Remontował piwniczkę. Znalazł skarb sprzed 40 000 lat!

Austriacki winiarz w Gobelsburgu podczas renowacji swojej piwnicy z winami znalazł niezwykle duże kości. Po przebadaniu okazało się, że były to szczątki aż trzech mamutów z epoki kamienia.

Pozornie rutynowy remont doprowadził do niezwykłego znaleziska paleontologicznego i antropologicznego. Winiarz Andreas Pernerstorfer natknął się w marcu na ogromne kości podczas modernizacji swojej piwnicy z winami. Jak wynika z dostępnych informacji zgłosił on to odkrycie Federalnemu Urzędowi ds. Zabytków, który przekierował go do Austriackiego Instytutu Archeologicznego Austriackiej Akademii Nauk (ÖAW) .

Od początku maja zespół archeologów bada i odkrywa znaczną warstwę kości mamutów leżących jedna na drugiej. Uważa się, że kości mają od 30 000 do 40 000 lat, co czyni je najważniejszym znaleziskiem tego typu od ponad stulecia – czytamy na portalu.

Archeolog z ÖAW, Hannah Parow-Souchon, która kieruje wykopaliskami, podkreśliła rzadkość występowania tak gęstej warstwy kości jest wyjątkową okazją dla badania. Obecnie badacze dokumentują to miejsce za pomocą technologii mapowania 3D. Odkrycie rodzi wiele pytań na temat praktyk łowieckich w górnym paleolicie.

Wiemy, że ludzie polowali na mamuty, ale nadal niewiele wiemy o tym, jak to robili – stwierdziła Parow-Souchon.

Archeolodzy spekulują więc, że odkryte miejsce może być pułapką, lub (co mniej prawdopodobne) zwierzęta padły tutaj w sposób naturalny.

Co ciekawe, na miejscu znaleziono kości co najmniej trzech różnych mamutów. Odkrycie to pokrywa się z pobliskim stanowiskiem, w którym 150 lat temu znaleziono artefakty krzemienne, biżuterię, skamieniałości i węgiel drzewny, co sugeruje, że oba miejsca są ze sobą powiązane i pochodzą z tego samego okresu.

Po zakończeniu wykopalisk znaleziska zostaną przekazane do Muzeum Historii Naturalnej w Wiedniu w celu renowacji. Źródła nie podają niestety kiedy z kolei winiarzowi uda się dokończyć remont piwniczki.

Źródło: gizmodo.com

Czytaj też: Polski astronauta poleci w kosmos. Niestety nie nastąpi to zbyt szybko!

Grafika tytułowa: April Pethybridge / Unsplash