu przeprowadzenia oceny oddziaływania na środowisko. Natomiast wszystkie obiekty powinny być gotowe do działania do 2030 r.

Deep Space Advanced Radar Capability to również projekt, który wzmocni współpracę Stanów Zjednoczonych, Wielkiej Brytanii i Australii w ramach AUKUS, czyli trójstronnego partnerstwa w dziedzinie bezpieczeństwa, który obejmuje działania, tj. pozyskanie okrętów podwodnych o napędzie atomowym przez Australię. DARC wpisuje się bowiem w Program Zaawansowanych Możliwości AUKUS (Advanced Capabilities Program), zwany potocznie drugim filarem (Pillar II) – czytamy także na portalu.

Źródło: space24.pl, spacenews.com

Czytaj też: NASA wybrała firmy wspierające misję Artemis

Grafika tytułowa: Cytonn Photography / Unsplash