Mama z dzieckiem w ogrodzie natknęły się na prawdziwy skarb

Do sensacyjnego znaleziska doszło w Józefowie koło Legionowa. Podczas prac ogrodowych mama i dziecko znaleźli neolityczną siekierkę.

Mazowiecki konserwator Marcin Dawidowicz wyjaśnił, iż siekierka nie została znaleziona w rodzimym gruncie, tyko w materiale przywiezionym z innego miejsca.

Takie znalezisko to rzecz rzadka i jesteśmy pod wrażeniem tego, że ktoś miał tyle intuicji, żeby to zidentyfikować jako zabytek i poinformować konserwatora (…) Samo datowanie obiektu i to, że jest to neolityczna siekierka, robi ogromne wrażenie. Dla przeciętnego człowieka jest to rzecz unikatowa i bardzo cenna – powiedział konserwator, cytowany na portalu.

Krzemienna siekierka

Joanna Gawrońska z Wojewódzkiego Urzędu Ochrony Zabytków w Warszawie poinformowała, że znaleziony zabytek to siekierka krzemienna wstępnie datowana na schyłek III tysiąclecia przed Chrystusem i łączona z późnoneolityczną kulturą ceramiki sznurowej.

Tego typu artefakty znajdowane są na terenie Polski jako znaleziska luźne lub w kontekście grobowym (jako element wyposażenia grobowego). Dwie podobnie datowane siekierki zostały znalezione przypadkowo dwa lata temu na terenie gminy Sobienie Jeziory, powiat otwocki – powiedziała Gawrońska.

Kulturę ceramiki sznurowej wyodrębniono początkowo na podstawie charakterystycznego sposobu zdobienia ceramiki za pomocą odciśniętego sznura, od którego przyjęła nazwę. Dawniej nosiła ona nazwę kultury toporów bojowych ze względu na dużą ilość toporów znajdowanych w grobach. W Polsce największe skupiska występują na Śląsku, Kujawach oraz w południowej i południowo-wschodniej Małopolsce.

Źródło: naukawpolsce.pl

Czytaj też: Po przeszczepie zmienia się osobowość człowieka?

Grafika tytułowa: Jouwen Wang / Unsplash