Radioteleskop ALMA z Chile otworzył nową drogę dla astrofizyków?

Wielki radioteleskop Atacama Large Millimeter/submillimeter Array (ALMA) został celowo tak ustawiony, aby dostarczył obraz gwiazdy w niespotykanej dotąd rozdzielczości.

ALMA znajduje się na płaskowyżu Chajnantor na pustyni Atakama w północnym Chile. Ten największy na świecie teleskop wykorzystujący fale milimetrowe składa się z 66 odbiorników, który w przeszłości wykorzystywano m.in. do obserwacji Słońca. Naukowcy wykorzystali nową technikę kalibracji, której efekty mocno ich zaskoczyły.

Naukowcy zmusili radioteleskop ALMA do granic możliwości i dzięki temu udało się z wykorzystaniem tego obserwatorium przechwycić obraz w największej rozdzielczości w całej historii placówki badawczej. Na zdjęciu uchwycono gwiazdę R Leporis, która znajduje się w Drodze Mlecznej – czytamy na portalu.

Choć gwiazda R Leporis znajduje się w naszej galaktyce to jest niestety oddalona od nas o około 1350 lat świetlnych. W wyniki dokonanych zmian w ostawieniu udało się uzyskać obraz gwiazdy, która znajduje się w końcowej fazie ewolucji. Na pomarańczowo widać emisję z powierzchni gwiazdy, a na niebiesko otaczającą ją strukturę gazową.

To niezwykłe osiągnięcie w obrazowaniu w wysokiej rozdzielczości dzięki zaawansowanym możliwościom ALMA stanowi znaczący kamień milowy w naszym dążeniu do zrozumienia wszechświata. Yoshiharu Asaki, główny autor badania.

Jakość wykonanego obrazu porównano do możliwości zobaczenia z Ziemi autobusu na powierzchni Księżyca. Nic więc dziwnego, że badacze uważają to za przełomowe osiągnięcie, które otwiera nowe możliwości dla astrofizyki. Jednocześnie nowe możliwości wzmacniają pozycję ALMA jako lidera odkryć astronomicznych.

ALMA to projekt globalny, w ramach którego współpracują Europa, Ameryka Północna i Azja Wschodnia. Europa jest reprezentowana przez Europejskie Obserwatorium Południowe, którego krajem członkowskim jest Polska.

Źródło: geekweek.pl

Czytaj też: Kataklizm o mocy miliardów Słońc – co o nim wiemy?

Grafika tytułowa: Peter Luo / Unsplash