Potwierdzono misję Dragonfly na Tytana, księżyc Saturna

NASA potwierdziła misję wiropłata Dragonfly na księżyc Saturna, Tytana. Dzięki tej decyzji będzie możliwe doprowadzenie do ukończenia ostatecznego projektu, po którym nastąpi budowa i przetestowanie całego statku kosmicznego oraz instrumentów naukowych.

Na początku 2023 r. misja pomyślnie przeszła wszystkie kryteria  wstępnego przeglądu projektu. Jednak wówczas poproszono o opracowanie zaktualizowanego budżetu i harmonogramu, aby dopasować je do obecnych warunków finansowania. Ten zaktualizowany plan został przedstawiony i warunkowo zatwierdzony w listopadzie 2023 r. w oczekiwaniu na wynik procesu budżetowego na rok 2025. W międzyczasie misja została upoważniona do kontynuowania prac nad ostatecznym projektem i produkcją misji, aby zapewnić dotrzymanie harmonogramu.

Dragonfly to spektakularna misja naukowa ciesząca się szerokim zainteresowaniem społeczności i jesteśmy podekscytowani możliwością podjęcia kolejnych kroków w ramach tej misji. Badanie Tytana przesunie granice możliwości co możemy zrobić z wiropłatami poza Ziemią – powiedziała Nicky Fox, zastępca administratora w Dyrekcji Misji Naukowych w siedzibie NASA w Waszyngtonie.

Wraz z publikacją prezydenckiego wniosku budżetowego na rok 2025 potwierdzono, że całkowity koszt całej misji Dragonfly wynosi 3,35 miliarda dolarów, a data premiery przypada na lipiec 2028 r. Odzwierciedla to około dwukrotny wzrost kosztów w stosunku do proponowanego kosztu i ponad dwukrotne opóźnienie lat od pierwotnego wyboru misji w 2019 r.  

Cel Dragonfly

Celem Dragonfly jest dotarcie do Tytana w 2034 r. Poleci on do kilkudziesięciu obiecujących lokalizacji na Księżycu, szukając różnych procesów chemicznych powszechnych zarówno na Tytanie, jak i na wczesnej Ziemi, zanim rozwinęło się życie. Dragonfly to pierwszy przypadek, w którym NASA wyśle pojazd naukowy na inne ciało planetarne. Wiropłat ma osiem wirników i lata jak duży dron.

Dragonfly jest projektowany i budowany pod kierownictwem Laboratorium Fizyki Stosowanej Johnsa Hopkinsa (APL) w Laurel w stanie Maryland, które zarządza misją dla NASA. W skład zespołu wchodzą kluczowi partnerzy z Centrum Lotów Kosmicznych Goddarda NASA a także z Lockheed Martin Space Uniwersytetu Penn State w State College w Pensylwanii, Malin Space Science Systems, Honeybee Robotics , CNES (Centre National d’Etudes Spatiales) w Paryżu, Niemieckie Centrum Lotnictwa i Kosmonautyki (DLR) czy JAXA (Japońska Agencja Badań Kosmicznych).

Dragonfly to czwarta misja w ramach programu New Frontiers Programu NASA, zarządzanego przez Centrum Lotów Kosmicznych Marshalla w Huntsville w stanie Alabama dla Dyrekcji Misji Naukowych tej agencji w Waszyngtonie.

Źródło: NASA

Czytaj też: Pierścienie Saturna znikną? Niebawem przestaną być widoczne z Ziemi!

Grafika tytułowa: Planet Volumes / Unsplash