Remont kuchni zakończył się odkryciem wielkiego skarbu z XVII wieku!

Pewna rodzina w Anglii podczas remontu kuchni niespodziewanie odkryła zbiór złotych i srebrnych monet. Cała ogromna kolekcja niedawno trafiły na aukcję.

Rodzina w Anglii odkryła prawie 400-letni zakopany skarb, podczas niedawnego remontu domu. Znalezisko obejmuje ponad 1000 złotych i srebrnych monet, które prawdopodobnie zostały ukryte podczas pierwszej angielskiej wojny domowej. Teraz monety te trafiły na aukcję i zostały sprzedane za ponad 75 900 dolarów (60 740 funtów brytyjskich). Monety zostały wystawione przez Duke’s, dom aukcyjny w Dorchester.

Robert Fooks dokonał odkrycia podczas kopania kilofem podłogi w kuchni, aby usunąć około 2 stopy (0,6 metra) materiału podłogowego, w tym nowoczesny beton, stare płyty kamienne i gołą ziemię. Następnie zobaczył rozbite naczynie z glazurowanej ceramiki pełne monet w warstwie gleby datowanej na około 400 lat – czytamy na portalu.

Nie jest jasne, czy miska została rozbita przed, czy w trakcie ostatniego odkrycia. Właściciele skontaktowali się z lokalnym oficerem łącznikowym ds. znalezisk, który zorganizował wysyłkę monet do British Museum, gdzie zostały oczyszczone i zidentyfikowane. Muzeum zauważyło, że monety zostały prawdopodobnie złożone jednorazowo między około 1642 a 1644 rokiem (wg. dat wybicia monet).

Kolekcja monet z XVI i XVII wieku

Monety w kolekcji, nazwanej Poorton Coin Hoard, obejmują zarówno skromne sześciopensówki, warte sześć pensów, jak i pożądaną złotą monetę „unite” wartą 20 szylingów, czyli 1 funt, na których przedstawiono wizerunki angielskich monarchów: Edwarda VI, Marii i jej męża Filipa, Elżbiety I, Jakuba I i Karola I, którzy rządzili kolejno w latach 1547–1649.

Wiele monet zostało sprzedanych pojedynczo lub w grupach na aukcji, która odbyła się 23 kwietnia. Najwyższą cenę, wynoszącą 5000 funtów brytyjskich (6260 dolarów), osiągnęła pojedyncza złota moneta Karola I, a ceny niektórych partii znacznie przekroczyły ich szacowaną wartość.

Okres, w którym ukryto monety (1642-1644) pokrywa się z pierwszą angielską wojną domową, która trwała od 1642 do 1646 roku. Trzy wojny domowe toczyły się między zwolennikami angielskiego monarchy, wówczas Karola I, a parlamentem, aby ustalić równowagę sił między koroną a parlamentem.

Być może najważniejszym krótkoterminowym znaczeniem wojen domowych było to, że zakończyły się one egzekucją króla Karola I w 1649 r. i ustanowieniem republiki po raz pierwszy w historii Anglii, która trwała 11 lat” – powiedział Waseem Ahmed, doktorant historii na University College London, który specjalizuje się w brytyjskiej historii politycznej XVII wieku, cytowany przez portal.

Źródło: livescience.com

Czytaj też: Przygotowania do startu Ariane 6. Myśliwce bojowe już są na miejscu!

Grafika tytułowa: Bjorn Pierre / Unsplash