Elon Musk zapowiada kolejny lot Starshipa na sierpień

Największa rakieta na świecie ponownie odbędzie swój lot testowy. Tym razem szef SpaceX zapowiada gotowość za kilka tygodni.

Rakieta Starship firmy SpaceX, odbyła do tej pory cztery loty testowe. A piąty powinien być już tuż za rogiem. Elon Musk w serwisie X zapowiedział 5 lipca, że kolejny lot odbędzie się za 4 tygodnie. Oznacza to, że na początku sierpnia powinniśmy ponownie być świadkami niesamowitego startu i lotu największej rakiety.

Starship składa się z dwóch elementów: pierwszego stopnia rakiety nośnej znanego jako Super Heavy i wyższego stopnia zwanego Starship lub po prostu Ship o łącznej wysokości 122 metrów. Oba są zaprojektowane tak, aby nadawały się do ponownego użycia.

Jak przypomina portal Space.com cztery loty testowe Starship miały miejsce w kwietniu i listopadzie 2023 r. oraz 14 marca i 6 czerwca tego roku. Wszystkie zostały wystrzelone ze Starbase, bazy SpaceX w południowym Teksasie, w pobliżu miasta Brownsville.

Ostatni start przebiegł całkowicie zgodnie z planem. Super Heavy i Ship rozdzieliły się na czas i wróciły na Ziemię zgodnie z planem, odpowiednio lądując w Zatoce Meksykańskiej i Oceanie Indyjskim.

Test inny niż poprzednie

Jeśli wszystko pójdzie zgodnie z planem, lot 5 przyniesie ekscytujące nowe rozwiązanie: SpaceX poinformowało, że zamierza sprowadzić gigantyczny rakietę nośną z powrotem w celu precyzyjnego lądowania na platformie startowej Starbase, a wysiłek ten będzie wspomagany przez „pałeczkowe” ramiona wieży startowej obiektu – czytamy na portalu.

Jak powiedział wcześniej Elon Musk ta śmiała strategia zwiększy częstotliwość lotów Starship, co pozwoli na szybszą inspekcję, renowację i ponowne uruchomienie rakiety nośnej.

Źródło: space.com

Czytaj też:

Grafika tytułowa: Jérôme Boursier / Unsplash