Pierścienie Saturna znikną? Niebawem przestaną być widoczne z Ziemi!

Największą ozdobą Saturna są jego pierścienie. Na razie jednak ich obserwacja będzie utrudniona z Ziemi, a za jakiś czas całkowicie przestaną istnieć.

Powoli profesjonalni astronomowie jak i amatorzy przygotowują się do zmiany w obserwacji Saturna. Naukowcy spodziewają się, że w 2025 roku przez nachylenie planety na jej orbicie wokół Słońca jego pierścienie przestaną być widoczne z Ziemi. Zdaniem naukowców ten efekt jest tymczasowy, ale jego pierścienie rzeczywiście znikną na zawsze szybciej niż się wcześniej spodziewano.

Jak Saturn może ukryć przed naszym wzrokiem tak potężne pierścienie, w końcu są ogromne. Rozciągają się one od 70 000 do 140 000 kilometrów, zajmując powierzchnię porównywalną do 30 Ziem. Mimo że zajmują niewyobrażalną powierzchnię, to są niezwykle cienkie. Co około 14-15 lat Saturn ustawia się pod takim kątem, że pierścienie znikają nam z pola widzenia. Jednak po jakimś czasie ukazują się naszym oczom ponownie – czytamy na portalu.

Należy uzmysłowić sobie fakt, że tych 9 pierścieni otaczających Saturna składa się ze skał, pyłu i przede wszystkim kawałków lodu, które ulegają powolnej degradacji.

Wszystko przez zjawisko deszczu pierścieniowego. Jak się okazuje, pierścienie znikają w zastraszającym tempie. Według obliczeń astronomów, na Saturna spada około 10 000 kilogramów deszczu pierścieniowego na sekundę. Pierścienie są stale bombardowane nie tylko przez kosmiczne skały orbitujące w przestrzeni, ale również przez promieniowanie słoneczne – czytamy także.

Dodatkowo ten proces został również zweryfikowany przez sondę Cassini. Naukowcy z NASA oszacowali w 2017 roku, że ilość materiału opadającego z pierścieni na Saturna jest dużo większa, niż sugerowały to dane zebrane w latach 80-tych przez sondę Voyager.  

Pierwotnie pierścienie miały przetrwać jeszcze około 300 milionów lat. Najnowsze prognozy jednak są bezlitosne. Pierścienie Saturna znikną całkowicie już za 100 milionów lat – podsumowano w materiale.

Źródło: geekweek.pl

Czytaj też: Odkryto najstarszy grób na świecie. Sęk w tym, że nie należy do Homo sapiens!

Grafika tytułowa: Planet Volumes / Unsplash