Niesamowite kosmiczne zjawisko zarejestrowane!

Europejskie Obserwatorium Południowe poinformowało, że zespół korzystający z danych z sieci radioteleskopów ALMA odkrył ciekawe zjawisko. Na tej samej orbicie co jedna z planet, może znajdować się skupisko planetoid lub nawet druga planeta.

Obiekty współdzielące jedną orbitę wokół danej gwiazdy nazywane są przez astronomów planetami współorbitalnymi albo trojańczykami. Ta druga nazwa wywodzi się od planetoid, zwanych też planetoidami trojańskimi. Najbardziej znane są planetoidy trojańskie Jowisza. Naukowcy postanowili więc sprawdzić, czy w innych układach planetarnych również pojawia się podobne zjawisko.

Dwie planety na jednej orbicie?

Pierwsze obserwacje zostały przedstawione w publikacji, której autorką jest Olga Balsalobre-Ruza, studentka z Centre for Astrobiology w Madrycie.

Grupa naukowców zbadała odległy o 400 lat świetlnych system o nazwie PDS 70, w którym istnieją dwie planety typu jowiszowego, nazwane PDS 70 b i PDS 70 c. Analizując archiwalne dane z ALMA, dostrzeżono oznaki istnienia chmury szczątków w takim miejscu na orbicie planety PDS 70 b wokół gwiazdy, które pasuje do pozycji planetoid trojańskich – czytamy na portalu.

Pojawia się także druga możliwość. Może w tym miejscu formuje się druga planeta, albo są to pozostałości po już uformowanej planecie.

Kto mógłby wyobrazić sobie dwa światy dzielące trwanie roku i warunki nadające się do zamieszkania? Nasza praca jest pierwszym dowodem na to, że tego typu światy mogą istnieć. Możemy wyobrazić sobie, że planeta dzieli swoją orbitę z tysiącami planetoid, tak jak w przypadku Jowisza, ale nie mogę się nadziwić, że planety mogą dzielić tę samą orbitę – komentuje Balsalobre-Ruza.

Niestety potwierdzenie tych teorii nie będzie takie proste. Naukowcy będą musieli poczekać do około 2026 roku, kiedy będą mogli wykorzystać ALMA do sprawdzenia czy planeta PDS 70 b, jak i jej siostrzany obłok szczątków, przemieściły się wspólnie wokół gwiazdy. Dopiero w 2030 roku możliwości ALMA zostaną rozszerzone na tyle, że będzie można zacząć dokładniejsze badania trojańczyków w wielu innych układach planetarnych.

ALMA czyli Atacama Large Millimeter/submillimeter Array to sieć radioteleskopów pracujących na płaskowyżu Chajnantor w Chile. Jest to projekt globalny, w ramach którego współpracują Europa, Ameryka Północna i Azja Wschodnia. Europa jest reprezentowana przez Europejskie Obserwatorium Południowe, którego krajem członkowskim jest Polska.

Czytaj też: Kosmiczne wydatki na kosmiczne wojsko

Źródło: Space24.pl/pap

Grafika tytułowa: Planet Volumes / Unsplash